Almanya Başbakanı Merkel ve hükümeti, Berlin’de düzenlenen Kudüs protestoları sırasında İsrail bayrağının yakılmasına sert tepki gösterdi.

Başbakan Angela Merkel Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) grup toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada antisemitizm ve her türlü yabancı düşmanlığının karşısında olduklarını söyleyerek hukuk devletinin her türlü aracı kullanılarak bu tür davranışlarla mücadele edileceğini vurguladı. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert Berlin’de yaptığı açıklamada, İsrail karşıtı gösteriler sırasında sergilenen Yahudi karşıtlığının Alman hükümeti tarafından kınandığını belirtti. Sözcü bazı gösteriler sırasında İsrail devleti ve Yahudi karşıtı sloganlar atıldığını söyleyerek, bunun “utanılacak bir durum” olduğunu belirtti. Hükümet sözcüsü gösteri hakkının Yahudi karşıtı kışkırtmalar ya da şiddet eylemlerine davetiye çıkarmak anlamına gelmediğini vurguladı.

Cuma akşamı Berlin Brandenburg Kapısı ve Neukölln’de düzenlenen protesto gösterilerinde polisin verdiği bilgilere göre 10 kişi gözaltına aldı. Bayrak yakılmasına ilişkin toplam 12 şikayette bulunuldu. Berlin Belediye Başkanı Michael Müller polisin suç teşkil eden tüm fiilleri incelemeye aldığını açıkladı. Alman Ceza Kanunu’na göre ulusal bayraklara ve devletlerin amblemlerine zarar vermek suç kabul ediliyor.

KAYNAK: türkiyegazetesi

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here