Connect with us

Son Dakika

İzmir Körfezi’ndeki Ürküten Görüntüye Uzmanlardan Açıklama Geldi

Published

on

İzmir Körfezi’nin üzerinde beliren ve tedirginliğe neden olan yeşil renkli yosunların çevresel faktörlerden kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, körfezde beli sıklıklarla bu görüntüyle karşılaşılabileceğini söyledi.

Ege Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, “İzmir Körfezi’nde oluşan bu görüntüye deniz kirliliği literatüründe ‘aşırı alg çoğalması’ olarak ifade edildiğini söyledi. Alg çoğalması sebebiyle böyle bir görüntü oluştuğunu ve bunun İzmir Körfezinde belli periyotlarla görülen normal bir olay olduğunu belirten Prof. Dr. Sunlu, “Bunun değişik sebepleri var. Bunlardan birincisi çevresel faktörler, bugünlerdeki iklimsel faktörlerin uygun olması. Yani hava sıcaklığı ve su sıcaklığının yüksek olması bunu oluşturuyor. Bunun yanında güneşten gelen ışınların parlak olması yani güneşli bir hava olması, dalga hareketliliğinin olmaması yani deniz suyunun sakin olması ve en önemli sebebi de suda bitkilerin büyüme ve gelişmesine yardımcı olan nütrient dediğimiz besleyici elementlerin olmasıdır. Yani azot ve fosfor bitkisellerin fazla olmasından dolayı alg dediğimiz çok hücreli bitkisel ani bir şekilde artış gösteriyor ve geniş alanlara dağılım gösteriyor. Biz buna aşırı alg çoğalması diyoruz. Deniz suyu kalitesinde azotlu ve fosforlu bileşiklerin özellikle yağmur suları, rüzgarlar, fırtınalar ve zaman zaman da kanalizasyon atıklarından kaynaklı birikimin ve çevresel faktörlerin aynı anda bir araya gelmesi sonucu oluşan bir olay. Bu olay rüzgar, hava sıcaklığının, su sıcaklığının düşmesi ve dalga ile akıntıların artmasına bağlı olarak belli bir süreç içerisinde kendini kaybederek belli süreçte yok olacak” diye konuştu.

Denizin üzerinde oluşan alg çoğalmasının belli ölçülerde önlenebileceğini ifade eden Prof. Dr. Uğur Sunlu, “Bunu belli ölçülere göre önleyebiliriz. Örneğin Büyük Kanal Projesi’nin devreye girmesinden sonra İzmir Körfezi’nde bu olay daha seyrek gözlenmeye başladı. 2000’li yıllardan önce maalesef yılın her mevsiminde, her alanda geniş alanlarda görüyorduk ve çok etkiliydi. Büyük Kanal Projesi’nin tamamen devreye girmesinin üzerinden 16 yıl geçti. Bu geçen süre içerisinde su kalitesinde değişik değişimler meydana geldi. Kontrol edebildiğimiz parametreler var ama özellikle atmosferik girdileri yani yağmurlar, rüzgarlara, fırtınalarla taşınan, nehir ve derelerle gelen nütrientleri kontrol edemediğimiz sürece maalesef İzmir Körfezi’nde bu tür olayları belli sıklıkla görmeye devam edeceğiz” dedi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kemal Kılıçdaroğlu’na cenazede saldırı düzenlendi

Published

on

By

son dakika kılıçdaroğlu,kemal kılıçdaroğlu saldırı,kılıçdaroğlu saldırı,kemal Kılıçdaroğlu,Kılıçdaroğlu,son dakika saldırı

Son dakika! Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde saldırı düzenlendi. Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı Er Yener Kırıkçı’nın şehit cenazesinde saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu’na bir saldırı daha gerçekleşti. İşte detaylar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğradı.

ŞEHİT CENAZESİNDE SALDIRI!

Hakkari’de terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenazesinde olaylar çıktı.

KILIÇDAROĞLU SALDIRIYA UĞRADI

Çubuk Akkuzu Mahallesindeki cenaze törenine Ankara Büyükşehir Belediyle Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte katılan Kemal Kılıçdaroğlu, törendeki vatandaşların saldırısına uğradı.

Önce Kılıçdaroğlu’nu yuhalayan bir grup, ardından yaşanan arbedede kendisine saldırdı.

KILIÇDAROĞLU’NA BİR SALDIRI DAHA!

