Çok Merak Edilen Chia Tohumu Nedir?

Kinoa, avokado, amarant derken literatürümüze yeni eklenen bir isim daha var: Chia tohumu. Önceleri çok anlayamasak ve alışamasak da son zamanlarda adından daha çok bahseder olduk. Birçok diyetisyenin de verdiği diyet listelerinde görmeye başladık onu. Minicik cüssesiyle hayatımıza giren bu tohumlar faydalarıyla şaşırtıyor, meziyetleriyle kendine hayran bırakıyor. Zayıflama yöntemlerine yöntem ekliyor.

Peki aslında o minik minik siyah tohumların faydaları neler? Nasıl yetiştiriliyor ve nasıl tüketiliyor? Tariflerin içerisinde nasıl kullanılmalı? Şu kadar faydasının yanı sıra zayıflamaya da yarıyor mu? Bu ve bunun gibi daha birçok sorunuzun cevabını duymaya hazır olun. Karşınızda A’dan Z’ye tüm detaylarıyla chia tohumu rehberi…

Baştan başlayalım: Chia Tohumu Nedir?

Rotamız Güney Amerika… Güney Amerika’dan çıkıp dünyayı kasıp kavuracak Chia bitkisi ile tanışmak için buradayız. Ana yurdu Güney Amerika olan chia tohumu, aslında bir çeşit adaçayı çeşidi olan ve botanik biliminde bilinen adıyla Salvia hispanica’nın tohumları. Salvia hispanica, Chia bitkisi olarak anılıyor. Chia tohumu da bu bitkiden elde edilen minik tohumlar aslında. Bitkinin tohumlarında da tek kelimeyle mucizeler gizli. Maya dilinde ”güç” anlamına gelmesi de bunun kanıtı. Aztek uygarlığında günde 1 kaşık chia tohumu mutlaka yenirmiş. Bu sayede 24 saat boyunca tok duruluyormuş. O zamanda bu zamana etkisi giderek azalmış, daha az tüketilmiş. Ancak son zamanlarda daha fazla kıymeti bilinmeye ve tüketilmeye başlandı.

Gelelim biraz da nasıl yetiştirildiğini anlatmaya… Chia bitkisinden elde edildiğini belirtmiştik. Bu bitki büyük arazilerde yetişiyor, minik tohumları da afiyetle tüketilebiliyor. Sadece büyük arazilerde değil, bahçe ve saksılarda da yetişebilen bir bitki üstelik. Sıcak ortamını bulduğunda serpilip büyüyor.

Ekim zamanı için ise en uygun aylar şubat, mart, nisan ve mayıs ayları. Bu aylarda ekildikleri zaman ağır ağır büyüyüp yaza doğru ilk tohumlarını vermeye de başlıyorlar. Çimlendirildikten sonra toprağa ekebilir ve kendi evinizde büyüterek de chia tohumunu elde edebilirsiniz.

Tohumlarını evde yetiştirebileceğiniz gibi hali hazırda birçok marketin raflarından paketli halde satın alabilir, organik ürünler satan internet sitelerinden ve dükkanlardan da bu ürüne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumunun bu denli ünlü olmasının arkasında her derde deva faydaları geliyor. Güney Amerika’dan çıkıp dünyaya yayılan bu ünü sayesinde birçok diyette kullanılmaya başlandı, özellikle sabah kahvaltılarında ve öğle yemeklerin de sıkça tüketiliyor. Minik boyutlarına aldanmayın, onu faydalı hale getiren birçok neden de var. Chia tohumunun faydalarını bir bir sıralamaya başlayalım öyleyse.

