Connect with us

Son Dakika

İzmir Körfezi’ndeki Ürküten Görüntüye Uzmanlardan Açıklama Geldi

Published

on

İzmir Körfezi’nin üzerinde beliren ve tedirginliğe neden olan yeşil renkli yosunların çevresel faktörlerden kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, körfezde beli sıklıklarla bu görüntüyle karşılaşılabileceğini söyledi.

Ege Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, “İzmir Körfezi’nde oluşan bu görüntüye deniz kirliliği literatüründe ‘aşırı alg çoğalması’ olarak ifade edildiğini söyledi. Alg çoğalması sebebiyle böyle bir görüntü oluştuğunu ve bunun İzmir Körfezinde belli periyotlarla görülen normal bir olay olduğunu belirten Prof. Dr. Sunlu, “Bunun değişik sebepleri var. Bunlardan birincisi çevresel faktörler, bugünlerdeki iklimsel faktörlerin uygun olması. Yani hava sıcaklığı ve su sıcaklığının yüksek olması bunu oluşturuyor. Bunun yanında güneşten gelen ışınların parlak olması yani güneşli bir hava olması, dalga hareketliliğinin olmaması yani deniz suyunun sakin olması ve en önemli sebebi de suda bitkilerin büyüme ve gelişmesine yardımcı olan nütrient dediğimiz besleyici elementlerin olmasıdır. Yani azot ve fosfor bitkisellerin fazla olmasından dolayı alg dediğimiz çok hücreli bitkisel ani bir şekilde artış gösteriyor ve geniş alanlara dağılım gösteriyor. Biz buna aşırı alg çoğalması diyoruz. Deniz suyu kalitesinde azotlu ve fosforlu bileşiklerin özellikle yağmur suları, rüzgarlar, fırtınalar ve zaman zaman da kanalizasyon atıklarından kaynaklı birikimin ve çevresel faktörlerin aynı anda bir araya gelmesi sonucu oluşan bir olay. Bu olay rüzgar, hava sıcaklığının, su sıcaklığının düşmesi ve dalga ile akıntıların artmasına bağlı olarak belli bir süreç içerisinde kendini kaybederek belli süreçte yok olacak” diye konuştu.

Denizin üzerinde oluşan alg çoğalmasının belli ölçülerde önlenebileceğini ifade eden Prof. Dr. Uğur Sunlu, “Bunu belli ölçülere göre önleyebiliriz. Örneğin Büyük Kanal Projesi’nin devreye girmesinden sonra İzmir Körfezi’nde bu olay daha seyrek gözlenmeye başladı. 2000’li yıllardan önce maalesef yılın her mevsiminde, her alanda geniş alanlarda görüyorduk ve çok etkiliydi. Büyük Kanal Projesi’nin tamamen devreye girmesinin üzerinden 16 yıl geçti. Bu geçen süre içerisinde su kalitesinde değişik değişimler meydana geldi. Kontrol edebildiğimiz parametreler var ama özellikle atmosferik girdileri yani yağmurlar, rüzgarlara, fırtınalarla taşınan, nehir ve derelerle gelen nütrientleri kontrol edemediğimiz sürece maalesef İzmir Körfezi’nde bu tür olayları belli sıklıkla görmeye devam edeceğiz” dedi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Dakika

Galatasaray’a Alan Carvalho’dan son dakika haberi!

Published

on

Hücuma takviyeye öncelik veren Galatasaray’ın gündemi bir hayli yoğun. Galatasaray’dan son dakika transfer haberleri…

Galatasaray’da yılan hikayesine dönüşen Alan Carvalho transferinde mutlu son geldi. Adı uzun süredir Galatasaray’la anılan golcü futbolcu yeni takımına kavuşuyor.

Fanatik’ten Yakup Çınar’ın haberine göre, İkinci Başkan Abdürrahim Albayrak ile Futbol A Takım İdari Direktörü Şükrü Hanedar, dün akşam uçağıyla Dubai’ye gitti.

Albayrak ile Hanedar ikilisinin, Alan transferini bitirerek Türkiye’ye dönmeleri bekleniyor. İki yöneticinin dönüşte Alan’ı da İstanbul’a getirmesi bekleniyor.

KAYNAK: https://www.sabah.com.tr/spor/futbol/2019/01/21/galatasaraydan-son-dakika-transfer-operasyonu-tamam-alan-carvalhonun-alacagi-ucret

Okumaya devam et

Sinema

Sinema filmleri ile ilgili flaş karar!