CHP liderinin durumunun iyi olduğu bildirildi. Kılıçdaroğlu, korumaları tarafından çevredeki bir eve götürüldü. Saldırganlar Kılıçdaroğlu’nu götürüldüğü evi de taşladı.

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Ankara’nın Çubuk ilçesinde gittiği şehit cenasinde sert bir öfkeye maruz kalan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıda bulunanlar hakkında soruşturma başlatıldı.

 

kaynak:https://www.egehaber.com/gundem/son-dakika-kemal-kilicdaroglu-na-bir-saldiri-daha-guvenlik-h277004.html

 

 

Okumaya devam et

Son Dakika

İzmir’de 4 kız çocuğuna cinsel istismar!

Published

on

By

izmir çoçuk istismar,Çocuk,çocuk istismar,cinsel çocuk,cinsel istismar,izmir haber,izmir,izmir cinsel istismar

İzmir’de 4 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan sapığın cezası belli oldu! İzmir 11. Ağır ceza mahkemesi o şahsı ceza yağmuruna tuttu. Detaylar haberimizde…

İzmir’de, 4 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan tutuklu sanık, “cinsel istismar” suçundan 60 yıl, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

MAHKEME CEZASINI VERDİ! 84 YIL

İzmir’de, 4 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan tutuklu sanığa 84 yıl hapis cezası verildi.

İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Orhan Turan, müştekiler ve taraf avukatları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Emine Şentüfekçi Tezcan katıldı.

SAVCININ MÜTALAASI

Duruşma savcısı, “cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından her bir mağdur için ayrı ayrı cezalandırılmasını istediği sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde esasa ilişkin mütalaa sundu.

Suçsuz olduğunu iddia eden sanık Turan, mahkemeden beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Turan’ı, 4 mağdur için “cinsel istismar” suçundan 60 yıl, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 24 yıl olmak üzere 84 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Turan’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İzmir’de, 4 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 2018’de gözaltına alınan Orhan Turan tutuklanmıştı.

Cumhuriyet savcısı hazırladığı iddianamede, Turan hakkında “cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamalarıyla ayrı ayrı cezalandırılması için dava açmıştı.

 

kaynak:https://www.egehaber.com/izmir/izmir-de-4-kiz-cocuguna-cinsel-istismar-o-sapigin-cezasi-h276892.html

Okumaya devam et

İzmir Haber

İzmir Bayraklı’da dehşet!

Published

on

By

izmir,Bayraklı,onur mahallesi,Kamyonet,kaza,can kaybı,fren,kum yüklü kamyonet,izmir haberleri

İzmir’in Bayraklı ilçesi Onur Mahallesi’nde meydana gelen kazada, iddiaya göre freni boşalan kum yüklü 06 EB 499 plakalı hafriyat kamyonu kontrolden çıkarak kahvehaneye daldı. Kahvehanede bulunan Haki Küçükdemir ve Hasan Küçükdemir hayatını kaybederken 6 kişi de yaralandı. Polis kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

izmir,Bayraklı,onur mahallesi,Kamyonet,kaza,can kaybı,fren,kum yüklü kamyonet,izmir haberleri

İzmir Bayraklı’da dehşet!

Alınan bilgilere göre kaza, saat 18.30 sıralarında Onur Mahallesi‘nde meydana geldi. Eğimli olan 7399/17 Sokak’ta ilerleyen 06 EB 499 plakalı kum yüklü kamyonun freni boşaldı. İsmi henüz bilinmeyen şoförün kontrolünden çıkan kamyon, 7371 Sokak’taki kahvehaneye girdi. Gürültüyü duyan ve olay yerine koşan mahallelinin ihbarıyla, bölgeye sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiyenin kahvehaneden çıkardığı yaralılar, sağlık ekipleri tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Kazada, kahvehanede bulunan ve akraba oldukları öğrenilen Haki Küçükdemir ile Hasan Küçükdemir hayatını kaybederken, aralarında şoföründe bulunduğu 6 kişi yaralandı. Hastanelere kaldırılan yaralıların tedavileri sürerken, polis kazayla ilgili soruşturma başlattı.

Mahalle sakinlerinin cadde üzerinde toplanması nedeniyle trafik akışı sağlanamadı. Polislerin müdahalesiyle cadde üzerinde kazadan 1.5 saat sonra ulaşım normale döndü.

 

kaynak:https://www.egehaber.com/izmir/izmir-bayrakli-da-dehset-freni-bosalan-kamyonet-h276786.html

Okumaya devam et

Son Trend'ler