Çin’in Uygur Türklerini Zorla Tuttuğu Gözetim Kampları Yasallaştı

Batı Şincan bölgesinde Çin’in “radikal İslamcılıkla” suçladığı Uygur Türklerini keyfi gözaltılarla zorla tuttuğu iddia edilen ancak Pekin hükümetinin varlığını reddettiği “gözetim kampları” yasallaştı. Birleşmiş Milletler (BM) Ağustos ayında yayımladığı raporda Çin’in bir milyona yakın Uygur Türkünü “yeniden eğitim” için Batı Şincan’daki kamplara gönderdiği yönündeki haberlerin endişe verici olduğu uyarısında bulunmuştu. Ancak Pekin ise bu haberleri yalanlamıştı.

Şincan Uygur Özerk Bölgesi yetkilileri, “radikal ideolojilerle” mücadele kapsamında “mesleki yeterlilik eğitim merkezleri” oluşturulması için yasalarda değişikliğe gitti. Böylece inkar edilen sözde mesleki yeterlilik eğitim merkezleri olarak adlandırılan gözetim kampları yasallaşmış oldu.

Gıda dışı helal ürünlere karşı kampanya

Gözetim kamplarıyla ilgili yasal değişiklik, 12 milyona yakın Müslüman azınlığın yaşadığı Şincan’da gıda olmayan helal ürünlere yönelik kampanya başlatılması sonrası geldi. Yetkililer, “helal” kavramının genişlemesinin “gözaltıyla sonuçlanabilecek davranışlara örnek teşkil edebileceği” uyarısında bulundu.

Bir yerel gazetede helal kelimesinin diş macunu gibi ürünler için kullanılmasının, dini ve seküler hayat tarzları arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdığı, insanları radikal dinciliğe ittiği yönünde ifadeler yer aldı.

Pazartesi günü Çin Komünist Partisi, Şincan hükümeti yetkilileri ve parti üyelerinden de halk içinde yerel dilleri değil Mandarin dilini konuşmaları, Komünist Parti ideolojisine bağlılıklarını yinelemeleri istendi.

Uygur Türkleri, dini aşırılık, gözetim kampları, Batı Şincan, radikal İslamcılık, çin,
Çin’in Uygur Türklerini Zorla Tuttuğu Gözetim Kampları Yasallaştı

Uygur Türkleri Dini Aşırılıkla Suçlanıyor

23 milyon Müslümanın yaşadığı Çin, bir süredir Uygur Türklerini ‘dini aşırılıkla’ mücadele kapsamında topluca gözaltına aldığı gerekçesiyle uluslararası insan hakları kuruluşların hedefinde.

Aralarında Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün de bulunduğu kuruluşlar, bu kişilere kamplarda Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping’e bağlılık yemini ettirildiğini söylüyor.

Dünya Uygur Kongresi de haklarında hiçbir suçlama olmaksızın süresiz olarak kamplarda tutulan Uygurların Komünist Parti sloganları atmaya zorlandığını belirtiyor.

Kamplardan çıktıktan sonra BBC’ye konuşan kaynaklar da, burada fiziksel ve psikolojik işkence uygulandığını, ailelerinin kayıplara karıştığını öne sürüyor.

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Kaldırılması Komisyonu bu iddialara ilişkin Ağustos ayında bir rapor yayımlayarak, Çin’den gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılmasını, tutsakların sayısı ve gözaltına alınma gerekçelerinin de açıklanmasını talep etmişti.

Çin hükümeti ise, “keyfi gözaltı” iddialarını yalanlamıştı.

 

Kaynak: BBC

 

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here