Türkiye’de ilk kez İzmir’de uygulmaya konulacak havaray sisteminin detayları belli oldu. Trafik sorununa kesin çözüm getirmesi beklenen sisteme ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açıklama yaptı. Havaray’ın ilk hattı Gaziemir ESBAŞ – Fuar İzmir arasında olacak. İşte detaylar..

HAVARAY GAZİEMİR ESBAŞ – FUAR İZMİR ARASINDA OLACAK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kent içi trağine çözüm olarak sunduğu Havaray projesinin ilk ayağının Gaziemir ESBAŞ-Fuar İzmir arasında yapılacağını belirtti.

MALİYETİ DAHA DÜŞÜK

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde projelendirilen Havaray için ilk denemeyi yapacaklarını söyleyen Başkan Soyer, “Benim yaptığım araştırma, havarayın maliyeti metronun kilometre başına düşen maliyetinden çok daha düşük. Kamulaştırma yok, bir de yerin altında kazma, tünel açma yok. Hazır beton blokların üzerine oturtuyorsun. Yani çalışma sırasında trafiği de engellemiyorsun. Bitince de daha keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz. Gerçekten daha makul. Aziz Bey nereden aldı o yatı bilmiyorum. Ben de ESBAŞ-Fuar İzmir arasındaki 2.3 kilometrelik hatla başlatacağım bu uygulamayı. Görüştüğümüz firmalar daha fazlasına talip. Ama ben deneme yapılsın istiyorum. Tamamen bitmiş bir işi İzmir görsün. Biz de maliyetleri görelim” dedi.

kaynak:https://site-backlink.com/7nmo5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz