Özellikle Üniversite Yıllarında Farklı Kültürlere Seyahat Etmek Herkesin Hayali. Bu Hayalleri Gerçekleştirmenin En Başında Ekonomik Kaynakların Yetersizliği Geliyor. İşte, Bu Engelleri Aşmak ve Sınırlı Bir Bütçeyle Yeni Kültürler Görmek İsteyenler İçin Tüyolar.

Doğru Rota Çizilmeli; Genellikle Avrupa ülkelerinde veya Güneydoğu Asya’da yakın yerlerde benzer olsa da bazı ülke ve şehirlerin diğerlerinden daha pahalı olduğu da bir gerçektir.

Amacınız mümkün olduğunca az harcayarak daha fazla şehir ve ülke görmekse, uygun fiyatlı Balkan ülkelerini veya Ukrayna’yı seçebilir, öğrenci bütçenizi fazla zorlamadan yeni kültürleri tanıyabilirsiniz. Bilet fiyatları buralara genellikle yüksek olsa da konaklama ve yeme içme gibi giderlerin son derece düşük olduğu Tayland ve Sri Lanka gibi ülkeleri de araştırabilirsiniz.

Geceleri Yolculuk Yapın; İki şehir veya ülke arasında seyahat etmeniz gerekiyorsa, gündüz yerine gece yolcuğunu tercih edin. Böylece yol boyunca uyuyarak dinlenebilir ve bu arada otel masraflarından kurtulabilirsiniz.

Ücretsiz turları yakalayın; Bir şehri veya müzeyi rehberle gezmek için para ödemeniz şart değil. Önceden araştırarak müzelerin ücretsiz veya indirimli zamanlarını öğrenebilir, kapıda anladığınız dilden konuşan bir rehberli gruba rastladığınızda peşlerine takılarak hiç para ödemeden gezebilirsiniz.

Üstelik Avrupa’nın bazı şehirlerinde tamamen ücretsiz olarak gezdiren turlar da düzenleniyor. Biraz araştırmak ve doğru zamanda doğru yerde olmak önemli.

Uçak biletini ucuza getirin; Uçak bileti ve konaklama seyahat ederken en fazla para harcananların başında geliyor. Yani bunları ne kadar ucuza getirebilirseniz, seyahat ederken diğer şeylere o kadar fazla para ayırabilirsiniz.

Marketler hayat kurtarır; Yurt dışında karınızı doyurmak için tek alternatifin pahalı kafeler ve restoranlar olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Özellikle büyük şehirlerde bulunan süpermarketler ucuz yiyecek ve içecek alternatifleriyle her yaştan gezgin için hayat kurtarıcı olabiliyor. Buralardan ekmek, ton balığı, peynir veya hazır çorba alabilir, daha da iyisi yola çıkmadan birkaç gün yetecek yemeğinizi evde hazırlayabilirsiniz.
seyehat,seyehat haberleri,haber,haberler,çok para harcamadan seyahat,öğrenci harçlığı ile seyahat,gaziemir haber

Seyahat dönemini seçerken dikkat; Bazı yerler belirli dönemlerde çok daha güzeldir. Mesela Avrupa başkentlerinin bahar ve yaz aylarında tadı bir başka olur. Ancak bu durum aynı dönemde artan talebe bağlı olarak daha pahalı olduğu anlamına gelir.  Özellikle çok popüler şehirleri daha az tercih edilen dönemlerde ziyaret ederek neredeyse yarı fiyatına görme şansı yakalayabilirsiniz.

Az ama öz eşya ile yola çıkın; İyi hazırlanmış bir bavul iyi bir seyahatin habercisidir! Yanınıza alacağınız eşyaları dikkatli seçin ve mümkün olduğunca hafif bir bavulla yola çıkın.Bu sayede bagaj ücretinden de kısmış olacaksınız. Yanınıza alacağınız eşyaları belirlemeden önce uçacağınız şirketin bagaj kurallarını öğrenmeyi ve buna göre hazırlık yapmayı unutmayın. Sadece birkaç gün sürecek kısa bir yolculuğa çıkıyorsanız, el bagajı ile daha ucuza seyahat edebilirsiniz.

 

Kaynak: Hürriyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz