Bebek Aile Ekonomisini Zorluyor

Her yıl yaklaşık bir milyon 300 bin bebeğin doğduğu Türkiye’de çocuk sahibi olmanın maliyeti her geçen gün artıyor. Hamilelik dönemin de doktor kontrolleriyle başlayan harcamalar, bebek doğduktan sonra her ay düzenli alınan bez, mama ve kişisel bakım ürünleri gibi masraflarla bütçeleri zorluyor. Yalnızca doğum fiyatları, SGK anlaşmalı hastaneler de 500 ile 4 bin TL arasın da değişiklik gösterirken, çiftlerin bebek sahibi olacağını öğrenmesinden itibaren başlayan detaylı arama testleri, rutin kontroller ve doğumu içeren tüm hastane giderleri 6 bin TL’yi aşıyor.

BEBEK SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERİN CEPLERİ YANIYOR

Bebek doğduktan sonra ihtiyaç duyulan malzemeler ise çok çeşitli. Yalnızca bir haftalık ömrü olan bir paket bebek bezinin aylık maliyeti ortalama 230 lira. Bez, mama, ıslak mendil ve krem gibi tüm harcamalar ise aylık 400 ila 500 liralık masrafa yol açıyor. Bebeğinin sağlığına özen gösterip, devletin ödemediği özel aşıların maliyetini göze alan çiftler yılda 2 kez vurdurulması gereken demir eksikliği aşısına toplam 240 lira ödüyor. Ancak tüm masraflar bunlarla sınırlı değil, e-ticaret siteleri ve çeşitli mağazalardan öğrenip, anne babalara doğrulattığımız rakamlara göre, emzikler 10 ila 70 TL aralığında değişirken, biberonlar 10 ila 80 TL’ye satılıyor. Ayda en az iki kere alınan mamaların fiyatı ise 50 liradan başlayıp, 70 liraya çıkıyor. Bebeğin kıyafetleri, emzirme sutyeni, göğüs pedi gibi ihtiyaçların mali ttyeti 500 ila 1500 TL arasın da değişirken; çalışan annelerin işini kolaylaştıran anne sütü sağma makinelerinin fiyatı 150-500 TL. Tüm bunların dışında oto koltukların fiyatı 500 liradan başlayıp 3 bin lirayı buluyor. Dar gelirli yurttaşlar 70 lira ila 150 lira arasında ki bebek arabalarını tercih ederken, bu ürün, markasına göre 3 bin TL’yi buluyor. Çiftlerin işlerini kolaylaştıran bir diğer ürün olan ayaklı masa sandalyelerinin fiyatları ise tekerlekli yada tekerleksiz olmasına göre 50 lira ila 2 bin lira arasın da değişiyor.

bebek, doğum, aile ekonomisi, ekonomi, türkiye ekonomisi,
Her yıl yaklaşık bir milyon 300 bin bebeğin doğduğu Türkiye’de çocuk sahibi olmanın maliyeti her geçen gün artıyor. Hamilelik döneminde doktor kontrolleriyle başlayan harcamalar, bebek doğduktan sonra her ay düzenli alınan bez, mama ve kişisel bakım ürünleri gibi masraflarla bütçeleri zorluyor.

 Büyüyen Bir Pazar

Ekonomi Bakanlığı’nın Bebe Giyim Sektörü Raporu’na göre, bebek giyim ticareti, 2017’de dünya hazır giyim ticaretinden %2.14 pay aldı. 10.3 milyar dolar değerinde ki dünya bebek giyim ithalatının % 71.4’ü örme bebek giyim eşyalarından, %28.7’si ise örülmemiş bebek giyim eşyası ve aksesuarlarından oluşuyor. Türkiye’de bebek ve çocuk ürünleri satan zincir mağazaların sayısı 500’ü aşıyor. Ülke de bebek ekonomisinin yıllık cirosunun 8 milyar TL olduğu düşünülüyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 50 milyona yakın biberon ve emzik satışı gerçekleştirilirken, emzik pazarının geçen yılki cirosu 118 milyon TL. Bebek arabası pazarının büyüklüğü 40 milyon dolar civarın da iken, yıl da yaklaşık 350 bin adet bebek arabası satılıyor.

Kaynak: Cumhuriyet

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here