İZMİR’in Gaziemir İlçesin de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan İdamlarının 46’ncı Yıl Dönümün de Anıldı.

İZMİR’in Gaziemir ilçesin de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idamlarının 46’ncı yıl dönümün de anıldı. İlçe belediyesi 10 bin metrekarelik alan da yaptığı Üç Fidan Parkı ile ‘Üç Fidan Anıtı’nnı açılışını yaptı.

Gaziemir Belediyesi, Irmak Mahallesi’n de üç bölümden oluşan 10 bin metrekarelik parka Üç Fidan ismini verdi. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın heykellerinin dikildiği parkta yürüyüş yolları, yeşil alan, oyun ve spor alanlarıda yer aldı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir milletvekilleri Murat Bakan, Musa Çam, Mustafa Balbay, Özcan Purçu, Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş ile çok sayı da vatandaş katıldı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, şunları söyledi:

“Mücadelelerinden dolayı kimseye zarar vermemiş Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i idam edilişlerinin 46’ncı yılın da saygıyla anıyorum. Onlar Türkiye’nin tam bağımsızlığı için mücadele eden üç fidandı. bu gençler bağımsızlığın ve barışın sembolü oldular. Kimseye ateş açmadılar, kimseyi öldürmediler.  Üç fidanımız hayatlarının baharındayken emekçi halkın kurtuluşu için hayatlarını hiçe saydılar. Üniversite işgalleri, ABD’nin Dolmabahçe’ye demirleyen 6. filo’sunu protesto eylemleri, tam bağımsızlık Mustafa Kemal yürüyüşleri, işçi ve köylü eylemleri gerçekleştirdiler. Böyle bir dünya da, denizler de özgürlük bayrağını Türkiye de yüreklere taşıdılar. Ezilen ve sömürülen tüm Türkiye halkının kurtuluşu uğruna, gözlerini kırpmadan ölümü göze alan, 6 Mayıs 1972’de bedence aramızdan ayrılan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı unutmadık, unutturmayacağız.”

gaziemir, gaziemir haberleri, 3 fidan anıtı, gaziemir haber, izmir gaziemir, izmir gaziemir haberleri
İZMİR’in Gaziemir ilçesin de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idamlarının 46’ncı yıl dönümün de anıldı. İlçe belediyesi 10 bin metrekarelik alan da yaptığı Üç Fidan Parkı ile ‘Üç Fidan Anıtı’nnı açılışını yaptı.

Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, “1990’lı yıllar da ‘abi gün gelecek Denizlerin heykeli dikilecek’ diyenlere inanmazdım ama zaman geçtikçe Deniz ve yoldaşlarının heykelleri yapılmaya başlandı. 68 kuşağı tam bağımsız Türkiye için, özgürlük için bedel ödedi. Bugünün gençleri de özgürlük, adalet, bağımsızlık istiyorlarsa bedel ödemek zorundadırlar” dedi.

 

 

 

 

Kaynak: HaberlerEge

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here