Kadınların Farkı Mobil Oyunda da Ortada

Türk oyun pazarı 750 milyon dolar büyüklüğe ulaştı. 30 milyon kişi aktif olarak oyun oynuyor. Mobil oyun sevenlerin çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.

Toplam hacmi 110 milyar doları bulan global oyun pazarının Türkiye‘de ki büyüklüğü 750 milyon dolar civarın da seyrediyor ve her geçen gün gelişim gösteriyor. Yıllık oyun geliriyle tüm dünya ülkeleri arasın da 16. sıra da yer alan Türkiye’de, ortalama 30 milyon kişi aktif olarak oyun oynuyor ve tek bir dijital oyun da eş zamanlı olarak 100 bin ile 300 bin kişi online oluyor.

MOBİL PAZARI 250 MİLYON 
Oyunlardan performans alabilmek adına oyun türünün ortalama sistem gereksinimlerini baz alan kullanıcılar, farklı bütçe aralıkların da bilgisayar oluşturabiliyorlar. Teknoloji odaklı e-ticaret sitesi Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, “Özellikle strateji ve RPC türü oyunlar göz önüne alındığın da, ekran kartı, işlemci, RAM, anakart ve monitör gibi bilgisayar bileşenlerine ayrılan bütçe ile oyun performansı doğru orantılı bir ilişki içerisin de bulunsada oyun fiyatları ile tezatlar yaratabiliyor.

Oyun tutkunları, 50 liralık fiyat etiketi bulunan oyun için 6 bin 500 liralık bir bilgisayar yada 200 liralık oyun için 2 bin liraya başlangıç seviyesin de özellikler sunan bir oyuncu bilgisayarı toplayabiliyor, elimizde ki veriler 70 liralık oyunlar için ortalama 520 liralık aksesuar harcaması yapıldığını gösteriyor” dedi. Oyun dünyasına ilişkin demografik istatistiklerde aktaran Erzen, şöyle konuştu: “2018 yılı mobil ve VR oyun tercihlerinin yükselişe geçtiği bir yıl oluyor.

Strateji ve RCP türü oyunları tercih edenlerin %80’ini erkekler oluştururken, kadınlar en çok puzzle ve bulmaca oyunları oynuyor. Mobil oyunlar da ise dengeli bir ilgi gözlemliyoruz, en çok 18-25 yaş grubunun ilgi gösterdiği mobil oyun sevenlerin % 52’sini kadınlar temsil ediyor. Akıllı telefonların hayatımızda ki yerini her geçen gün sağlamlaştırması, şimdiler de 250 milyon lira büyüklüğe erişen Türkiye mobil oyun pazarını dahada geliştirmeye devam edecek.”

KAYNAK: TakviM

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here