Mide Balonu Uygulaması Hakkında Merak Ettikleriniz

Kilo vermenizde yardımcı en kolay yöntem mide balon uygulamasıdır. Bu şekilde endoskop yardımı ile , mide içinde sıvı veya hava doldurulan bir balon hafif anesteziyle yerleştirme işlemi olur. Bu işlem 15-20 dakika kadar sürmektedir. Bu şekilde midenin gıda alma alanı düşürülür ve çabuk doyma hissi sağlanmış olur. Bu biçimde hastalar birkaç ayda 7-8 kilo vermesi sağlanır. Fakat bu balon vücutta 6 ay, en fazla 1 yıl kalabilir ve yine endoskopik yolla 5-6 dakika içinde çıkartılır. Basit uygulanması ve vücutta kalıcı bir değişiklik olmaması yöntemin avantajı olmakta birlikte, balon çıkartıldıktan sonra hasta yaşam şeklini değiştirmez ve diyetine devam etmezse verilen kilolar geri alınımı sağlanabilir. Fakat 6 ay-1 yıllık kullanım süresi içinde kişiler nasıl yemek yemeleri gerektiği konusunda deneyerek eğitim almış olurlar. Günümüzde yavaş yavaş bilinirliğini kaybeden bu yöntem, ya ameliyat olamayacak kadar riskli hastalarda ya da süper obez kişilerde temel morbidobezite cerrahisine hazırlık olarak kullanılmaktadır

obez,obezite,mide balonu,mide balonu uygulaması kimler için uygundur,obezite ameliyatı
obez,obezite,mide balonu,mide balonu uygulaması kimler için uygundur,obezite ameliyatı

Mide Balonu Kimler için Uygundur?

Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan,
• Yüksek kiloya bağlı diyabet, tansiyon ve benzeri rahatsızlıkları bulunan bireylere
• Obezite ameliyatı için risk taşıyan bireylerde
• Obezite ameliyatından korkan veya çekinen bireylerde
• Hızlı kilo kaybı gerektiren acil durumlarda
• Geçici şişmanlık tedavisi gerektiren durumlarda
• Aşırı obez hastaların cerrahi öncesi risklerini azaltmak hedefi ile uygulaması sağlanır.

Mide Balonu İşe Yarıyor mu?
Mide balonu yöntemiyle hastalar sınırlı biçimde kilo verimi sağlanabilir ve balon en fazla 1 yıl sonra çıkarılma zorunluluğu vardır. Ayrıca karında gerginlik, ağrı, kusma gibi sebeplerle hastaların önemli bir kısmı zamanından önce balonun çıkartılmasını istemektedir.

OBEZİTE AMELİYATLARI ÖNCESİ RİSKİ DÜŞÜRMEK İÇİN İDEAL BİR YÖNTEM

Mide balonu tekniğinin özellikle ameliyat riski bulunan hastaların riskini düşürmek için iyi bir yöntem olduğuna değinen uzmanlar ” Morbid obezite sebebi ile ameliyat planlanan, fakat ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-25 kilo kadar verdirmek ve riski düşürmek amacıyla bu tekniği uygulamak avantaj sağlamaktadır. Diğer yandan obez olmasına karşı ameliyat için koşul olan Vücut kitle indeksinin 40 Kg/m2’nin üzerinde olması veya vücut kitle indeksinin 35 Kg/m2’nin üzerinde olup en az bir yandaş hastalık olması şartını taşımayan kişiler için de mide balonu tekniği uygulanmasını uygun bulmaktalar.Ayrıca yüksek kilosu olup, diğer yöntemlerle kilo vermekte başarısız olanlara uygulama sağlanabilmektedir.Mide hastalıkları olanlara, uzun süreli kortizon kullananlara ve gebelere mide balonu yöntemi uygulaması sağlanmaz. Teknik uygulandıktan sonra özellikle ilk 3 gün karın ağrısı ve spazm olmaktadır, bu durum çoğunlukla ileriki günlerde kaybolmaktadır. Çok düşük olasılıkla da olsa, balonun kendiliğinden sönerek bağırsak tıkanıklığı yapması, mide ülseri yapması gibi riskleri vardır.

Daha detaylı bilgi için: https://www.obezdoktoru.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here