Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkezi Ankara’da bulunan Eminkent Yapı Kooperatifine ait Foça’da bulunan 33 hektarlık alanı imara açtı. Bakanlığın yaptığı plana göre bölgeye villalar yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir’in turizm bölgeleri arasında yer alan ve ÖÇK kararı bulunan Foça İlçesi’nde 33 hektarlık alanı imara açtı.

Merkezi Ankara’da bulunan Eminkent Turizm Geliştirme Kooperatifi’ne ait araziye ait planlananın mahkeme kararına istinaden yapıldığı belirtildi.  Foça’nın Sazlıca Koyu’nun karşısındaki yamaçta bulunan Mercankent Sitesi’nin üst bölgesine iki katlı villalar yapılacak. İmar planlarında tarım ve orman alanı olarak görünen yer bakanlık tarafından özel olarak planlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Foça Belediyesi’nin gündemine bile gelmeden Ankara’dan yapılan planlama bölgede son yıllarda yer alan en büyük imara açma kararı oldu. Daha önce yapılan mevzi imar planları ve 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda turizm alanı olarak gösterilen araziler bu planlamayla konuta çevrildi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, karardan haberlerinin olmadığını belirtirken belediyenin ilgili birimlerinin incelemeyi yapacağını söyledi.

Kaynak: https://site-backlink.com/NNkUf

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here