Merkez üssü Bozkurt ilçesi olan 6 büyüklüğündeki deprem, yerin yedi kilometre altında gerçekleşti. Depremin merkez üssü olan Bozkurt’un Belediye Başkanı Birsen Çelik, çöken evler ve enkaz altında kalanlar olduğunu aktarıyor. Denizli Valisi Karahan, can kaybının olmadığı bilgisini verdi ve bu gece artçı sarsıntıların devam edebileceği uyarısını yaptı. AFAD, 23 kişinin hastanelere başvurduğunu duyurdu.

Şiddetli depremin ardından bir buçuk saat içinde en az 40 artçı sarsıntı oldu, artçıların en büyüğü 3.7.

USGS verileri, sarsıntının Denizli’nin yanı sıra yedi şehirde daha hissedildiğini gösteriyor. Söz konusu yerler Uşak, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Aydın, İzmir ve Antalya.

Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli’de yerel saatle 14.25’te şiddetli bir deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Denizli Bozkurt olan sarsıntının 6 büyüklüğünde olduğunu bildiriyor.

Depremin merkez üssü Bozkurt’a bağlı Baklan köyü ve köy Afyonkarahisar il sınırında bulunuyor. AFAD’a göre, deprem yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), sarsıntının merkez üssünün Bozkurt ilçesine 6 kilometre, Denizli şehir merkezine ise 48 kilometre uzaklıkta olduğunu duyurdu. EMSC’ye göre, deprem yaklaşık 10 milyon insanın yaşadığı bir bölgeyi etkiledi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre, deprem Denizli’nin yanı sıra Uşak, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Aydın, Antalya ve İzmir’de de hissedildi.
Eskişehir’de yaşayanlar da depremi hissettiklerini söylüyor.

DEPREM MAKAM ODASINI YIKTI

Depremin merkez üssü olan Bozkurt’un Belediye Başkanı Birsen Çelik, çöken evler ve enkaz altında kalanlar olduğunu aktarıyor:

“Uzun süren, 15- 20 saniye süren bir depremdi. Bir danışmanlık şirketiyle toplantı halindeydik. Makam odamın duvarı yıkıldı. Sabah artçılar geliyordu, hissediyorduk, sonra ana deprem oldu.

Yan apartmanın duvarı üstümüze çöktü. İlçe emniyet binası ve belediyenin altında yıkıntılar, onun üzerine düştü.

Herkes dışarda panik halinde. En azından ölüm olayımız yok, okullar tatil olduğu için kötü bir olay yaşanmadı. Resmi dairelerde ve evlerde hasar var. Çatlaklar var. Tutluca köyü muhtarım aradı. Derin çatlaklar ve duvar göçükleri olduğunu söyledi, hemen bölgeye ekip gönderdim. Yaralılar var ama hayati tehlikesi olan yaralı yok.”

HAVALİMANINDA HASAR VAR

Tutluca Mahallesi Muhtarı Hüdai Karaşahin, mahallelerinde yaklaşık 80 evin hasar gördüğünü söylüyor.

Sarsıntı Denizli Çardak Havalimanı’nda hasara yol açtı. Kulede camlar kırıldı, teknik ekipmanlar ve bilgisayarlar devrildi, tavan ışıkları aşağı düştü.

VALİ KARAHAN: CAN KAYBI YOK

İlk incelemelerin ardından kameraların karşısına geçen Denizli Valisi Hasan Karahan, can kaybı olmadığını ve hasar tespiti yapıldığını söyledi:

“Artçıların uzun süreli olmamasını temenni ediyor ve vatandaşları sakin olmaya davet ediyoruz. Özellikle depreme dayanıksız, eski kerpiç evlerde yıkım olduğu söyleniyor. Büyük çoğunluğu kullanılmayan evler. Normal, betonarme evlerde sıva çatlağı dışında yıkım, enkaz haberi gelmedi.”

