Connect with us

Son Dakika

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma -Uluslararası Boşanma Davası Gerekçeleri Nelerdir?

Published

on

Yurtdışı Uyruklu Eşten Boşanma

Türk Milletlerarası Özel Hukuk Mevzuatında 13.madde Boşanma ve ayrılık sebepleri hükümleri eşlerin müşterek milli hukukuna tabidir der. Eşlerin ayrı vatandaşlıkta olması durumunda uygulanacak olan hukuk ;müşterek ikametgah hukuku, bulunmadığı takdirde müşterek mutad meskenleri hukuku, bunun da bulunmaması halinde Türk hukukudur.

Yabancı Uyruklu Eşten Ayrılma Süreci

Boşanma davasında görevli mahkeme Aile Mahkemesi olmaktadır. Davanın açılması gereken yer olarak kanun eşlerin birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesi olan Aile Mahkemesi olarak bilinmektedir. Eğer ki bu eşlerin bulunduğu yerde Aile Mahkemesi bulunmuyor ise boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesinde açılabilimektedir. Genel yetki kuralları geçerli halde tanımlanacaktır.

Haberin devamına linkden Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma süreci ve zorunlukları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Çekişmeli boşanma davası var ise yetkili olan mahkeme eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesi olmaktadır. Boşanma davası anlaşmalı açılacak ise yetkili mahkeme problemi bulunmamaktadır, taraflar dilediği yer mahkemesinden davayı açabilme hakkına sahipliğindedir.

Türkiye’de ikametgahı bulunmayan Türk vatandaşlarının durumlarında kişi hallerine ilişkin davaları var ise ikamet ettikleri ülke mahkemesinde açılmadığı veya açılamadığı durumda Türkiye’de yer itibariyle yetkili mahkemede bulunmaması halinde ilgilinin mutad olduğu yer Türkiye’de mutad değilse Türkiye’de ki son ikametgahı mahkemesinde o da bulunmadığı durumda Ankara, İstanbul veya İzmir Mahkemelerinden birinde yapılacak ve bakılacaktır.

Kaynak: https://izmiruluslararasibosanmaavukati.blogspot.com

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Dakika

Diyarbakır’da HDP’li belediyenin hayvan barınağında şiddet sürüyor!

Published

on

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sorumlusu K.İ., askeri birliklerden hayvanlar için gönderilen ekmekleri çevredeki fırınlara, hayvanlara verilmesi gereken ilaçları ise veterinere sattığı ve hayvanlar fazla dışkı yapmasın diye aç bırakıldığı iddiaları üzerine görevden uzaklaştırıldı.

Hayvan hakları savunucuların yargıya başvurup, şikayette bulundukları barınakla ilgili önlem alınması istenirken, sosyal medyada hayvanlara uygulanan şiddete yönelik tepkiler ise sürüyor.

Sosyal medya kullanıcıları, sorumlu veterinerin görevden uzaklaştırıldığı ve görüntülerini paylaştıkları barınaktaki hayvanlara uygulanan şiddetin sürdüğüne dikkat çekip, HDP’li Büyükşehir Belediyesi’ne tepkilerini dile getiriyor.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/diyarbakirda-hdpli-belediyenin-hayvan-barinaginda-siddet-suruyor

 

Okumaya devam et

Son Dakika

Şiddetli yağış nedeniyle felaketi yaşayan Eminönü’nde son durum!

Published

on

İstanbul‘da Eminönü alt geçit çarşısını şiddetli sağanakta su basmış ve çarşıdaki dükkanlarda büyük çaplı hasar meydana gelmişti. Bugün çarşı esnafının büyük bir bölümü iş yerlerinin kepenklerini ilk defa açabildi. Kepenklerin açılması ile karşılaşılan manzara zararın boyutlarını da gözler önüne serdi.

En çok zarar gören yerlerin başında gelen Eminönü’ndeki alt geçit çarşısında esnaf ve belediye ekipleri temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

MERAKLI VATANDAŞLAR İLGİYLE İZLEDİ

Suların tamamen kullanılamaz hale getirdiği eşyalar torbalara doldurulup çöp kamyonlarına taşındı. Bazı esnafın zarar gören mallarının arasından kurtarabildiği ayakkabıları alt geçidin merdivenlerine sererek kurutmaya çalıştığı görüldü. Esnafın çalışmalarını alt geçidin etrafına toplanan bazı vatandaşlar kameralarına kaydetti.

İş yerleri zarar gören esnaf dükkanlarını temizleyip kullanılabilir durumdaki mallarını tasnif ederken, belediye ekipleri ise çamurla dolan çarşıda temizlik çalışması yapıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine Fatih Belediyesi ekipleri de destek veriyor.

Okumaya devam et

Son Dakika

Bakan açıkladı! Türkiye, 4 ürünün üretiminde dünya lideri

Published

on

Türk fındığı, kirazı, inciri ve kayısısı lezzeti ve kalitesi ile dünyaya yayılıyor. Türkiye fındık, kiraz, incir, kayısı üretimi ve ihracatında dünyada lider konumda bulunuyor.

Dünyada fındık üretiminin yüzde 67’sini, kirazın yüzde 26’sını, incirin yüzde 27’sini ve kayısının yüzde 23’ünü tek başına sağlayan Türkiye, bu ürünlerin üretiminde dünyada birinci sırada yer alıyor. Fındık, kiraz, incir ve kayısıdan 2,17 milyar dolar ihracat geliri elde eden Türkiye’de yıllara göre değişmekle birlikte bir yılda ortalama 500 bin ile 750 bin ton arasında fındık üretiliyor. Bu rakam dünya fındık üretiminin yüzde 67’sine denk geliyor. Türkiye, Eylül 2018 ile Mayıs 2019 tarihleri arasında 1,4 milyar dolarlık fındık ve fındık mamulleri ihracatı yaptı. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 306 bin ton ile dünya incir üretiminin yüzde 27’sini karşılayan Türkiye, bu ürünün kuru ve taze olarak ihracatından 286 milyon dolarlık döviz girdisi elde etti.

627 bin tonluk üretimle dünya kiraz üretiminin de yüzde 26’sını gerçekleştiren ve 162 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye’de kayısı üretimi ise 750 bin ton ile 985 bin ton arasında değişiyor. Kayısı ihracatından da 294 milyon dolarlık gelir elde edildi. Böylece sadece fındık, kiraz, incir ve kayısı ihracatından 2018 yılında 2,17 milyar dolarlık döviz girdisi sağlandı.

Okumaya devam et

Son Trend'ler