Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk Televizyonu’nun canlı yayınında kritik açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin yaşadığı ekonomik konular başlığı altında pek çok soruya yanıt veren Bakan Albayrak, “Mali anlamda tarihi bir dönemden geçiyoruz.” dedi. Detaylar haberimizde…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN TÜRK’te Türkiye ekonomisi  hakkında kritik açıklamalar yaptı. Bir çok  konu başlığına değinen Albayrak’ın ifadeleri şu şekilde devam etti..

ALBAYRAK: TARİHİ BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

2018 Temmuz- Ağustos’ta yeni sistemle yeni ekonomik model lanse ettik. Türkiye çok tarihi bir dönemden geçmekteyiz. 2013’ten itibaren baktığımızda Türkiye müthiş bir meydan okuma ile karşı karşıya. 12 bin dolar kişi başı geliri geçtiği, mayıs ayını  takip eden süreçte entresan döneme girdi.

FAİZLERDE SON DURUM! DÜŞECEK Mİ?

Türkiye çok yoğun bir ekonomik saldırıya maruz kaldığı bir süreçten geçti. Kısmen Türkiye ekonomisinin de kırılganlıkları olduğu, özellikle 15 Temmuz’dan sonraki süreçte, bir numaralı gündemin güvenlik ve terörle mücadele olduğu süreçte hakikatten Türkiye zorlu süreçten geçti. Ağustosta faizler arttı, faizler her düştüğünde sıra dışı olaylar yaşandı. Eylül ayında faizlerin yüzde 40’lara çıktığı bir dönemde yeni ekonomi programıyla daha istikrarlı bir sürece geçme adımı attık. Dengelenme sürecinin kendini göstereceği, cari açık kaleminde iyileşmeleri gördük. Faizlerin yüzde 40’dan 20’lere düşmesi ki daha düşecek.

Berat Albayrak,Türkiye ekonomisi,Türkiye,faiz,ekonomi,cari açık,hazine ve maliye bakanı
Bakan Berat Albayrak’tan flaş ekonomi açıklaması

“TÜRKİYE EKONOMİSİ EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR”

Doğu Akdeniz’de gaz aramayın, Allah Allah. Bütün bu faktörlerin ekonomiye minimum etkisi olacak şekilde adımlar atmalıyız. Ağustostan bugüne kadar. Belediyede denir ya altyapı ve üst yapı vardır. Bahçeleri herkes görür, ancak kanalizasyonun maliyeti çok daha büyüktür, önemi büyüktür. Son 8-10 ayda çok önemli altyapı düzenlemeleri adımları attık. Dış faktörlerin ekonomiye etkisini minimize edecek adımlar attık. Türkiye ekonomisi emin adımlarla ilerliyor.

İSTİHDAM ARTACAK MI?

Cari açık geçen sene neredeyse 60 milyara dayanmıştı. Bu ay sonu itibariyle cari dengede neredeyse sıfıra doğru gidiyoruz. Bunu yaparken herkes birbirinden farklı  yorumlar yapıyor. Türkiye bu toparlanma dönemini nasıl yürütüyor. İhracatın kademeli artmaya devam edip, ihracat odaklı olmayan ithalatta köpüğün alınıp dengeli şekilde yüzde 5 daralmadan köpüğün gittiğini görüyoruz. İhracatın ithalat karşılama oranı yüzde 60’dan yüzde 86’lara çıktı. Ekonomi istihdamı noktasında şubat ayında adımlar atıldı. En kötü dönemi geride bırakıp mart nisanda istihdamın daha da artığı bir döneme giriyoruz. Geçtiğimiz 6 yıl yaşadığımız hiçbir şey dış kaynaklardan ayrıdır diyemeyiz. 15 Temmuz’da yaşadık, Gezi’de yaşadık yaşadığımız tüm bu tecrübelerle her anlamda Türkiye zorlu bir dönemden geçti. Adım adım sona doğru yaklaşıyoruz. Tünelin sonundaki ışık büyümeye başladı. Türkiye ekonomik olarak güçlü refleksler vermeye başladı. Seçime bir hafta kala ilginç bir süreç yaşadı.

kaynak:http://site-backlink.com/B03GH

 

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here