Kilo Vermek İsteyenlere Spordan Önce Tüketebilecekleri 11 Besin

Yaz ayları tamamen gelmeden önce şu kiloları atmak hepimizin hayali. Fakat çoğu insanın aklın da bazı soru işaretleri var. Spordan önce ve sonra kilo vermek için ne yenmeli? Sizde spordan yaklaşık 45 dakika-1 saat öncesin de bazı besinleri tüketerek vücudunuza gerekli olan karbonhidrat ve proteini alabilirsiniz. Uzmana danışarak bir beslenme listesi oluşturabilirsiniz.

Koşma, bisiklete binme, germe gibi 1 saatlik standart bir egzersiz için yeterli miktar da karbonhidrat ve protein aldığınızdan emin olmalısınız. Aç karnına spor yaparak kilo vermekten çok sağlığınızı kaybetme ihtimalinizi artırabilirsiniz.

Yulaf: Yulaf, lifle doludur, bu da kan dolaşımına sürekli bir karbonhidrat salınımı olmasını ve böylece antrenman boyunca sabit bir enerji kaynağının oluşmasını kolaylaştırır.

Muz:  Muz, bir egzersiz için kullanılabilir yakıtı ve kas ve sinir fonksiyonlarını korumaya yönelik potasyumun sağlanmasını sağlayan hızlı etkili karbonhidratlar açısından çok zengindir. Sabah ilk işi spor yapmak olan kişiler öncelikle muz yedikten sonra kahvaltı yapmalı.

Kafein: Yapılan bazı araştırmalarla düzenli ve yeterli ölçüde kafein tüketen kişiler de kafeinin, enerji üreterek ve aynı zaman da yorgunluğu yavaşlatıp yağ yakma oranını arttırarak daha fazla egzersiz yapılmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Meyveli smoothiler: Meyve püreleri harika bir antrenman aperatifidir çünkü yüksek kaliteli proteinler içerirler, hızlı sindirilebilirler ve basit ve kompleks karbonhidratların anahtar kombinasyonuna sahiptirler. Basit karbonhidratlar ilk 15 ila 20 dk boyunca işe yararlar, kompleks karbonhidratlarsa son yarım saatte etkisini gösterir. Bunlar birlikte, standart bir antrenman boyunca sürekli bir enerji akışı sağlar.

sağlık, diyet, kilo vermek isteyenler, kilo, sağlık problemleri
Yaz ayları tamamen gelmeden önce şu kiloları atmak hepimizin hayali. Fakat çoğu insanın aklın da bazı soru işaretleri var. Spordan önce ve sonra kilo vermek için ne yenmeli? Sizde spordan yaklaşık 45 dakika-1 saat öncesin de bazı besinleri tüketerek vücudunuza gerekli olan karbonhidrat ve proteini alabilirsiniz. Uzmana danışarak bir beslenme listesi oluşturabilirsiniz.

Kurutulmuş meyveler: Antrenmanınızdan sadece birkaç dakika önce egzersiz yapabilmeniz için bu harika bir seçenektir, çünkü basit karbonhidratlar sizi ağırlaştırmadan anlık enerji sağlayacaktır. Kurutulmuş meyveler arasın da en çok tavsiye edilen ise kayısı ve ananas.

Nohut: Nohut, kolay şekilde hazırlayabileceğiniz bir antrenman öncesi atıştırmalık. Haşlanmış nohutun üzerine kendi suyundan alıp limonla karıştırarak tatlandırın. Tek başına bir çeyrek bardak size yaklaşık 10 gram protein, 30 gram karbonhidrat ve yaklaşık 9 gram lif sağlayacaktır.

Yumurta akı: Yumurta sarısında ki yağ yavaş yavaş metabolize olur ve bu nedenle egzersiz sırasın da şişkin ve halsiz hissetmenize neden olabilir, bu nedenle yumurta akı daha iyi bir egzersiz öncesi seçeneğidir. Tek bir yumurta akı yaklaşık 4 gram protein sağlar ve yağ içermez.

Tam tahıllı sandviç: Tam tahıllar (quinoa ve kahverengi pirinç gibi) bir egzersiz süresince yavaş salınan, sürekli enerji sağlayan lifle doludur. Siz de üzerine yoğurt, kurutulmuş meyve v.b ürünlerle kendinize bir sandviç hazırlayabilirsiniz.

Yoğurt: Doğal ev yoğurdu özellikle protein açısından zengindir ve spor yaparken gerekli olan bu maddeyi vücudunuza sağlayabilir. Laktoz intoleransınızın olmaması şartıyla, mide de kolay bir enerji artışı sağlar. Diğer bir süt ürünü olarak ise süzme peyniri tercih edebilirsiniz.

Tavuk göğsü ve kahverengi pirinç: Öğle yemeğinden yada akşam yemeğinden sonra spor yapıyorsanız, size iyi bir yakıt ikmali sağlayacak az yağlı bir şeyler yemek en iyisi. Kahverengi pirinçte bulunan kompleks karbonhidratlar enerji üretimine yardımcı olurken, tavuk veya tofu antrenmandan sonra kas onarımı için protein sağlar. Tercih ederseniz, kahverengi pirinci, tatlı patates, kinoa veya diğer tam tahıllar/nişastalı sebzelerle değiştirebilirsiniz. Sindirimi uzun sürecek ve egzersiz yaparken sizi rahatsız edebilecek ağır yiyeceklerden kesinlikle kaçınmalısınız.

Macha: Macha, birçok sağlık yararları ile birlikte, enerji ve dayanıklılığı arttırdığı görülen doğal bir ek olarak popüleritesi artan bir ürün. Hatta Güney Amerika futbol oyuncularının çoğunun maçtan önce en yüksek performansa sahip olabilmeleri için macha tükettikleri söyleniyor.

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here