Connect with us

Türkiye

Bimin Gerçek Anlamı Neymiş ve Yeni Sahibi Bakın Kimmiş

Published

on

Türkiye

Ankara Toz Bulutuyla Kaplandı

Published

on

Suriye’den Türkiye’ye gelen ve Güneydoğu Anadolu bölgesini etkisi altına alan toz bulutu, Ankara’da da etkisini gösterdi. Toz taşınımıyla Ankara’ya gelen toprak ve kumlar, özellikle yüksek kesimlerde görüş mesafesini düşürdü. Ankara semalarını kaplayan toz bulutu, kentin bir çok yerinde net olarak görüntülendi.

Öte yandan, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinde Ankara’daki toz bulutuna ilişkin uyarıya yer verildi. Sitede, “Güneydoğu Anadolu bölgesinde toz taşınımına dikkat” denildi.

Okumaya devam et

Türkiye

FETÖ, Düşmanlarını Kategorileyerek Fişlemiş

Published

on

FETÖ, Düşmanlarını Kategorileyerek Fişlemiş

YargıtayCumhuriyet Başsavcılığınca, eski Yargıtay üyesi Şuayip Şen hakkında hazırlanan esas hakkındaki mütalaada, FETÖ’nün fişleme yöntemleri ve fişlenenleri nasıl kategoriledikleri ortaya çıktı. Mütalaaya göre FETÖ fişlemeleri “menfi takip birimi” ile yapmış.

“Menfi takip” adı verilen bu birimle FETÖ düşmanı hakim ve savcıları “kendinden motorlu hizmet düşmanları”, “vagon halinde olan hizmet düşmanları”, “korku veya bir angajman ile önüne iş geldikçe hizmet aleyhinde iş yapanlar” olarak kategorileyerek fişleyen örgütün amaçları, sivil imamların ByLock yazışmalarıyla tespit edildi.

Mütalaaya göre, örgüt mensubu hakim ve savcılarla eşlerinin, beşeri ya da iş nedeniyle münasebette bulundukları FETÖ üyesi olmayan meslektaşları ve diğer kişiler hakkında edindikleri olumsuz bilgileri, örgüt lehine değerlendirilerek gerektiğinde kullanılmak üzere toplamaları istendi.

Fişlediklerini Excel Listesi Yapmışlar

“Menfi takip” olarak adlandırılan bu faaliyetlere ilişkin ayrıntılar, örgütün sivil imamı İrfan Öksüz’ün ByLock yazışmalarına yansıdı. Öksüz ile ismi belirlenemeyen bir örgüt mensubu arasındaki yazışma şöyle:

“… Arge formatında 15 Ocak’a kadar adliye fotoları… burada üçlü bir derecelendirmemiz var: ‘Kendinden motorlu hizmet düşmanları’, ‘Vagon halinde olan hizmet düşmanları’, ‘Korku veya bir angajman ile (menfaat vb) önüne iş geldikçe hizmet aleyhinde iş yapanlar’. Hizmet aleyhine operasyon yapan tüm hakim savcıların ayrıca takibi ve yaptıkları her operasyon ile ilgili elimizdeki bilgiler de dahil (mümkünse) ayrı bir Excel’de arge formatında tutmamız gerekiyor. Bu çok önemli, inşallah süreç dönünce bu bilgiler çok önemli olacak. Sıcağı sıcağına kaydetmemiz gerekiyor. Bu günden ay sonu ilk dönütü alacağız ve bana 15 günde bir soracaklar. Yani istirhamımız ay başı ve ortası olarak 2 defa dönüt verilmesidir.”

fetö, fetö fişlmeleri, bylock konuşmaları, fetö düşmanları, fetö düşmanı hakimler, fetö düşmanı savcılar

FETÖ, Düşmanlarını Kategorileyerek Fişlemiş

“Örgüt, mensuplarını bir istihbaratçı gibi kullanmıştır”

FETÖ’nün sivil imamlarından Mehmet Baysal ile örgütün bir dönem Yargıtay hukuk daireleri sorumlusu firari eski Yargıtay üyesi Ali Akın arasındaki ByLock yazışmasında, Adalet Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş’in örgüt karşıtı sözlerinin de aktarıldığı görüldü. Bu ByLock yazışması ise şöyle:

“…Konu: Saha bilgisi. Ocak ayının sonunda kurul üyeleri ve Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş, Darende’ye gelmiş, birlikte yemek yemişler. Yemekte, ‘Hala paralelcilerin direndiklerini, Askeri Yargıtayın onların elinde olduğunu, bir şekilde temizlenmelerinin gerektiğini, ortamın da buna müsait olduğunu, kısa sürede çalışma yapılması gerektiğini’ ulu orta söylemiş…”

Mütalaada, “Bu ByLock içeriklerinden görüldüğü üzere örgüt, mensuplarını bir istihbaratçı gibi kullanmıştır.” tespiti yer aldı.

 

Kaynak: AA

Okumaya devam et

Türkiye

Yeme içme alışkanlıkları değişti … (Kırmızı et yerine beyaz et)

Published

on

Metro Türkiye, Horeca sektörüne (Hotel/Restaurant/Cafe) ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Müşterilerin yüzde 52’sinin menü fiyatlarını artırdığını, yüzde 24’ünün kısa süre içerisinde artırabileceğini söylediğini belirten Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, şu bilgileri verdi: “Katılımcıların yüzde 75’i henüz menülerinde değişiklik yapmadığını söylerken, değişiklik yapan katılımcılar çoğunlukla kahvaltı menüsünü değiştirdiğini belirtti. Katılımcıların yüzde 52’si de tüketici davranışlarında değişiklikler gözlemlediklerini söyledi. İşletmeler, kırmızı et siparişlerinden beyaz et siparişlerine bir geçiş olduğunu ayrıca müşterilerin porsiyon yerine dürüm gibi daha uygun fiyatlı seçenekler aradığını söyledi.”

İndirim hissedilecek

Önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ‘Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nın dışında kalmalarının mümkün olmadığını anlatan Metro Türkiye Satınalma Direktörü Deniz Alkaç da “Biz Perşembe gününden itibaren yüzde 50’ye varan indirim yapacaktık. Ancak yeni eylem planı ile indirim oranımızı daha da artıracağız. Henüz ayrıntıları belli olmamakla beraber özellikle enflasyona etkisi olan ürünlerde indirim yapacağız. Yapılan indirim gerçekten hissedilecek” dedi. Alkaç, ekonomik dalgalanmada marketlerin kendi markalarının daha çok değer kazandığını da ifade ederek 2 bin 219 adet kendi markalı ürünleri olduğunun bilgisini verdi. Ancak Türkiye genelinde market markalı ürünlerin yüzde 8-9 civarında olduğunu, Avrupa’da bu oranın yüzde 40’lara yakın olduğunu söyleyen Alkaç, “Türkiye bu konuda potansiyelinin çok altında” dedi. Coğrafi işaretli ürünlere de ciddi oranda ilgi olduğunu anlatan Alkaç, “Metro marketlerinin raflarındaki yerli ürün oranı yüzde 97” diye konuştu.

Okumaya devam et

Son Trend'ler