Yarının Kadın Yıldızları

23 Mayıs-12 Haziran arasın da klasik müziğin dünyaca ünlü isimlerini ağırlayacak 46. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl son derece anlamlı bir proje başlattı. Yarının Kadın Yıldızları, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) desteğiyle hayata geçirilen projeye izleyiciler de 28 Mayıs’ta ki konser için bilet alarak destek olabilecek. Proje kapsamın da jüri tarafından seçilen 14 üstün yetenekli kadın müzisyenin gelecek hayallerini dinledik.

‘MÜZİK EĞİTİMİ SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRMEK İSTERİM’
Ezgi Göktürk, PİYANO
1997, İskendurun’da doğdu. Babası öğretmen, annesi emekli. Helsinki’de geçimini sağlamak amacıyla bir Türk halı dükkânında çalışıyor, hafta da bir gün, yedi saat çalışıyor ve saat başı 10 euro alıyor. 2016’da Helsinki University of Arts Sibelius Academy’e Erasmus öğrencisi olarak kabul edildi. Lisans eğitimine de orada devam etmek için okulun sınavlarına girdi, birincilikle kazandı. Halen eğitimini burada sürdürüyor.
Gelecek hayali: “En büyük hayalim iyi bir müzisyen olmak. Ayrıca iyi bir pedagog olmak ve bunu Türkiye’de müzik öğretmek isteyen bütün müzisyenlere yaymak istiyorum. Türkiye’de müzik alanında ki eğitim sistemiyle ilgili büyük değişiklikler yapmak istiyorum ve Yarının Kadın Yıldızları projesi ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın destekleri sayesinde gözlem açısından olabileceğim en iyi yerlerden biri olan Helsinki’de okuyorum.”

kültür sanat, kültür sanat haberleri, yarının kadın yıldızları, istanbul müzik festivali
23 Mayıs-12 Haziran arasın da klasik müziğin dünyaca ünlü isimlerini ağırlayacak 46. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl son derece anlamlı bir proje başlattı.

‘KENDİME AİT BİR ARP İSTİYORUM’
Alara Acar, ARP
1995 yılın da İzmir’de doğdu. Arp eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’n da başladı. 2014’ten bu yana Almanya’nın Weimar şehrin de Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da eğitim görüyor.
Gelecek hayali: “Öncelikle İKSV’ye çok teşekkür ederim. Yurt dışın da okuyan birçok müzisyen arkadaşım gibi bende maalesef devlet desteği alamamaktayım. Müzisyen olarak en büyük hayalim kendime ait bir arpımın olması ve dilediğim kadar çalışabilmek. Öğrenciliğim bittiğin de arpsız kalacağım gerçeği beni çok endişelendiriyor. Sevdiğim müzisyen arkadaşlarımla uzun soluklu bir oda müziği topluluğu için de çalmak, birlikte Türkiye’de ve yurt dışın da konserler vermekde en büyük hayallerim arasın da. Benim için müzik paylaştıkça ve birlikte emek verdikçe güzel ve heyecan verici.

‘KENDİ MÜZİĞİNİN PEŞİNDE’
Aslı Su Kurtuluş, FLÜT
1997’de Bursa’da doğdu. Eğitimini ailesinden gelen paranın yanı sıra çocuk bakarak ve özel ders vererek sürdürmeye çalışıyor. Nice Konservatuarı’nda D.E.M programın da Sibel Pensel ile flüt eğitimine devam ediyor.
Gelecek hayali: “Hayalim barok müziğinden kontanparan müziğine uzanan klasik batı müziğini harmanlayıp kendi müziğimi ortaya çıkarmak ve bunu en iyi şekil de diğer insanlara sunabilmek. Yarının Kadın Yıldızlar Destek Fonu bu yol da yürümeme finansal açıdan büyük katkı sağladı ve bunun için TSKB’ye çok teşekkür ederim.”