 

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik ise artçı sarsıntıların sürdüğünü, vatandaşın konforunu sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Canlı yayında açıklama yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, kent merkezinde olumsuz bir durum olmadığını söyledi.

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ise, “Kent merkezinde hissettim, kapalı bir alandaydım. Şimdi Baklan’a hareket ediyorum. Bozkurt ve Baklan merkeze ortalama 70 kilometre uzaklıkta. Vatandaşlar da panik var. Ekiplerimiz sahada. Olumsuz haber yok, can kaybı yok” ifadesini kullandı.

Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, altı kişinin hastanelere kaldırıldığını aktarıyor. “Beşi korktuğu ve paniğe kapıldığı için hastanede. Bir kişi de pencereden atlamış, hafif yaralanma söz konusu. Ölüm ya da ağır yaralanma söz konusu değil.”

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, “Ekiplerimizin yaptığı incelemelerde bir can kaybı ya da yaralanma bilgisine ulaşılamadı. Ekiplerimiz köy köy incelemelerini sürdürüyor” açıklamasını yaptı.

AFYONKARAHİSAR’DA EVLER HASAR GÖRDÜ

Demirören Haber Ajansı (DHA), depremin merkez üssüne en yakın noktada bulunan Afyonkarahisar’ın Dazkırı ilçesine bağlı Kızılören köyünde bazı evlerde hasar meydana geldiğini bildiriyor.

Şimdiye kadar yapılan tespitlere göre, Afyonkarahisar’da yaralı veya can kaybı yok. Afyonkarahisar Vali Yardımcı Mehmet Boztepe, “Kızılören köyümüzdeki bazı evlerimizde hasarlar oluşmuş durumda. İki vatandaşımızda evlerin bacalarının yıkılmasından kaynaklı hafif yaralanmalar söz konusu. Bunların dışında ciddi anlamda bir şey yok” diye konuştu.

ISPARTA’DA BACA DÜŞTÜ

Isparta’da deprem sırasında beş katlı binanın çatısından kopan baca, park halindeki otomobilin üzerine düştü. Otomobilde büyük çapta maddi hasar oluştu. Kent merkezinde deprem sonrası elektrik kesintisi yaşandı. Bazı binaların dış cephelerinde hasar oluştuğu görüldü.

BÜYÜK PANİK!

Depremin hissedildiği şehirlerde yaşayanlar büyük panik yaşadı, evlerinden veya iş yerlerinden sokağa fırladı. Anadolu Ajansı’na konuşan İdris Altuğ, Isparta’da sokağa çıkanlardan. Altuğ, “Önce hafif bir sarsıntı oldu, geçeceğini düşündüm. Sonra arkasından çok şiddetli bir sallantı oldu. Bir uğultu duydum. Hemen dışarıya koştuk” diye konuştu.

ALTI DAKİKA ÖNCE 4.2

Şiddetli depremden altı dakika önce merkez üssü Denizli Çardak olan 4.2 büyüklüğünde bir öncü sarsıntı kaydedildi.

ARTÇI FIRTINASI

Depremden sonra ise adeta bir artçı fırtınası yaşandı. Hemen beş dakika sonra başlayan artçı dalgasındaki sarsıntılar 3.7’yle 1.6 arasında değişiyor. AFAD kayıtlarına göre, saat 16.00’a kadar en az 40 artçı gerçekleşti.

SABAH İZMİR SALLANMIŞTI

Ege Bölgesi’nde bugün deprem hareketliliği dikkat çekiyor. Seferihisar açıklarında sabah 11.39’da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki sarsıntı, İzmir’i de sallamıştı.

OKTAY VALİDEN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depreme ilişkin Denizli Valisi Hasan Karahan ile telefonda görüşüp bilgi aldı.

Denizli’deki son ciddi deprem, Mart ayı sonunda olmuştu. Merkez üssü Acıpayam ilçesi olan 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklüğü 4.9’a kadar ulaşan birçok artçı sarsıntı kaydedilmişti.

Kaynak: https://site-backlink.com/KUlWE

 

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here