Yurtdışı Uyruklu Eşten Boşanma

Türk Milletlerarası Özel Hukuk Mevzuatında 13.madde Boşanma ve ayrılık sebepleri hükümleri eşlerin müşterek milli hukukuna tabidir der. Eşlerin ayrı vatandaşlıkta olması durumunda uygulanacak olan hukuk ;müşterek ikametgah hukuku, bulunmadığı takdirde müşterek mutad meskenleri hukuku, bunun da bulunmaması halinde Türk hukukudur.

Yabancı Uyruklu Eşten Ayrılma Süreci

Boşanma davasında görevli mahkeme Aile Mahkemesi olmaktadır. Davanın açılması gereken yer olarak kanun eşlerin birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesi olan Aile Mahkemesi olarak bilinmektedir. Eğer ki bu eşlerin bulunduğu yerde Aile Mahkemesi bulunmuyor ise boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesinde açılabilimektedir. Genel yetki kuralları geçerli halde tanımlanacaktır.

Haberin devamına linkden Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma süreci ve zorunlukları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Çekişmeli boşanma davası var ise yetkili olan mahkeme eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesi olmaktadır. Boşanma davası anlaşmalı açılacak ise yetkili mahkeme problemi bulunmamaktadır, taraflar dilediği yer mahkemesinden davayı açabilme hakkına sahipliğindedir.

Türkiye’de ikametgahı bulunmayan Türk vatandaşlarının durumlarında kişi hallerine ilişkin davaları var ise ikamet ettikleri ülke mahkemesinde açılmadığı veya açılamadığı durumda Türkiye’de yer itibariyle yetkili mahkemede bulunmaması halinde ilgilinin mutad olduğu yer Türkiye’de mutad değilse Türkiye’de ki son ikametgahı mahkemesinde o da bulunmadığı durumda Ankara, İstanbul veya İzmir Mahkemelerinden birinde yapılacak ve bakılacaktır.

Kaynak: https://izmiruluslararasibosanmaavukati.blogspot.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here