‘MÜZİK EĞİTİMİ ÇOK UZUN BİR YOL’
Deniz Ayşe Birdal, VİYONOLSEL
1996 İstanbul doğumlu. Eğitimine annesinin maddi desteği ve aldığı burslarla devam ediyor. 13 yaşın da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’n da ilk çello derslerine başladı. Galatasaray Lisesi’ne ve yarı zamanlı konservatuar eğitimine devam etti. 2012’de Mozarteum’un Leopold-Mozart Üstün Yetenekli Gençler Enstitüsü’ne tam not ile kabul edildi. 2013 yılından beri lisans öğrenimine Prof. Julius Berger devam ediyor. Deutschlandstipendium Almanya Kültür Bakanlığı ve Yehudi Menuhin Vakfı bursiyeri.
Gelecek hayali: “Yedi yıldır yurtdışın da müzik eğitimi alıyorum. Avusturya, Fransa ve Almanya’da. Gelecek hayalim, bilinen repertuarın dışın da kendi bestelerini ve emprovizasyonlarını da çalan; insana dair, doğaya dair, varoluşa dair hissettiklerini, düşündüklerini besteleriyle ve kendine ait sesiyle duyurabilen bir sanatçı olabilmek. Müzik eğitimi çok uzun bir yol. Bu ve bunun gibi projeler çok, çok kıymetli.”

‘ÖĞRENDİKLERİMİ GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İSTERİM’
Denizsu Polat, VİYOLA
1998 Ankara doğumlu. Annesi vefat etmiş, babası iflas etmiş, aileye ağabeyi bakıyor. Eğitimini burslarla devam ettirmeye çalışıyor. Hacettepe Devlet Konservatuarı’ndan sonra Salzburg Mozarteum’da eğitimine devam ediyor. 2018 Anton Rubinstein Viyola Yarışması’n da finale kaldı.
Gelecek hayali: “Benim en büyük hayalim eğitimi bu üniversite de sürdürebilmekti, bundan sonraki en büyük hayalim de öğrendiklerimi gelecek nesillere aktarmak ve ülkemi dünya da en iyi şekil de temsil etmek. Bugüne kadar beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim.”

‘BU BURS BENİM İÇİN DÖNÜM NOKTASI’
Ezgi Su Apaydın, KEMAN
1997 yılın da Adana’da doğdu. Keman eğitimine altı yaşın da Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladı, 2015’te Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Lisesi’nden mezun oldu. Almanya’nın Essen kentin de bulunan Folkwang Sanat Üniversitesi’nde, Prof. Mintcho Mintchev’in sınıfına başvuran 150 kişi arasından birinci seçilip lisans eğitimine başladı, şu an üçüncü sınıfta. 2017’de Ankara’da düzenlenen I. Suna Kan Keman Yarışması’nda üçüncülük ve ‘Türk Eserini En İyi Seslendirme’ ödülünün sahibi.
Gelecek hayali: “Gelecekle ilgili hayalim: Türkiye’nin adını bütün dünyaya sanatımla duyurmak. Prof. Minço Minçev’in öğrencisi olarak okuduğum Essen Sanat Akademisi’nden mezun olup, dünyaca ünlü başka bir hocanın sınıfın da master yapmak. Prestijli yarışmalara katılmak. Şu ana kadar eğitimimi ailemin büyük fedakarlıklarıyla devam ettirdim, fakat son ekonomik gelişmeler sebebiyle büyük bir çıkmaza girdik. Üç yıl kullandığım kemanın parasını dahi ödeyemedik. Kazandığım bu burs benim için gerçekten dönüm noktası. Bana tekrar hayallerimi gerçekleştireceğime dair umut verdi.”

‘SAHNEDE ASLINDA HEP YALNIZIZ’
Ezgi Sarıkçıoğlu, KEMAN
1994 yılın da Adana’da doğdu. 10 yaşın da Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girdi. 2016 yılın da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan Doç. Sevil Ulucan Weinstein’ın keman sınıfı, lisans bölümünden birincilikle mezun oldu. Eğitimine Londra’da ki Royal College of Music’in Master of Performance programın da, Prof. Itzhak Rashkovski’nin sınıfın da devam ediyor. Nejat Eczacıbaşı Vakfı’ndan yıllık, ÇEV’den aylık burs alıyor ve bir kereliğine Talent Unlimited’dan burs almış.
Gelecek hayali: “Küçük bir çocukken uzaklardan buralara (Londra) gelip yalnız başıma mücadele vereceğimi hiç düşünmemiştim. Sahne de aslın da hep yalnızız. Bizimle beraber olan tek şey ise inancımız, azmimiz ve umudumuz. Hayat sahnesin de bir kadın olarak verdiğim bu mücadele de kendimi ve ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğimi biliyorum. Beni yalnız bırakmayan İKSV’ye ve beni bu ödüle layık bulanlara teşekkür ediyorum.”

