ABD’de bulunan bir anıtı tam haliyle ziyaret etmek istiyorsanız senede sadece tek bir gün şansınız var. Kalan 364 günde ise anıt, eksik olarak sizi bekliyor olacaktır.

Arizona’da bulunan Anthem Gazileri Anıtı, ABD silahlı kuvvetlerindeki askerlerin hizmetleri ve fedakarlıklarını onurlandırmak amacıyla dikilmiş. Anıtı bir bütün olarak görebilmek için çok özel bir zamanda orada olmanız gerekiyor. Ancak maalesef bu da yeterli değil. Aynı zamanda o günün güneşli olması da gerek.

11 Kasım ABD’de Gaziler Günü. Bu anıtı ziyaret etmek için ideal zaman da 11 Kasım, saat 11:11. Tam bu dakikada, anıtı oluşturan sütunların içinden geçen elips şeklindeki boşluklar güneşi zemine iletiyor. Burada bulunan mozaiğin üstünde ise Birleşik Devletler Büyük Mührü var.ABD’nin bir arada hizmet veren beş şubesinin birliğini temsil eden beş direğin ortasındaki boşluktan süzülen güneş ışığı tam olarak o gün o saatte yerdeki mühürün üzerine düşüyor ve orayı aydınlatıyor. Böylece yerdeki mührün görünür olmasıyla anıt tamamlanmış oluyor.

Anıt büyük bir titizlikle inşa edilmiş. Anıtın mühendisi Jim Martin, yapının 100 senelik verilerin istatistiki ortalaması alınarak inşa edildiğini söyleyerek önümüzdeki 500 yıl boyunca ışığı düzgün bir biçimde geçirecek şekilde ayarlandığını söylenmekte.

KAYNAK: haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here