 • Chia tohumunun 100 gramında 17 gram protein bulunur. Bu nedenle muhteşem bir protein kaynağı olarak anılır.
 • Yapılan bir araştırmaya göre cildin yaşlanma karşıtı belirtilerini azaltıyor, cildin genç ve parlak olmasına yardımcı oluyor. İçeriğin de antioksidan sayesin de düzenli kullanımda etki yaratıyor.
 • Chia tohumları tam bir fiber (lif) deposu. Vücutta yeteri kadar lif alındığında kilo kontrolü sağlandığı ve zayıflamaya yardımcı olduğu biliniyor. Chia tohumu da liflerce oldukça zengin. 100 gramında yaklaşık 11 gram fiber(lif) bulunuyor.
 • Yine liflerce zengin olması nedeniyle bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Düzenli kullanımda kabızlık, gaz gibi problemlerin giderilmesine destek oluyor.
 • İçeriğin de bolca bulunan Omega 3 asitleri sayesin de beyni korur, kanserli hücrelerin oluşumu engellemeye görevinde bulunur.
 • Chia tohumu iyi kolesterolü artırırken kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
 • Enerji verir ve sık sık acıkmanızın önüne geçerek tatlı ihtiyacınızın önüne geçer. Böylelikle kilo vermenize yardımcı olur.
 • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Diyabet hastalığının oluşumun önüne geçmede yardımcı bir besindir ve diyabet hastalarının rahatlıkla kullanabileceği yapıdadır.
 • Kalsiyum bakımında da zengin olan chia tohumu, kas gelişimine yardımcı olur. Düzenli kullanımda oluşabilecek kas kayıplarının, ilerleyen yaşlarda yaşanacak kemik erimesi gibi hastalıkların da önüne geçilmesini sağlar.
 • İçinde bol miktarda kalsiyum ve A vitamini bulunduğu için diş sağlığına da oldukça faydalıdır. Dişlerinizin ihtiyacı olan kalsiyum ve vitaminleri düzenli kullanımda karşılar. Sağlıklı olmalarına yardımcı olur.
 • Özellikle hamilelerin kullanmasında fayda olan yiyeceklerin başında gelir. İçinde ki Omega 3 asitleri sayesin de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.
 • knio, chia tohumu, çiya tohumu, sağlık, chia diyeti, çiya diyeti, kilo vermek isteyenler, kile verdiren yiyecekler
  Kinoa, avokado, amarant derken literatürümüze yeni eklenen bir isim daha var: Chia tohumu. Önceleri çok anlayamasak ve alışamasak da son zamanlarda adından daha çok bahseder olduk. Birçok diyetisyenin de verdiği diyet listelerinde görmeye başladık onu. Minicik cüssesiyle hayatımıza giren bu tohumlar faydalarıyla şaşırtıyor, meziyetleriyle kendine hayran bırakıyor. Zayıflama yöntemlerine yöntem ekliyor.

  Birçok alanı var: Chia tohumu nasıl tüketilir?

  Chia tohumlarını nasıl tüketilebileceğini de anlatalım. Son zamanlarda biz onu puding halde sık sık görüyoruz ama aslında üç farklı şekilde de gayet lezzetli ve faydalı bir şekilde tüketilebilir. Bu yöntemler; sıvının içinde bekletme, öğütme ve çiğ halde tüketme olarak çeşitlere ayrılıyor.

  Bir sıvının içinde bekleterek tüketmek en bilineni. Süt(inek sütü, badem sütü, Hindistan cevizi sütü vb), yoğurt ya da suyun içerisin de bekleterek tohumların şişmesini ve sıvıyı içine çekmesini beklemek. Bu şekil de chia tohumları jel bir kıvam alıyor ve nefis bir şekilde tüketilebiliyor.

  Bir diğer yöntem ise onu çiğ çiğ tüketmek. Tıpkı keten tohumu gibi chia tohumlarını da salatalarınızın, tatlılarınızın üzerine, yemeklerinizin içerisine serpiştirirek tüketebilirsiniz. İlla beklemenize gerek olmadan smoothie’lerinizin içerisine ekleyebilirsiniz. Bu şekilde de keyifle yiyebilirsiniz.

