Erdoğan ‘Pennsylvania’daki Melunun Büyüttüğü Ahtapotun Kollarını Kestik’ Dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıl dönümü anma törenleri kapsamında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü‘nde yaptığı konuşmada, “Pennsylvania’daki melunun büyüttüğü ahtapotun kollarını kestik bu böyle biline, son FETÖ’cü hain hesap verene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Anma törenleri kapsamında binlerce kişi, adı, Boğaziçi Köprüsü’nden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilen köprüde nöbet tuttu. Darbe girişiminden sonra 15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da köprüde toplanan binlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada, “15 Temmuz gecesi sokaklardaki vatandaşlarımız Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Çerkez… Her bir mezhepten, meşrepten, her bir etnik gruptan herkes buradaydı. Sağcısı solcusu, zengini fakiri, muhalefeti iktidarı yoktu. Ay yıldızlı bayrağın altında toplanan aziz milletimiz vardı.” diye konuştu.Ankara’da Kızılay Milli İrade Meydanı’nda ve İzmir’de Konak Meydanı’nda da anma törenleri düzenlendi. Pazar gecesi Türkiye genelinde 90 bin camide salâlar okundu.

15 temmuz, 15 temmuz darbe girişimi, fetö, fetö terör örgütü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıl dönümü anma törenleri kapsamında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaptığı konuşmada, “Pennsylvania’daki melunun büyüttüğü ahtapotun kollarını kestik bu böyle biline, son FETÖ’cü hain hesap verene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

 

‘Darbe dönemini açılmamak üzere kapattık’

“Ülke hudutları içinde tüm terör örgütleriyle çok daha başarılı mücadele yürüttüklerini” anlatan Cumhurbaşkanı, “Artık yönetim sistemimizi değiştirdik. Yeni yönetim sistemiyle Türkiye’nin sıçrayışını hep birlikte göreceğiz. Bu tarihi değişim ile Türk demokrasisine çağ atlattık. Tüm bu gelişmelerle ülkemizde artık inşallah darbe dönemini bir daha açılmamak üzere kapattık.” dedi.

“Pensilvanya’daki melunun büyüttüğü ahtapotun kollarını kestik bu böyle biline” diyen Cumhurbaşkanı “Örgütün yapılanmalarını büyük ölçüde çökerttik. Son FETÖ‘cü hain de hesap verene kadar bu mücadeleyi hukuk içinde sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “15 Temmuz sürecinde şahit oldukları rikakarlıkları da not ettiklerini” vurgularken, “O gece bizim için dua edenlerle FETÖ’nün başarısı için gayret edenleri hiçbir zaman unutmayacağız.”Ülkemizden kaçan darbecileri bağrına basanların ilkesizlikleri hafızamızdan asla silinmeyecektir. Kimin kimlerle iş tuttuğunun gayet iyi farkındayız.” dedi.

‘FETÖ’nün arkasından gelenler bitmez’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündüz saatlerinde Ankara’daki programında yaptığı konuşmada ise , “Ülke ve bölgemizde yaşananlardan çıkardığımız derslerle kendimize daha aydınlık bir gelecek kurmak için daha çok çalışacağız. Şunu unutmayın, bu FETÖ’nün arkasından gelenler bitmez. Onların girdiği bütün hücreleri keşfederek söküp atacağız. Durmak yok, yola devam edeceğiz” dedi.

Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında, Ankara’da 15 Temmuz darbe girişiminde ilk olarak hayatını kaybedenlerin mezarlarını ziyaret eden Erdoğan, hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Millet Camii’nde Kuran okudu.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here