İzmir’in Dikili İlçesi’nde, halk arasında beyin felci olarak bilinen Serabral Palsi hastası 36 yaşındaki Ertan Doğan, yaşama tutunma azmi ile çevresindekilere örnek oluyor. Sol elinin orta ve yüzük parmağı dışında hiçbir uzvunu kullanamayan ve tekerlekli sandalyade yaşamını sürdüren Doğan, yazarlığa soyunarak iki kitaba imza attı.

Yaşamı ve yaptıklarıyla başarıda engel tanımayan ve çevresine örnek olan Ertan Doğan, sadece iki parmağını kullanarak ”Ben de Varım” ve ”Ölüme Çalım” adında iki kitap yazdı. Birçok makaleye de imza atan, doğuştan Serabral Palsi hastası Bursa doğumlu yazar Ertan Doğan, iki parmağını kullanıp, cep telefonu aracılığıyla annesi Memnune Doğan’a mesaj göndererek yazılarını topladı. Kitaplarının basılmasının ardından, bu yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nü burslu kazanarak üniversite eğitimi de almaya başlayan Ertan Doğan, “Daha gerçekleştireceğim hayallerim ve hedeflerim var” dedi.

Ertan Doğan, Bilgi Üniversitesi’nde çok sayıda kulüp bulunmasına karşın engellilerle ilgili hiçbir faaliyetin yürütülmediğini fark ederek Engelsiz Bilgi Kulübü’nün kurulmasına öncülük etti. Türkiye nüfusunun yüzde 12.9’unu engellilerin oluşturduğunu belirten Doğan, “Engelli nüfusunun yüzde 55’i sağlık hizmetlerinden faydalanıyor. Yüzde 12’si eğitim görüyor, yüzde 5’i bakım ve rehabilitasyon hizmeti alabiliyor. Daha önce hiçbir üniversitede bu oranlardan bahsedilmedi. Bizler diğer üniversitelere model oluşturacak ve engellilere yönelik bir bilinç oluşturmak için bu kulübü kurma kararı aldık. Engellilerin yaşama katılımını sağlamak ve sorunlarını anlatmak için çalışacağız” diye konuştu.

Dikili’de iki dönem Meclis Üyeliği ile Kent Konseyi Başkanlığı yapan ve oğlu Ertan Doğan’ın üniversiteyi kazanmasıyla İstanbul’a yerleştiklerini söyleyen baba Erdoğan Doğan, “Ertan 18 yaşındayken, yıllarca süren tedavilerinin ardından iyileşemeyeceğini ve yaşamını bu şekilde sürdürmek zorunda olduğunu kabullendik. Ancak Ertan bedenine inat, mükemmel çalışan bir beyne sahipti. Gazeteci olmak en büyük hayaliydi. İlk olarak kendi yaşam öyküsünü yazdı. Ardından gazete ve internet sayfalarında makaleler kaleme aldı. Bu arada ikinci romanını bitirdi. Daha sonra üniversiteyi kazandı. Ertan yaşamda hiçbir şeyin okumaya ve yazmaya engel olmadığının kanıtıdır. Onunla gurur duyuyoruz” dedi.

KAYNAK: Cnntürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here