Dolar/TL ne kadar oldu?

TL’de son dönem de ki sert değer kaybı ardından TCMB beklendiği üzere zorunlu karşılık düzenlemesi yaparak döviz likiditesini artırıcı bir adım attı. Fakat dolar/TL yinede yükseliyor. Dolar/TL güne 4.28’in üzerin de başladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın İran kararıda Türk lirası üzerinde etkili olabilir. ABD’nin İran’a yeniden yaptırım uygulaması, Türk lirasının dahada fazla düşmesine neden olabilir.

Petrol fiyatları üç buçuk yılın zirvesini gördükten sonra hafif gerilerken; yatırımcılar, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’ yi İran’ın nükleer anlaşmasından çekip çekmeyeceği konusunda ki kararını bekliyorlar. Dolar, artan ABD hazine tahvil getirileri ve güçlü ekonomik verilerin desteğiyle yaklaşık dört ayın zirvesin de seyrederek, zayıf seyir izleyen euro ve sert şekil de gerileyen Arjantin pesosu gibi başlıca para birimlerini geride bıraktı.

ABD’deki faiz oranlarında ki artışın doları destekleyeceği beklentileri ile dolar endeksi bu yılın en yüksek seviyelerine gelirken, TL dahil gelişmekte olan ülke para birimleri baskı altın da ,dolarda ki değer kazancı ile birlikte gelişmekte olan ülke piyasalarından fon çıkışları yaşanmasıyla tüm gelişmekte olan ülkeler satış baskısı altında kalırken; TL ve ruble dolar karşısında en çok değer kaybı yaşayan iki para birimi konumunda.

dolar kaç tl, dolar, ekonomi, türkiye ekonomisi, türkiye ekonomi haberleri
TL’de son dönem de ki sert değer kaybı ardından TCMB beklendiği üzere zorunlu karşılık düzenlemesi yaparak döviz likiditesini artırıcı bir adım attı. Fakat dolar/TL yinede yükseliyor. Dolar/TL güne 4.28’in üzerin de başladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın İran kararıda Türk lirası üzerinde etkili olabilir. ABD’nin İran’a yeniden yaptırım uygulaması, Türk lirasının dahada fazla düşmesine neden olabilir.

TL son dönemde S&P’nin kredi notu düşüşü ve enflasyon endişeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışıyor. Bankacılar TL’deki değer kaybına neden olarak dolarda ki küresel değer kazancı, S&P’nin not indirimi, 10 yıllık ABD faizinin %3’e yükselmesi, petrol fiyatlarında ki yükseliş, yaklaşan seçimler öncesi genişlemeci politikalar, son öncü verilerin ekonomideki beklenen bir ivme kaybının başlangıcına işaret etmesini, yüksek enflasyon ve yüksek cari açığı gösteriyorlar.

TL’de yılbaşından bu yana çift haneye ulaşan değer kaybı ve enflasyon beklentilerinde ki bozulmanın ardından Merkez Bankası önceki haftaki 75 baz puanlık faiz artışına gitti. Bu artışa rağmen küresel gelişmeler ve Türkiye’ye özgü endişelerle kur ve faiz geçen hafta çok sert yükseldi. Dolar/TL Cuma günü 4.2901 ile yeni tarihi zirvesini test etti. Piyasalar da satış baskısı bu haftaya da yansırken, TCMB’nin de yakından izlediği 1 aylık zımni oynaklık endeksi de aybaşından düne 11 seviyesinden 15’in üzerine sert yükseldi.

TCMB piyasalarda da kısmen beklendiği üzere ilk adımını döviz likiditesi genişlemeci bir yönde attı. Ancak TL’deki değer kaybını durdurması öngörülmeyen bu adım sonrası dolar/TL bu sabah da güne tarihi zirvelerine oldukça yakın seviye de başladı. Kur bu sabah 0800 civarında 4.2885 seviyesini gördükten sonra 09.04’te 4.2660/4.2700 seviyesin de işlem görüyor.

Piyasalarda ki sert bozulmanın devamı halin de TCMB’den hem dünkü likidite kararı benzeri, hemde 7 Haziran’da ki Para Politikası Kurulu (PPK) kararı ile birlikte yeni faiz adımları beklentileri piyasalar  da kuvvetleniyor.

Sepet bazında TL ve euro/TL ise güne sırasıyla 4.7106 ve 5.1313 seviyesinde ki tarihi zirvelerinin hemen altında 4.6754/4.6801, 5.0861/5.0890 seviyesin de başladı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TL’nin negatif ayrıştığı bir denemde küresel satış baskısı da çok yüksek. Dolarda ki, EM’lere yönelik fon akışında ki, ABD faizlerinde ki seyir değişmedikçe TL de yeni zirveler olası. Bu kapsam da Trump da yakından izlenecek. TCMB adımlarını da yakından izleyeceğiz.” Trump’ın TSİ 2100’da nükleer anlaşma hakkın da bir açıklama yapması bekleniyor. ABD’nin Tahran’ın nükleer programını sınırlama karşılığın da ekonomik yaptırımları hafifleten bir anlaşmadan çekilmesi, piyasa genelin de risk algısını etkileyecek.

Kaynak: Sözcü

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here