Protein İnsan Hayatında Kilit Bir Rol Oynuyor

Proteinler kuşkusuz insan sağlığı için en gerekli olan kaynaklardan biri. Birçok aminoasitin bir araya gelerek oluşturduğu organik bileşik olan proteinler, vücut dokusunun gelişiminde önemli roller üstleniyor. Bunun yanı sıra proteinler, vücutta enerjinin açığa çıkması, metabolizmanın düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çalışırlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre bir insanın günlük olarak alması gereken protein miktarı kilo başı 0,45 gramdır. Yani 70 kg bir insanın günde tüketmesi gereken protein miktarı 31,50 gramdır. Örneğin en sağlıklı protein kaynaklarından biri olan yumurtanın protein miktarı 13 gramdır.

diyet, diyet yapmak, protein bazlı diyet, protein, protein tozu, protein alımı, protein tozu kullanımı, beslenme, protein ağırlıklı beslenme, protein tozu ne kadar kullanılmalı, günlük protein miktarı ne kadar olmalı, günde ne kadar protein tüketmeli

Fazla Protein Alımı Bazen Zararlı Olabilir

Birçok kişi spor yaparken, kilo almak ya da vermek isterken, beslenme programlarına yüksek proteinli gıdaları ekliyor. Ancak eğer kişi aşırı protein aldığı halde spor yapmıyorsa protein fazlası yağa dönüşüyor. Peki spor yapan bir kişi günde ne kadar protein almalı? Kişinin protein gereksinimi, uygulanan diyetin enerji değeri bakımından oldukça önemlidir. Eğer bir kişinin günlük alması gereken enerjinin %20’sinden fazlasını proteinlerden alıyorsa yüksek proteinli besleniyor demektir. Bu kötü bir şey değil. Çünkü çoğu araştırma yüksek proteinli diyetin diğer diyetlere göre 6 ay gibi bir zamanda kilo vermeye olumlu yönde etki ettiğini gösteriyor. Ancak günümüzde kilo vermek amacıyla kullanılan yüksek protein tüketimi, obezitenin sağlık sorunu olmasında etkilidir, çünkü dengeli beslenmede karbonhidrat ve yağdan gelen oranlarda önemlidir.

proteini protein tozu, protein alımı, protein tozu kullanımı, beslenme, protein ağırlıklı beslenme, protein tozu ne kadar kullanılmalı, günlük protein miktarı ne kadar olmalı, ek destek ürünleri, günde ne kadar protein tüketmeliNe Kadar Protein Tüketilmeli?

Yeterli ve dengeli beslenmede, karbonhidrat, protein ve yağdan gelen oranlar da oldukça önemlidir. Özellikle hayvansal kaynaklı proteinler aynı zamanda yağ ve kolesterol içerir. Bu yüzden dikkatli tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda kişiler spor yaparken proteinleri, protein tozları olarak bilinen ek destek ürünleri aracılığıyla da alabilir. Bunların kullanımı ve proteinin miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sağlıklı bir beslenmede ya da diyette karbonhidrat, yağ ve protein gibi besin ögeleri dengesiz alınırsa bu durum sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu yüzden öğünlerimizi planlarken proteinin yaklaşık 2 katı karbonhidrat ( Meyve, sebze) ve az da olsa sağlıklı yağlardan (Zeytinyağı, balık yağı) tüketmek gerekir. Kişinin spor ya da diyet süresince ne kadar protein alacağı ya da protein almak için kullandığı ek destek ürünleri hakkında mutlaka bir doktorla görüşmesi sağlıklı bir karar olacaktır. Protein tozları ve protein tozlarını ne kadar kullanmanız gerektiğiyle ilgili bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here