UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 62 tarihi dükkanın ön cephesi restore ediliyor.

Safranbolu, Elif Köse, UNESCO Dünya Miras Listesi
Safranbolu’da tarihi dükkanların yüzleri yenileniyor

UNESCO Dünya Miras Listesi‘nde yer alan ve “En iyi korunan 20 kent” arasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 62 tarihi dükkanın ön cephelerinde restorasyon çalışması başlatıldı. 18 ile 20. yüzyıllar arasında yapılan ve genellikle üç katlı, 6-8 odalı, ihtiyaçlara uygun tasarlanarak estetik biçimde şekillendirilmiş geleneksel evlerin bulunduğu tarihi ilçede bulunan dükkanların ön cephe restorasyonu, “Tarihi Çarşılarımız Gün Yüzüne Çıkıyor” projesi kapsamında yapılıyor.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, göreve geldikten hemen sonra ihale yapılarak çalışmaların başlatıldığını belirterek, “Çalışmaları şubat ayı başında bitirmeyi düşünüyoruz. Malumunuz bu proje, BAKKA tarafından destekleniyor. Dükkanların her biri de özel mülkiyet. Bu nedenle dükkan sahiplerinin muvafakatleri alınarak çalışmalara başlandı” dedi.

Safranbolu, Elif Köse, UNESCO Dünya Miras Listesi
62 tarihi dükkanın ön cephesi restore ediliyor.

Köse, planın, çarşının çok önemli noktalarını kapsadığını aktararak, “Bazı bölgelerine de özel projeler, planlamalar yapılacak. Tüm çalışmalarımızı standarda uygun yapıyoruz. Amacımız Safranbolu’muza daha güzel bir çehre kazandırmak” ifadelerini kullandı.

Osmanlı’nın mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü günümüze kadar aktarmayı başararak, han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran ilçedeki restorasyon projesi, Safranbolu Belediyesi tarafından Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKKA) sunulan 2018 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında kabul edilmişti.

Kaynak:https://site-backlink.com/PDHGe

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here