Türkiye, Afrika’da Çin ile Rekabet Ediyor..

Japonya merkezli haber sitesi Nikkei’nin haberin de, Türkiye’nin son yıllar da özellikle inşaat alanında ki yatırımlarla Afrika üzerinde ki etkisini artırdığı ve Çin’le rekabet ettiği kaydedildi. Japonya merkezli haber sitesi Nikkei Asian Review, “Türkiye Afrika’da Çin’le yarışıyor” başlıklı haber de, Ankara’nın son dönemde çeşitli yatırımlarla Afrika üzerinde ki etkisini artırdığını yazdı.

 Nikkei muhabiri Akihiro Sano imzalı haberde, Çin’in Afrika’da ki etkisinin son yıllar da birçok habere konu olduğu, ancak bölgede ki ekonomik etkisini artırmaya çalışan Türkiye’nin Çin’e meydan okumaya başladığı belirtildi. Son dönem de Türk inşaat şirketlerinin Çinli rakiplerini geri de bırakarak Etiyopya ve Ruanda’da birçok projeyi üstlendiği, Ankara’nın Afrika ülkelerin de neredeyse Çin’in sahip olduğu sayıda diplomatik temsilcilik bulundurduğu kaydedildi.
Haberde şu ifadeler yer aldı:
 Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Türkiye, Çin’in iki kıta arasında ki ekonomik bağı güçlendirmesini umduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifin de önemli bir rol üstlenecek. Türkiye yükselen güç Çin’le iyi ilişkilere sahip ama bu, Afrika’da Çin’le sıkı bir rekabete girmesini engellemiyor.
 Afrika’da ki ekonomiler son 10 yıl da giderek büyürken, Türk inşaat şirketleri de özellikle Sahra Altı ülkelerden gelen siparişler de önemli bir atılım yaptı. Summa, Ekvador Ginesi’nde parlamento binası ile bir alışveriş merkezi, Ruanda’da ise toplantı salonu inşa etti. Her iki ülkede de Çinli rakiplerini geride bıraktı.”
türkiye, afrika, çin, gündem haberleri, güncel haberler, ekonomi haberleri, ekonomi
 Japonya merkezli haber sitesi Nikkei`nin haberin de, Türkiye`nin son yıllar da özellikle inşaat alanında ki yatırımlarla Afrika üzerinde ki etkisini artırdığı ve Çin`le rekabet ettiği kaydedildi…
Bazı Afrika liderleri, Çin etkisinden rahatsız
Nikkei’nin haberin de, Afrika’da ki bazı liderlerin özellikle büyük altyapı projelerin de Çin’in etkisinden rahatsız olduğu ve ülkede ki stratejik yatırımların Çin’in kontrolüne geçmesini istemedikleri, bu nedenle Türkiye ile işbirliğini tercih ettiği de belirtildi.
Türk şirketlerin son 50 yılda Afrika’da gerçekleştirdiği yaklaşık 1300 projenin %80’inin Kuzey Afrika’da tamamlandığı belirtilirken, Türkiye Müteahhitler Birliği verilerine göre tüm bu projelerin toplam değerinin 65 milyar doları bulduğuna dikkat çekildi. Hükümetin de Türk şirketlerin çabalarına destek verdiği kaydedilen haber de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın sık sık Afrika ülkelerine ziyaretler düzenlediği ve bu ülkelerle ticaret alanın da önemli anlaşmalar imzalandığı vurgulandı.
Haber de, THY’nin 34 Afrika ülkesin de 52 şehre uçuş düzenlemesinin, son 9 yıl da Afrika’da ki Türk temsilciliklerinin sayısının 12’den 44’e yükselmesinin, Türkiye’nin bölgede ki artan etkisinin göstergesi olduğu yorumu yer aldı.
Kaynak: Star
paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here