İstanbul’da yaşayan 58 yaşındaki Özcan Gümrük, yaşadığı yüksek tansiyon ve diyabet hastalıkları nedeniyle böbrek yetmezliğiyle yeni bir hastalıkla daha baş etmek zorunda kalmış.

Hastalığı sürecinde böbreklerinin iyileşeceğini düşünerek aşırı su tüketen Gümrük, 4 Ağustos’tan yoğun bakıma kaldırıldığı 15 Ağustos’a kadar sıfır tuzla, günde ortalama 4 litre su içtiği ifade edildi. Gümrük, ilk doktorunun “Bol su tüket” önerisine uyduğunu dile getirdi. Aşırı su tüketimiyle birlikte, şuurunda ciddi bozukluklar yaşayan Özcan Gümrük,  yeme içme ve yürüme fonksiyonlarını yerine getirememeye başlamış. Yaşadığı sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırılan Özcan Gümrük, 2 gün yoğun bakımda kaldı. Doktorlar dosyasını incelediklerinde sodyum değerinin düşüklüğü karşısında çok şaşırmış ve çoğu, böyle bir vaka ile daha önce hiç karşılaşmadıklarını belirttiler. Yoğun bakım sonrasında hastanede kaldığı 10 günün ardından diyalize girmesine karar verilen Gümrük, artık haftanın 3 günü düzenli şekilde diyalize giriyor.

Nefrolog Prof. Dr. Aydın Türkmen, sıradışı bir durumla karşı karşıya olduklarını belirterek, “Sağlıklı böbreği olan hastalarda asla oluşmayacak bu tablo, kronik böbrek yetersizliği hastalarında (Örneğin günde 5-6 litre sıvı tüketilip 0.5-1 litre idrar çıkarılması gibi durumlarda) meydana gelebilir. Hastamızda günlük alınması gereken sıvı miktarının çok üzerinde sıvı tüketimi olmuş ve hızla bu ağır tabloya ilişkin şikâyetler ortaya çıkmış” açıklamasında bulundu.

Kaynak: HaberTürk

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here