İzmir’in Çiğli ilçesinde servis aracında unutulduğu iddia edilen 3 yaşındaki Alperen Sakin’in ölmesinin ardından, servislerin bu anlamdaki güvenliği gündemden düşmüyor. Yalovalı bir şirket tarafından geliştirilen uyarı sistemi sayesinde bundan sonra araçlarda öğrencilerin unutulması olayları tarihe karışacak. Sistem; serviste bir öğrencinin unutulması halinde sesli uyarı yapmaya başlıyor. Öğrenci araçtan çıkmadığı sürece de durmuyor.

Bu yılın Ağustos ayında İzmir’in Çiğli ilçesinde 3 yaşındaki Alperen Sakin servis aracında unutulmuş ve hayatını kaybetmişti. Bu olayın ardından servislerin daha güvenli hale getirilmesi ülke gündeminde sürekli yer aldı. Bu olaydan hareket eden Yalovalı bir yazılım şirketi öğrencilerin serviste unutulması olaylarını tarihe karıştıracak bir sistem geliştirdi. Sistem Türkiye’de bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Türkiye’de sesli uyarı yapan benzer bir sistem bulunmuyor. Yalova’da konsept bir araçta uygulamaya sokulan sistem 50 ramdan 200 kiloya kadar ağırlıkları algılayarak devreye giriyor.

Sistemi geliştiren Güvenlik Sistemleri Genel Müdürü Mahmut Kaya sistemin tüm Türkiye’de yaygınlaşması halinde araçlarda bir daha vahim olaylar yaşanmasının önüne geçileceğini dile getirdi. Sistem hakkında bilgiler veren Kaya, “Yaşanan acı olaylar sonrasında 3 bakanlık devreye girerek öğrenci servislerinde sensör sistemini zorunlu hale getirdi. Biz de bu genelge sonrasında harekete geçtik. Bu kapsamda tamamen yerli bir yazılıma bağlı olarak çalışan hassas ağırlık sensörleri var. 50 gram ve 200 kilogram aralığında ağırlıkları hissedebiliyor. Bu sistem ise uyarı sistemine bağlı. Akıllı bir monitör ise sistemin şoförle öğrenciler arasındaki bağlantısını sağlayan ünite. Öğrenciler bindiklerinde bu sistemde her koltuk sinyal veriyor. Okula gidildiğinde ise öğrenciler araçtan indiklerinde bu ışıklar tek tek kapanıyor. Ancak bir öğrenci unutulursa ve o öğrencinin ışığı fark edilmemişse, kontak kapatıldığı anda sesli sistem devreye giriyor ve şoförü uyarmaya başlıyor. Öğrenci araçtan çıkartılmadığı sürece bu uyarı susmuyor. Ülkede ışıklı uyarı sistemi bulunan araçlar var ancak hem ışıklı, hem de sesli uyarı yapan tek sistem Yalova’da hayata geçti. Bu sistem sadece Türkçe uyarı yapmıyor belirlenen tüm dillerde uyarı gerçekleştirebiliyor” dedi.

KAYNAK: iha

paykwikalim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here