  Son yöntem ise chia tohumlarını blenderdan geçirerek toz haline getirmek ya da kahve makinesinden geçirerek öğütmek. Bu şekil de tatlıların içerisine konabilir. Çayı yapılabilir, yemeklerin üzerine, salata, smoothie’lerin üzerine konarak afiyetle tüketilebilir.

  Ayrıca chia tohumlarını et yemeklerinin üzerine serpebilir, ekmek yaparken hamuruna da ilave edebilirsiniz. Özellikle protein açısından yoğun olan çorbaların üzerine ekleyerek besleyici ve doyurucu bir hale getirebilirsiniz.

  Chia Tohumu Tok Tutar Mı? Chia Tohumu Diyeti Nedir?

  Chia tohumu bir sıvı içerisin de şişebilen ve jelleşen bir tohum çeşidi. İçerisin de birçok vitamin olduğu gibi antioksidan, protein gibi zengin olduğu konular var. Hal böyle olunca o minicik gördüğümüz tohumları tükettiğimiz durumlarda uzun süre açlık hissetmiyor ve tok durabiliyoruz. Üstelik yukarıda belirttiğimiz faydaları sayesin de sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı oluyor, kan şekerini denge de tutmaya yardımcı oluyor. Bu şekilde zayıflamaya yardımcı oluyor.

  Bu nedenle son zamanlarda diyetlerde sıkça kullanılan bir besine dönüştü. Hem kas gelişimine destek olması sebebiyle sporcuların tercihi hemde tok tutması ve kan şekerini dengelemesi açısından diyet yapan herkesin dostu. Salatalarınızdan çorbalarınıza, tatlılarınızdan ekmeklerinize bu tohumları kullanabilir, diyetinize yardımcı bir besin olarak tüketebilirsiniz.

  Yinede miktarlarını bir uzmana danışmadan belirlemeyin deriz biz. Yapacağınız her diyet öncesinde mutlaka bir doktora danışın.

  Faydası içinde saklı: Chia tohumlu tarifler

  Smoothie Kasesi (Bowl) Tarifi

  Chia tohumlarının kullanımından yararlarına birçok hallerini gördük öğrendik. Sıra geldi birbirinden lezzetli tariflerini eve taşımaya ve afiyetle tüketmeye. Karşınızda: Chia tohumlu tarifler. Daha fazla tarif içinde bu listemize buyur edelim sizi: İçinde ki Chia Tohumu Sayesin de Enerjinize Enerji Katacak 8 Diyet Dostu Tarif

  Şekerden yağdan uzak: Muzlu chia pudingŞekeri yok, unu yok, yağı deseniz hiç yok. Bolca lezzet, fayda ve doyuruculuk olan bir tatlı tarifi arıyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. Chia tohumunun tüm doyuruculuğunu aldık, muzun muhteşem kokusu ve lezzetiyle buluşturduk. Onu biraz daha fazla lezzetlendirmek için diğer malzemelerden yardım istedik. Ortaya hem sabah kahvaltılarında keyifle tüketebileceğiniz hemde tatlı ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz şahane tatlılar çıktı. Onu birde böyle deneyin: Chia tohumlu peynirli omlet

  Chia Tohumlu Omlet Tarifi

  Sabah kahvaltılarının doyurucu tarifi olmaya aday kendileri. Hatta akşam yemeği yerine hafif bir şeyler yemek isteyenlerede çok ama çok uygun. Bildiğimiz omlete boyut atlatan tarifle tanışın. İçinede bolca peynir: Chia tohumlu omlet tarifi

  Şahane bir atıştırmalık arayana: Sağlıklı kış kurabiyesi.” Şöyle çayın, kahvenin yanına hiç pişmanlık yaratmadan afiyetle yenebilecek nefis mi nefis bir kurabiye olsa…” diyenler! Tam da aradığınız gibi bir kurabiye tarifi biliyoruz. Üstelik yapımı da pek pratik.

  Kaynak: Yemek

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here