Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan ziyareti dönüşü uçakta, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Trump’ın Türkiye‘ye yönelik attığı tehdit içerikli tweetlerle iligili soruya cevap verirken, “Sayın Trump güvenli bölge konusunda doğru bir karar verdi. Pazar akşamı yaptığımız telefon görüşmesinde kendisiyle karara bağladık. Fakat ABD askeri ve güvenlik bürokrasisi Başkanlarının talimatlarını yerine getirmiyor. Siyasiler ve medya Trump üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. O da bu baskıları hafifletmek için mecburen tweet üzerinden bazı mesajlarını veriyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ve sorulara verdiği cevaplar şu şekilde:

Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısının ikincisi için geldiğimiz Sırbistan’da Sayın Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve ekibiyle çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Bu sene aynı zamanda diplomatik ilişkilerimizin 140’ncı yıl dönümü. Sayın Vuçiç ile gerek ikili gerek heyetler arası görüşmelerimiz oldu. Aynı zamanda üçlü mekanizmaları nasıl güçlendirebileceğimizi ele aldık.

“TÜRKİYE-SIRBİSTAN-BOSNA HERSEK ÜÇLÜ ZİRVESİNİ YAPTIK”

Ayrıca Türk firmalarının yaptığı 6 fabrikanın açılış ve bir fabrikanın da temel atma törenine katıldık. 6 yıl aradan sonra Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek üçlü zirvesini yaptık. Mayıs’ta ikincisini Saraybosna’da yapacağız. Üçüncüsünü de Türkiye’de gerçekleştireceğiz. Bunun dışında TİKA’nın restore ettiği eserlerin açılışlarını yaptık. Balkanlarda gönül köprüleri de inşa edeceğimiz Belgrad-Saraybosna Otoyolunun temelini attık.

“SİZ BURAYA GELDİKÇE BİZİ GÜÇLENDİRİYORSUNUZ” DİYORLAR

Amacımız Balkanların siyasi istikrarına ve toplumsal katılımına katkı vermek. Ziyaretimiz Boşnak, Türk ve Arnavut kardeşlerimiz için de bir değerdir. Boşnak kardeşlerimiz “Siz buraya geldikçe bizi güçlendiriyorsunuz” diyorlar.

Bizim bölgede gizli bir ajandamız yok. Böyle bir hesabın içinde de değiliz.

GÜVENLİ BÖLGE

Bu, Suriye için de böyledir. Burada da biz gizli bir ajandayla çalışmıyoruz. El Bab’da, Cerablus’ta, Afrin’de bunu ortaya koyduk. Tam aksine oraları sahiplerine teslim ettik. Altyapı ve üst yapıda birçok yatırım yaptık. Cerablus’ta hastanelerden okullara birçok inşa faaliyetinde bulunduk. Afrin’de de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“ULUSLARARASI BAĞIŞÇILAR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİREBİLİRSEK KONUTLAR YAPARAK BU İNSANLARI ORALARA YERLEŞTİREBİLİRİZ”

Güvenli bölgenin amacı da sınır güvenliğimizi sağlamak ve mültecilerin kendi topraklarına dönmesidir. Eğer uluslararası bağışçılar toplantısı gerçekleştirebilirsek veya da mali noktada destekler verilebilirse buralarda konutlar yaparak bu insanların oralara yerleşmesine imkan oluşur.

“GÜZEL” DEDİLER AMA HİÇBİR YERDEN SES YOK

Bu adımları atmak için planlarımızı yaptık, projelerimizi hazırladık. Hazırladığımız kitapçıkları BM’de görüştüğüm liderlere takdim ettim. Barış koridorunda, güvenli bölgede bunları nasıl yapacağımızı anlattım. “Biz dersimizi çalıştık. Hazırlıklarımız ortada. Siz de bize destek verin, bu adımları süratle atalım” dedik. “Güzel” dediler ama hiçbir yerden bir ses yok. Biz de artık oyalamayla gidecek değiliz.

“SINIRLARIMIZI GÜVENE KAVUŞTURMAMIZ BİZİM GÖREVİMİZDİR”

Bir de sınırlarımızda bir tehdit altındayız. Sınır bölgelerinde yaşayan halkımızı huzura, refaha, güvene kavuşturmamız bizim görevimizdir. Adımımız bunun için.

Bu konuda ciddi manada dezenformasyon var. “Türkiye demografik yapıyı değiştirmek istiyor” diyorlar. Türkiye’nin böyle bir derdi yok. Böyle bir derdi olsaydı, biz El Bab’da, Cerablus’ta, Afrin’de bunu yapardık. Demografik yapıyı değiştiren PKK’dır, PYD’dir, DEAŞ’tır. Mesele DEAŞ’a karşı mücadele ise Suriye’de Türkiye’den başka ciddi manada mücadele veren bir ülke yok. Bunu da El Bab’da net olarak gösterdik.

Bütün bunlarla birlikte Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları Gözetleme Komitesi de yayınladıkları raporlarda terör örgütü PYD/YPG’nin savaş suçu işlediğini ortaya koymuştur.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/erdogandan-trumpa-yanit-5380600/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here