Suriye Denklemin’de Yeni Atak

ABD Başkanı Donald Trump’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede Suriye ve İran ile ilgili verdiği mesajların ardından Ankara-Moskova-Tahranhattın da yeni temas trafiği gündeme geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, yarın Moskova’daki üçlü toplantı da bir araya gelecek. Devlet başkanları düzeyinde ki Ankara Zirvesi’nin ardından üç ülkenin yetkilileri, bir ay içinde ikinci kez bir araya gelmiş olacak.

 

NİSAN TRAFİĞİ

Uluslararası siyaset sahnesi ve güç dengesi içinde bir kangrene dönüşen Suriye sorunun da, nisan ayı içinde bir dizi hamle gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla Suriye konulu üçlü zirve toplantısı, 4 Nisan da Ankara’da yapıldı.

suriye denklemi, suriye haberleri, dünya haberleri
ABD Başkanı Donald Trump’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede Suriye ve İran ile ilgili verdiği mesajların ardından Ankara-Moskova-Tahranhattın da yeni temas trafiği gündeme geldi.

ABD, İngiltere ve Fransa; 14 Nisan’da rejimin kimyasal silah üretimi yaptığını belirttiği tesislerine hava saldırısı düzenledi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 16 Nisan da Ankara’ya gelerek bir dizi temasta bulundu. Daha sonra Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura; Türkiye, Rusya ve İran’ı kapsayan üçlü turuna çıktı.

Nisan içinde ki bu trafiğin son halkalarından birini yarın Moskova da yapılacak üçlü toplantı oluşturacak. Dışişleri Bakanlığı’ndan toplantıyla ilgili yapılan açıklama da, “Astana platformunun garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’ın Dışişleri Bakanları, 28 Nisan 2018 tarihinde Moskova da bir araya gelecektir. Toplantı da, Astana mekanizması bünyesinde yürütülen işbirliğinin bütün boyutları ele alınacak ve bundan sonra atılabilecek adımlar üzerinde durulacaktır” denildi.

 

Kaynak: haber7

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here