Hackerlara Karşı Bankacılara Özel Eğitim Verilmeli

Kaspersky Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Fabio Assolini, hacker’ların banka çalışanları üzerinden bankaları hedef aldığını belirterek, “Hackerlara karşı bankacılara özel eğitim verilmeli.” dedi.
Assolini, yaptığı açıklamada, klasik banka soygunlarında olduğu gibi dijital soygunlarda, siber suçluların ilk önce bankanın güvenliğini hedef aldığını vurgulayarak, “Lazarus“, “Carbanak” ve “Metel” adlı hacker gruplarının dünyada birçok banka ve finansal kuruma siber saldırı gerçekleştirdiğini kaydetti.
Hackerların, saldırıdan önce banka çalışanları hakkında sosyal medyada bilgi topladığını, banka çalışanlarına gönderdikleri virüslü e-maillerle banka sistemine sızabildiklerini ifade eden Assolini, hackerların banka çalışanları üzerinden bankaları hedef aldığını, hackerlara karşı bankacılara özel eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.
“SİBER SUÇLULARIN EN ÇOK HEDEF ALDIĞI ÜLKELERDEN BİRİ TÜRKİYE”
Assolini, siber suçluların banka sistemine girdikten sonra bankadan istedikleri para transferini kolaylıkla gerçekleştirebildiğini kaydederek, transfer edilen paranın takibinin uzun zaman aldığını söyledi.
Hackerların elde ettiği müşteri bilgileriyle ATM kartlarını da kopyaladığını belirten Assolini, geçen yıllarda bir siber suçlu grubunun, küresel finans ağı SWIFT’i hedef aldığını, Ekvador’daki bir bankadan 12 milyon dolar, Bangladeş’teki bir bankadan ise 81 milyon dolar çalındığını aktardı.
Assolini, “Siber suçlular için ülkelerin merkez bankalarıda hedeftir. Polonya’da hackerlar, Polonya Merkez Bankasının İnternet sitesini hackleyerek Polonya’daki 31 bankadan para çaldılar.” dedi. hackerlara karşı eğitim, hacker eğitimi, bankacılara eğitim, bankacılara haceker eğitimi, siber suç haberleri
Siber suçluların hedef aldığı ülkelere de işaret eden Assolini, şunları kaydetti:
“Siber suçluların bu bölgede en çok hedef aldığı ülkelerden biri de Türkiye… Bankaların, kendilerini koruma yöntemlerini değiştirmesi gerekiyor. Geleneksel güvenlik yöntemlerinden istihbarat tabanlı metotlara geçmesi gerekiyor. Bankalar kendilerini korumak için yeni dijital teknolojileri kullanmalı. Siber suçluların ilk hedefi banka çalışanlarının bilgisayarlardır. Oradan bankanın sistemine sızmaya çalışırlar.”
Kaynak: Star
paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here