Bingöl’de anasınıfı öğretmenliğini bırakarak tekstil sektörüne giren Ayşe Dinler, kent merkezinde kurduğu tekstil atölyesi ile günde 2 bin ürün üretip iç piyasaya satıyor. 5 personelle çalışan Dinler, işçi sayısını 300’e çıkarmayı hedefliyor.

Bingöl,öğretmenlik,öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı,baba mesleği
Öğretmenliği Bırakıp Baba Mesleğine Başladı

Bingöl’de 9 yıl anasınıfı öğretmenliği yapan Ayşe Dinler (36), öğretmenlikten istifa ederek baba mesleği tekstil sektörüne girdi. Kent merkezinde kiraladığı evde tekstil atölyesini kuran Dinler, 5 personelle aylık 2 bin ürün üretiyor. Hibe desteğiyle iş alanını geliştiren Dinler, 300 kişiye iş imkanı sunmayı hedefliyor.

Anasınıfı öğretmeni Ayşe Dinler, 2016 yılında mesleğinden istifa ederek, baba mesleği olan tekstil sektörüne girdi. Kent merkezinde atölye kurma girişiminde bulunan Dinler, iş yeri kiralarının pahalı olmasından dolayı bir daire kiraladı. 2 personelle işe başlayan Dinler, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na (KOSGEB) sunduğu projeyle 150 bin lira destek aldı. Aldığı desteğin ardından işini geliştiren Dinler, işçi sayısını 5’e çıkardı. Dinler, ayda 2 bine yakın ürün üretilen atölyedeki işçi sayısını 300’e çıkarmayı amaçlıyor.

İÇ PİYASAYA SATIYOR

Dinler, önümüzdeki dönemlerde geliştireceği projeyle 300 kişiye istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini ifade ederek, “9 yıl ana sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra, baba mesleğini yaşatmak için bıraktım. İşe ilk olarak ev tutarak başladım. Dükkan kiraları yüksek olduğu için ev tutmak daha cazip geldi. Ben dahil olmak üzere 2 personel ile ev tekstil ürünleri yapmaya başladık. Aylık 2 bine yakın ürün üretiyoruz. Bunu iç piyasaya pazarlamaya başladık. KOSGEB’ten 150 bin liralık destek alarak makine ve çeşitli materyal alımları yaptım. Fırat Kalkınma Ajansı’ndan da destek almayı düşünüyorum. Buradan destek alırsam, 1000 metre karelik başka bir alana taşınarak kendi markamla dış piyasaya hazırlayacağım. Çalışanların sayısını da 300’e çıkarmayı hedefliyorum” dedi.

kaynak:https://www.haberler.com/ogretmenligi-birakip-baba-meslegine-basladi-ayda-2-11931844-haberi/

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here