Nişan, evlilik öncesi evliliğe hazırlık döneminin adıdır. Nişanlılık dönemi, evlenecek kişilerin ve ailelerin birbirlerini tanımalarını sağlar. Nişanlanma, memleketimizde yaygın bir âdet olduğu gibi, dinimizde de yeri olan bir husustur. Nitekim Peygamberimiz, Hz. Âişe ile üç sene kadar nişanlı kaldıktan sonra evlenmişlerdir. Böylece, nişan aynı zamanda bir sünnet sayılmaktadır. (Müslim, Nikâh, 69) Dinimizde evleneceklerin nikâhtan önce birbirlerini görmesi ve tanıması için nişanlılık devresi caiz görülmüştür. Çünkü iki insanın bir araya gelip mutlu bir evlilik hayatı kurabilmeleri için birbirlerini iyi tanımaları şarttır. Bunun için önce sağlıklı bir nişanlılık dönemi yaşanması uygun görülmüştür.

1. Nişanlılık nedir?

Nişanlılık, evlilik öncesi evliliğe hazırlık dönemine verilen isimdir. Nişanlılık dönemi, evlenecek kişiler ile ailelerin birbirlerini tanımalarını sağlama aşamasıdır, nişanlanma ülkemizde  de yaygın bir gelenek olduğu gibi, dinimizde de yeri olan bir unsurdur. 2 birey bir araya gelip mutlu bir evlilik hayatı kurabilmeleri için birbirlerini iyi tanımaları şarttır. Bunun için önce sağlıklı bir nişanlılık dönemi yaşanması uygun görülmüştür.

2. Nişanlılık, evlilik midir?

Nişan, bir evlilik olmayıp evlilik vaadinden ibarettir. Nişanlılık, taraflara evliliğin verdiği yakınlığı, birlikte yaşama hakkını ve yetkisini vermez. Yani mahremiyet bakımından nişanlılar, birbirlerine 2 yabancı halindedir. Bu olay, daima göz önünde tutulmalıdır. Nitekim nişanı, bir evlilikmiş gibi telâkki ederek nişanlılar arasında ki mahremiyet sınırına dikkat edilmemesi neticesinde, toplumumuz da pek çok üzücü ve aileleri sıkıntıya sokacak durumlar görülmekte ve duyulmaktadır. Bu durumda  titizlik gösterilmemesi sonunda tarafları pişmanlığa düşüren bazı hataların çıkma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Resmî nikâh yapılıncaya kadar her 2 taraf da  sınırını aşmamaya itina etmelidir.

3. Nişandan dönmek?

Beraberliklerini sürdüremeyeceklerini anlayan nişanlılar her zaman için nişanı bozma hak ve yetkisine sahiptirler. Nişanlıların mutlu  bir yuva kuramayacakları olayın  da ciddi belirtiler çıkarsa, nişan sözleşmesine söz   verilebilir. Böyle bir durum da alınmış olan hediyeler karşılıklı olarak geri verilir; taraflar helalleşmeyide sağlamaya çalışırlar. Nişan atma her ne kadar bir haksada bu hakkı, kimseyi incitmeden, maddî ve manevî zarara uğratmadan kullanmak en doğrusu ve en hoş olanıdır.

nişan,nişanlılık dönemi,nişan konseptleri,nişan hakkında merak edilenler,nişan organizasyonu
nişan,nişanlılık dönemi,nişan konseptleri,nişan hakkında merak edilenler,nişan organizasyonu

4. Nişandan dönen biriyle evlenilmez mi?

Nişandan dönen bir kız veya erkekle elbette evlenelebilinir. Çünkü artık o kimseyi bağlayıcı bir durum ortadan kalkmıştır. Ancak başkasının nişanlısı olan bir kadına evlenme teklif etmek caiz değildir.

5. Nişanlılık döneminde aldatıcı davranışlar, roller kişilikleri maskeliyor mu?

Nişanlılık dönemin de taraflar birbirlerinin kusurlu yanlarını gizlemeye çalışabilirler. Gerçek yüzlerini ortaya koymayabilir, kendilerini olduklarından başka türlü göstermeye çalışabilirler. Ancak bu tarz aldatıcı tavır ve söylemler, ilişkinin daha başlangıçta yanlış temellendirilmesi demektir. Uzun vade de her 2 taraf da bundan zararlı çıkarlar. O yüzden nişanlılık dönemin de taraflar, kendilerini oldukları gibi göstermeliler, aldatıcı tavırlardan uzak durmalılar.

Yazının devamı için :http://www.nisanorganizasyoncum.com/uncategorized/nisanlanacak-ciftler-icin-13-soruda-merak-edilenler/

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here