‘KONTRBAS İLE MÜZİK HAYATIM FARKLI BİR YOLA GİRDİ’
Gizem Sözeri, KONTRBAS
1996 Ereğli doğumlu. Müzik hayatına küçük yaşta kemanla başladı. 2007’de Hacettepe Devlet Konservatuvarı Kontrbas Sanat Dalı’na seçildi. Kontrbas ile müzik hayatının farklı bir yola girdiğini söylüyor ve “Erkeklerin daha avantajlı olabileceği bu enstrüman da çok daha fazla çaba ve fedakârlık gerektirdiğini bilerek çalışmalarıma devam ediyorum” diyor. Devletten geri ödemeli kredi alıyor.
Gelecek hayali: “Bir Türk kızı olarak dünyanın her yerinde müziğimi yaparak insanların beğenisini kazanmak, memnuniyetlerini kalbimde hissetmek daha sonrasın da ise ülkemin çocuklarının yeteneklerini keşfedip onları yetiştirmek bu hisleri onlara da yaşatmak en büyük hayalim. Beni hayallerime bir adım daha yaklaştıran İKSV ve TSKB’ye teşekkür ederim.”

‘ARPLA YAPILABİLECEK MÜZİĞİN SINIRLARI ÇOK GENİŞ’
Güneş Hızlılar, ARP
1995 İstanbul doğumlu. Henüz 22 yaşın da olmasına rağmen önemli müzik otoriteleri tarafından “Derin müzikal bir zekaya sahip, bugünkü arp dünyasının en büyük yeteneklerden biri” olarak tanımlanıyor. 2015 yılı itibariyle eğitimine burslu olarak Mozarteum University of Salzburg’da Prof. Stephen Fitzpatrick’in sınıfın da devam ediyor. ÇEV’den destek alıyor.
Gelecek hayali: “Geleceğe dair hedefim, arp enstrümanıyla yapılabilecek müziğin sınırlarının aslın da ne kadar geniş olduğunu göstermek, bu enstrümanın da konser programların da piyano ya da keman kadar sıklıkla yer almasını sağlamak. Ülkemi yurtdışın da başarıyla temsil etmek ve tüm dünya da konserler vermeyi hedefliyorum. Gelecekte de deneyimlerimi genç nesil ile paylaşmak, onlara da motivasyon kaynağı olmak istiyorum. Yarının Kadın Yıldızları’ndan biri olarak seçilmek benim için büyük bir onur. İKSV ve TKSB, bizleri hayallerimize bir adım daha yaklaştırıyor.”

‘İYİ BİR ODA MÜZİĞİ SANATÇISI OLMAK İSTİYORUM’
İdil Yunkuş, KEMAN
2002 Mersin doğumlu. Ulusal Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın baş kemancısı olan Yunkuş, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’n da başladığı eğitimini halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Çiğdem İyicil ile sürdürüyor.
Gelecek hayali: “Gelecekte iyi bir oda müziği sanatçısı olup ülkemi en iyi şekil de temsil etmek istiyorum. Her zaman yanım da olan aileme beni yetiştiren öğretmenlerime ve bize inanarak bana ve arkadaşlarıma bu imkânları sağlayan İKSV’ye en içten teşekkürlerimi sunarım.”

‘ÖĞRENDİKLERİMİ GENÇLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM’
Gülin Ataklı, OBUA
1998 İstanbul doğumlu. İş Sanat’ın Meriç Soylu anısına düzenlediği Parlayan Yıldızlar serisin de resital verdi, Meriç Soylu Ödülü’nü almaya hak kazandı. Lisans eğitimine Hochschule für Musik und Theater Münih’te Prof. François Leleux’nün sınıfında devam ediyor. ÇEV Sanat’tan burs alıyor.
Gelecek hayali: “Beni en çok heyecanlandıran en büyük hayalim lisans eğitimimi Almanya’da gerçekleştirmekti. Geleceğim için hayaller kurduğum zaman kendimi dünya sahnelerin de aktif olarak konserler veren bir orkestracı ve solist olarak görüyorum. Çünkü müziğin için de olmaktan ve onu yaratmaktan inanılmaz keyif alıyorum. Özellikle Almanya’da bulunan köklü orkestralardan birin de çalışabilmeyi ve müziği keşfetmeye devam etmeyi çok istiyorum. Ülkemi ve kültürümüzü başarıyla temsil etmeyi aynı zamanda da öğrendiklerimi ileriki zamanlar da yeni yetişen gençlerle paylaşabileceğim bir platform oluşturmayı hedefliyorum.”

