Dünya Basınında Seçim Böyle Yorumlandı

Türkiye‘de ki kritik erken seçim dünya basınında da geniş yer buldu. İngiliz, ABD ve Fransız basını seçimi detaylı bir şekilde analiz ederek, gelişmeleri okuyucularıyla paylaştı.

Uluslararası kamuoyu, bugün gerçekleşen erken seçimleri yakından takip etti. Birçok basın kuruluşu Erdoğan’ın zaferini resmi olmayan sonuçlara dayandırarak ilan etmesine rağmen muhalefetin buna itiraz ettiği vurgulandı.

FİNANCİAL TİMES: MUHALEFET AÇIKLANAN SONUÇLARA İTİRAZ EDİYOR

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’de ki seçimler ile ilgili haberini “Destekçileri Erdoğan’ın zafer ilan etme yolun da olduğunu söylüyor” diyerek duyurdu “Erdoğan’ın destekçileri Cumhurbaşkanı’nın beş yıl daha görev de kalacağını iddia ediyor. Ancak muhalefetin adayı Muharrem İnce Anadolu Ajansı’nın açıkladığı verilere itiraz ediyor” ifadesi kullanıldı.

GUARDİAN: ERDOĞAN KENDİSİNE GÜVENEN BİR TONLA KONUŞTU

İngiliz Guardian gazetesi seçimle ilgili gelişmeleri internet sitesinde ki canlı anlatım sayfasından aktardı. Gazetenin İstanbul muhabiri Kareem Shaheen, Erdoğan’ın Huber Köşkü’n de yaptığı konuşmaya dikkat çekerek, “Erdoğan, kendisine güvenen bir tonla yeni cumhurbaşkanlığı sistemine geçişle hayata geçirilecek olan bir dizi büyük projeyi sıraladı ve Türkiye’nin kendisine bağımsız bir yol çizeceği mesajını verdi” yorumunu yaptı.

WASHİNGTON POST: YENİ YÖNETİM SİSTEMİ ERDOĞAN’A GENİŞ YETKİLER TANIYACAK

ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post gazetesi ise haberi “Erdoğan resmi olmayan sonuçların zafere işaret ettiğini söylüyor, muhalefet partisi ‘Manipülasyon var’ diyor” başlığıyla duyurdu. Erin Cunningham imzalı haber de “Parlamento ve yargı sisteminin otorite alanını daraltmak üzere tasarlanmış olan yeni cumhurbaşkanlığı sistemi, Erdoğan’a geniş yetkiler tanıyacak. Muhalifler, bunun tek adam rejiminin önünü açacağını söylüyor” deniyor.

yabancı basın, basın, kamuoyu, siyaset, parti, seçim, dünyada seçim, yabancı basında seçim, seçim yorumları
Türkiye’de ki kritik erken seçim dünya basınında da geniş yer buldu. İngiliz, ABD ve Fransız basını seçimi detaylı bir şekilde analiz ederek, gelişmeleri okuyucularıyla paylaştı.

LE MONDE: MUHALEFETTE HAYAL KIRIKLIĞI

Fransız gazetesi Le Monde ise “Erdoğan zaferini ilan etti, muhalefet sonuçlara itiraz ediyor” ifadesini kullanıyor. Haber de, Erdoğan’ın ilk turda aldığı rakamların muhalefet tarafın da büyük bir hayal kırıklığıyla karşılandığı belirtildi.

CNN: CHP için darbe

CNN International’da kritik seçimini internet sitesinin manşetinden duyurdu. Başlığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın galibiyet konuşması üzerinden veren CNN, “Resmi olmayan sonuçlar, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın 15 yıllık iktidar süresini uzatacak” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın siyasi hakimiyetine yönelik en ciddi güçlüğü aştığının belirtildiği haber de, “sonuç Erdoğan’ın en yakın rakibi Muharrem İnce ve Cumhuriyet Halk Partisi için darbe” yorumun da bulundu.

NYT: Sarsıntı yarattı

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times haberin de, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisinin kritik seçimi ön de götürdüğünü aktardı. Sonuçların netleşmesinin ve Erdoğan’ın galibiyet konuşması yapmasının ardından NYT, “sonuç sadece Türkiye’de değil, Batı ve bölge ülkelerinin başkentlerin de  hissedilecek sarsıntılar gönderdi” ifadesine yer verdi.

Kaynak: Sözcü

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here