Sosyal Medya Tutuklması Bodrumdan

Muğla, Bodrum da inşaat işçiliği yapan bir kişi, “sosyal medyadan örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Muğla’nın Bodrum ilçesin de inşaat işçiliği yapan V.A. sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla “PKK propagandası yaptığı” iddiasıyla tutuklandı.

Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği ekipleri, “örgüt propagandası yaptığı” gerekçesiyle V.A.’yı gözaltına almıştı. Bugün adliyeye sevk edilen V.A. tutuklanarak Muğla Kapalı Ceza evine gönderildi.

Soylu “Sosyal Medyanın Takip Edileceğini” Açıklamıştı

Sosyal Medyaya “Seçim Takibi” Yapılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklama da, seçim süresince sosyal medyanın takip edileceğini söylemişti:

“Dijital ortamda ki güvenliğinde tesis etmek maksadıyla, özellikle sosyal medyada terör örgütü propagandası veya başka türlü provokasyonların ortaya getirilmesi, dijital seçim çalışmalarını engellemeye yönelik siber suçların takibini yapmak maksadı ile, ilgili birimlerimiz görevleri başın da olacaktır. Elbette ki burada dikkat edeceğimiz en önemli konu, güvenliği bahane edip ifade özgürlüğünün önüne geçmemektir. Hayatımızın genel gidişatını yönetme yetkisini, ne kadar vergi vereceğimizi, nasıl bir kanun anlayışıyla yaşayacağımızı belirleyecek kişileri seçiyoruz. Bu önemli bir karardır. Esas olan özgürlüğü temin etmektir. Güvenlik, özgür bir ifade ve tercih ortamını sağlamak için vardır. Bu itibarla bizim temel sorumluluğumuz, birilerinin başkalarının özgürlük alanına müdahil olamayacağı, tercihlerin özgürce yapılabileceği güvenli bir ortamı tesis etmektir.”

sosyal medya, twitter haberleri, twitter tutuklaması, tutuklama, muğla haberleri, muğla gündem, bodrum haberleri, bodrum haber
Muğla, Bodrum’da inşaat işçiliği yapan bir kişi, “sosyal medyadan örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Muğla’nın Bodrum ilçesinde inşaat işçiliği yapan V.A. sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla “PKK propagandası yaptığı” iddiasıyla tutuklandı.

İçişleri Bakanlığı, 16 ile 23 Nisan arasın da 710 sosyal medya hesabının incelendiğini, 208 kişi hakkında  yasal işlem yapıldığını açıklamıştı.

Bakanlık, 26 Şubat’ta Afrin harekatını sosyal medyadan eleştiren ve eleştirel etkinliklere katılan 845 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. (AS)

 

 

 

 

 

Kaynak: Bianet

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here