‘MÜZİK HEP İÇİMDE’
Ramona Kemmer, PİYANO
2001 İstanbul doğumlu. Alman Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi olan Ramona, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Eser Bilgeman Şakir’in öğrencisi olarak yarı zamanlı sertifika programın da müzik eğitimine devam ediyor.
Gelecek hayali: “Benim hayalim insanlar, hayvanlar ve tüm canlılar için faydalı çalışmalar yapmak. İleri de her ne yaparsam yapayım müzik hep benimle olacak, çünkü müzik hep içim de. Müziğin fizik, matematik ve edebiyat ile birlikte yürümesi gerektiğini düşünüyorum. Müziği çalmanın ötesin de müziğin içinde ki derin anlamı yakalamak benim için çok önemli. Bu sebeple, hayalim aynı zaman da müzik ve kültür tarihi üzerine kapsamlı bilgi sahibi olmak. Bu sene Salzburg Mozarteum’da ustalık sınıfına katılacağım. Bu konu da beni destekleyen İKSV ve TSKB’ye çok teşekkür ediyorum.”

‘HAYALİM MÜZİĞİMİ HERKESLE PAYLAŞMAK’
Sesim Bezdüz, KEMAN
1997 Mersin doğumlu. Keman eğitimine altı yaşın da, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladı. Babası opera sanatçısı Bülent Bezdüz. Eğitimine Brüksel Kraliyet Konservatuvarı’n da Prof. Veronique Bogaerts ve Frédéric d’ Ursell ile devam ediyor. ÇEV’den destek alıyor.
Gelecek hayali: “Hayalim iler de iyi bir solist olmak ve müziğimi herkesle paylaşabilmek. Bu projeye dahil olduğum için gerçekten çok mutluyum. İKSV’ye ve gençlere destek olan tüm kurumları yürekten kutluyorum.”

‘İYİNİN VE UMUDUN BİR PARÇASI OLABİLMEK’
Ülker Tümer, VİYOLONSEL
1998 Adana doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Dilbağ Tokay’ın viyolonsel sınıfın da lise eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimini Jean Guihen Queyras ile Freiburg Musik Hochschule’de sürdürüyor. 44’üncü İstanbul Müzik Festivali’nde ‘4CELLOS’ ekibiyle sahne aldı.
Gelecek hayali: “Küçük yaşta gelecekte beni nelerin beklediğinden habersiz seçtiğim bu uzun ve meşakkatli yolun, Türkiye’de kadın ve genç bir sanatçı olarak, iyinin ve umudun bir parçası olabilmek adına bir şans olduğunu bugün İKSV sayesin de daha iyi anlıyorum. Beğendiğim ve ilham veren müzisyenlerle birlikte müzik yapabilmek, aynı zamanda solo kariyerim de olabildiğince ilerleyerek yurt içi ve yurt dışın da konserler de yer alabilmek, kendimi her yönden geliştirerek Türkiye’ye gelip birikimlerimi paylaşmak, aktarmak ve Türkiye’nin aydınlık geleceğin de rol oynamak en önemli hedeflerim arasın da.”

KURUL: İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak (başkan), keman sanatçısı Hakan Şensoy, piyanist Muhiddin Dürrüoğlu, klarnet sanatçısı Ayşegül Kirmanoğlu ve besteci Özkan Manav.

Yarının Kadın Yıldızları konseri, Türkiye’nin ilk ‘harika çocuğu’ usta piyanist İdil Biret’in de katılımıyla 28 Mayıs Pazartesi akşamı Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da gerçekliştirilecek. Bilet fiyatları 500 ile 30 (öğrenci) TL arasın da değişen konserin tüm geliri projeye aktarılacak. Konserden önce yazar Yekta Kopan moderatörlüğün de, Trakya Tıp Fakültesi öğrencisi ve kök hücre araştırmacısı İnci Kadribegiç ile Yale öğrencisi ve Nobel’e İlk Adım Fizik Ödülü sahibi Zeynep Karacan kişisel başarı hikâyelerini anlatacak.

Kaynak: Hürriyet

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here