Published

on

Sinemada işletmeci-yapımcı tartışmasını bitirmesi için hazırlanan düzenleme TBMM’den geçti. Sinema salonu işletmecileri bilet promosyonu yapacaksa yapımcılarla sözleşme imzalayacak. Bilet ile mısır veya başka bir ürünün satışı birleştirilerek yapılamayacak.

Okumaya devam et

Son Dakika

Abdullah Öcalan’ın, kardeşiyle görüşmesinin ayrıntıları ortaya çıktı

Published

on

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, görüşme iznini ve Abdullah Öcalan’ın mesajlarını TBMM’de bir grup gazeteciye değerlendirdi. Temelli, Öcalan’ın uzun bir aradan sonra görüştüğü kardeşiyle ‘sağlığının iyi olduğu’ mesajını gönderdiğini ve seçim çalışmalarında başarılar dilediğini ifade etti. Görüşmeyi “Olumlu çünkü sağlık durumunu öğrenebildik. Bunu bile 2.5 yıldır öğrenemiyorduk” sözleriyle değerlendiren Temelli aile görüşünün periyodik hale gelmesi, avukatlara da görüş iznin verilmesi gerektiğini kaydetti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Temelli, Öcalan’ın uzun bir aranın ardından kardeşi ile görüşmesi konusunda şunları söyledi:

“BUNU BİLE 2,5 YILDIR ÖĞRENEMİYORDUK”

“Bir tarafı olumlu, neden çünkü sağlık durumunu öğrenebildik. Bunu bile 2,5 yıldır öğrenemiyorduk. Dolayısıyla Öcalan’ın sağlığı ne durumdadır, ayakta mıdır, yatıyor mudur, hiçbir şey bilmiyoruz. Gerçek anlamda bir şey bilmiyoruz. Yani hani olur ya bazen off the record gelir, yok böyle bir şey. Bununla ilgili olarak olumlu görüyorum.”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

‘AVUKATLAR DA GÖRÜŞMELİ, SİYASETEN BİR GÖRÜŞME TRAFİĞİ DE OLMALI’

“Ama bu periyodik olarak olmalı. Hak bir haftada bir diyor. Tamam haftada bir olmuyorsa da ayda bir olsun. 2.5 yılda bir olabilir mi? Dolayısıyla bir kere aile görüşünün acilen artık siyasetten bağımsız düşünülerek önü açılmalı. Yine siyasetten bağımsız olarak ele alınacak bir diğer konu hukuk, hukuki haktır yani avukatları. Bunlar da periyodik olarak adaya gidip gelmeli. Her ne kadar Türkiye ‘bu davaların hepsi sonlanmıştır, avukat görüşü yoktur’ gibi bir şeye yaslansa da devam eden süreçler vardır. Kaldı ki, süreç devam etmese bile, hüküm kesinleşmiş olsa bile o davanın avukatları mahkumu görebilir. Çünkü başka hakların takibi için. Yani mahkumluğundan doğan hakları için de bir avukat ihtiyacı var. Bunların hepsini ayrı ayrı değerlendirmek lazım.Üçüncüsü esas tecridin kırılacağı yer siyaseten bir görüşme trafiği, Türkiye açısından artık bir zorunluluktur. “

“ZATEN İKİ CÜMLE KONUŞMUŞ”

Temelli, Abdullah Öcalan’ın kardeşiyle gönderdiği mesajlara ilişkin sorular üzerine de, ‘Sağlığının iyi olduğunu söylemiş, arkadaşlara seçim çalışmalarında başarılar dilemiş. Onun dışında başka bir mesajı yok. Zaten iki cümle konuşmuş yani. Çok kısa sürmüş” dedi. Temelli, Öcalan’ın Leyla Güven’in açlık grevinden haberdar olduğunu da belirterek, bu konuda herhangi bir mesajın kendilerine ulaşmadığını kaydetti. Temelli, “Hiçbir yorum yok, bize de ulaşan bu anlamda bir şey yok” dedi.

NE OLMUŞTU?

İmralı Cezaevi’nde kalan Abdullah Öcalan, yaklaşık 2,5 yıl sonra ilk kez aile görüş başvurusu kapsamında kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmüştü. Mehmet Öcalan, en son 11 Eylül 2016’da İmralı’ya giderek bir görüşme gerçekleştirmişti.

kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1202732/Abdullah_Ocalan_in__kardesiyle_gorusmesinin_ayrintilari_ortaya_cikti.html

Okumaya devam et

Son Trend'ler