Anasayfa / Dünya / Avrupa / Yabancı Basın Güveni Azaldı Mı?

Yabancı Basın Güveni Azaldı Mı?

Yabancı Basın Güveni Azaldı Mı?

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırma Almanların medyaya karşı güvenini yitirdiklerini ortaya koydu. Medya uzmanları ve siyaset bilimciler bunun nedenlerine yanıt arıyor.

WASHINGTON merkezli Pew Araştırma Merkezi, sekiz Avrupa ülkesin de 16 bin kişiye medyayla ilgili sorular yönelttiği bir kamuoyu araştırması yaptı. Araştırmaya göre, özellikle Almanlar medyaya karşı duyduğu güveni büyük ölçü de kaybetti. Soru yöneltilen kişilerin popülist eğilimleri olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayrıldığı araştırma da, bu iki grup arasında ki uçurumun diğer ülkelere oranla Almanya’da çok daha derin olduğuda ortaya çıktı.
Elde edilen verilere göre, Almanya’da ankete katılan ve “popülist eğilime sahip olmayanlar” olarak sınıflandırılan grubun sadece %47’si medyaya güveniyor. Bu kişilerin en az güven duyduğu haberlerin başın da göç ve işlenen suçlar hakkın da yapılan haberler geliyor.
Buna karşılık “popülist eğilimli kişiler” olarak sınıflandırılan gruba dahil olanların ise sadece %yüzde 78’i medyaya güven duyuyor. Araştırma da eğilimin nedenlerine ise bir açıklama getirilmiyor. Ancak Almanya’da meclise girmeyi başaran popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin “yalancı basın” söylemi ile başlattığı medya stratejisine bakılınca, bu eğilimin nedenleri hakkında bir fikir sahibi olmak mümkün.

KENDİ KİTLESİNE ULAŞMAYI BAŞARDI
Dresden Üniversitesi’n de siyaset bilimci olarak görev yapan Werner J. Patzelt ise Deutsche Welle’ye yaptığı değerlendirme de, tartışmayı ilginç bir benzetmeyle tanımlıyor. Patzelt’e göre vatandaşların basın kuruluşlarına güvenmemesi “kocası tarafından birçok kez aldatılan bir kadının duyduğu güvensizlik duygusuna” benziyor. Patzelt duyulan güvensizliği “Kadın aldatıldıktan sonra eşinin tüm pişmanlık ve hatalarını affettirme çabalarına rağmen bir daha asla eskisi gibi eşine güvenmeyecektir” şeklin de anlatıyor.
Ana akım medyaya güvenini kaybeden AfD seçmeni, buna karşın sosyal medyaya daha fazla güven duyuyor. Bunun en önemli kanıtı ise AfD’nin Facebook üzerin de diğer partilere göre açık ara fazla takipçiye sahip olması. Siyaset bilimci Patzelt, “AfD sanal ortam da siyaset yapmaya başlayan ilk parti oldu. Bunun bir nedeni bu partinin ana akım medya tarafından dışlanması” şeklin de konuşuyor.

yabancı basın, avrupa, avrupa haberleri,
Yabancı Basın Güveni Azaldı Mı?

AfD’NİN SLOGANI MI ETKİLEDİ?
Almanların medyaya güveninin azalmasın da AfD’nin “yalancı basın” söyleminin etkili olduğu tahmin ediliyor. Bu söylem ilk kez 2014 yılın da Almanya’nın doğusun da bulunan Dresden kentin de yapılan göç karşıtı yürüyüşler de kullanılmıştı. Almanya’nın doğusun da yaşayanlar, medyanın ülkenin batısında bulunan gazetecilerin “tekelinde” olduğunu iddia ederek kendi sorunlarının dikkate alınmadığı eleştirisini getiriyordu. Bu eleştiriyi getirenlerin aşırı sağcı gruplarla yan yana gelmekten çekinmemesi nedeniyle basın kuruluşları ve siyaset çevreleri ise bu kişilere platform verilmemesi gerektiğini savunuyordu.
Buda AfD’nin bir tür “mağduriyet söylemi” geliştirmesinin önünü açtı. Peki bu eleştiriler haklı olabilir mi? Bazı medya uzmanları yaklaşık bir milyon göçmenin Almanya’ya geldiği 2015-2016 yılların da özellikle kamuya bağlı radyo ve televizyon kurumlarının eşitlik ilkesine aykırı haberler yaptığı tezini savunuyor. IG Metall Sendikası’na yakınlığıyla bilinen Otto-Brenner Vakfı’nın yaptığı bir araştırma da o tarihlerde yapılan haberlerde olaylara vatandaşın değil siyasetçilerin açısından tek taraflı ve çoğunlukla “göçmen yanlısı” haber yapıldığı sonucuna varılmıştı.

Kaynak: Hürriyet

Hakkında Gizem Sürer

Ayrıca Kontrol Edin

Çekya’da Dünyanın En Güçlü Lazer Işını Aygıtı Geliştiriliyor

Çekya’da Dünyanın En Güçlü Lazer Işını Aygıtı Geliştiriliyor Daniele Margarone, Lazer Araştırmaları Proje Başkanı: “Merhaba …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir