Anasayfa / Dünya / Son dakika… İsrail ve İran Füzelerle Birbirine Saldırdı!

Son dakika… İsrail ve İran Füzelerle Birbirine Saldırdı!

Son dakika… İsrail ve İran füzelerle birbirine saldırdı!

Günlerdir tırmanan gerilim fırtınaya dönüştü, Suriye topraklarından İsrail’e fırlatılan roketlerin ardından Tel Aviv yönetimi şiddetli bir misillemeyle karşılık verdi. Rusya, İsrail’in 28 savaş uçağını havalandırdığını ve 70 füze ateşlediğini açıkladı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail saldırıların da en az 23 milisin öldüğünü duyurdu. Bu sabah Golan Tepeleri’n de çekilen fotoğraflar, yan yana dizilmiş İsrail tanklarını gösteriyor.

İsrail ordusu, Suriye toprakların da vurduğu hedeflerin yer aldığı bir harita yayınladı. İsrail’in vurduğu yerler arasın da askeri üsler ve bir cephanelikde var. Resmi haber ajansı SANA, güneyde ki Kuneytra’ya bağlı Baas şehrine topçu atışı yapıldığını bildirdi. İran milislerinin ateşlediği roketler, İsrail tarafın da sirenlerin çalmasına yol açtı.

Çatışma haberleri, Trump’ın İran nükleer anlaşmasından ayrılmasından saatler sonra geldi. İran Devrim Muhafızları komutan yardımcısı, diplomasinin ülkesine yardım etmeyeceğini ve tek yolun direniş olduğunu söyledi. Suriye Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in son hamlesinin yeni bir doğrudan çatışma ve saldırganlık dönemi başlattığını belirtti.

 

ABD, İsrail’in yanın da yer aldığını resmen açıkladı. Rusya ise, İran’la ilişkilerini daha da geliştireceğini duyurdu. Fransa taraflara gerilimin düşürülmesi için çağrı yaptı.
Ortadoğu’da korkulan oldu. ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesinden bir gün sonra, İsrail ve İran güçleri füzelerle birbirine saldırdı. Gün içinde de gerilim düşmüş değil. İsrail’in işgal altın da tuttuğu Golan Tepeleri’n de dakikalar önce çekilen fotoğraflar da, yan yana dizilmiş tanklar göze çarpıyor. Bölgede ki askeri hareketlilik dikkat çekiyor. İlk saldırı haberi, gece yarısı 01.00 suların da İsrail’den geldi. İsrail ordusu, Suriye’de ki İranlı milislerin 20 roket fırlattığını ilan etti. Sosyal medyadan paylaşılan görüntüler de peş peşe roketlerin ateşlendiği görüldü, sirenlerin çaldığı duyuldu. Tel Aviv yönetimine göre, saldırı emrini Devrim Muhafızları Ordusu’nun özel kuvvetleri Kudüs Gücü’nün komutanı Kasım Süleymani verdi.

Söz konusu saldırılara İsrail sabaha karşı yanıt verdi. İşgal altın da tutulan Golan Tepeleri’nden çok sayı da Suriye tarafına fırlatıldı. Rusya, İsrail’in 28 savaş uçağını havalandırdığını ve 70 füze ateşlediğini açıkladı. İsrail ordusu, Suriye toprakların da vurduğu noktaları gösteren bir harita yayınladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in son hamlesinin yeni bir doğrudan çatışma ve saldırganlık dönemi başlattığını belirtti.
BBC editörü savaşın adını koydu
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, roketlerin hedefin de Suriye ordusunun askeri mevzileri ile Baas şehrinde ki müttefik kuvvetlerin olduğunu aktarıyor.

BBC’nin Orta Doğu Editörü Jeremy Bowen gelişmeleri “Vekalet savaşı olduğunu söylemeyin. Bu artık, İsrail ile İran arasın da doğrudan bir meseledir. Trump’ın İran nükleer anlaşmasından ayrılmasından beri böyle. Tırmanması gerçek bir risk” Twitter mesajıyla yorumladı ve yaşananların adını koydu.

İsrail, Rusya’ya bilgi verdi
Şam yönetimi, İsrail’in fırlattığı roketlerin tek tek düşürüldüğünü açıkladı. Devlet televizyonu, hava savunma sistemlerinin imha ettiği roketlerin görüntülerini ekrana getirdi. Vurulan yerler arasın da İranlı milislerin bulunduğu askeri üsler öne çıkıyor. Bir cephanelikde isabet alan yerler arasında. Resmi haber ajansı SANA, İsrail’in güneyde ki Kuneytra’ya bağlı Baas şehrine topçu atışı yaptığını bildirdi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail saldırıların da en az 23 milisin öldüğünü duyurdu.

 

SANA ise, “Suriye hava savunma sistemleri İsrail’in yeni roket saldırılarına karşı koyuyor, onlarca İsrail füzesini Suriye hava sahasın da birer birer düşürüyor” haberini geçti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’nin İsrail’den fırlatılan füzelerin yarısından fazlasını, kendilerinden aldığı hava savunma sistemiyle düşürdüğünü iddia etti. İsrail ordu sözcüsü Jonathan Conricus da, Suriye’den atılan roketlerin bazılarının Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından durdurulduğunu belirterek misilleme de bulunulduğunu söyledi.

İsrail ordusu daha sonra yaptığı açıklama da, saldırılardan önce Rusya’nın bilgilendirildiğini duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün Rusya’da ki Zafer Bayramı törenlerine katılmıştı.
ABD İsrail’i seçti, Rusya İran’ın yanın da saf tuttu!
ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı resmi açıklamayla İran’a karşı savaşta İsrail’in yanın da yer aldığını resmen duyurdu.

Rusya ise Suriye’de ki müttefiki İran’la ilişkileri daha da geliştireceğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, söz konusu çıkışı ABD’nin İran’a yaptırımlarına karşı yaptı. Bogdanov, Orta Doğu’da ki aktörler İran ve İsrail’den ayrıca tansiyonu düşürmelerini istedi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da aynı talebi dile getirdi. Macron, bu akşam bölgede ki gelişmeleri Almanya Başbakanı Angela Merkel’le görüşecek

İran sert çıktı
İran’dan ilk tepki, Devrim Muhafızları komutan yardımcısı Hüseyin Selami’den geldi. Diplomasinin İran’a yardım etmeyeceğini belirten Selami, tek yolun direniş olduğunu söyledi. Askeri yetkili, İran düşmanlarının askeri bir kapışmadan kaçtığını ve asıl amaçlarının Tahran yönetimini ekonomik bir darboğaza sürüklemek olduğunu savundu. Selami’ye göre, ABD ile keskin bir yol ayrımı yaşayan Avrupa Birliği’nin Washington’a karşı duramayacağını vurguladı.

israil, iran, savaş, savaş mı çıkıyor, füze, abd, rusya, gündem, dünya, türkiye, son dakika
Günlerdir tırmanan gerilim fırtınaya dönüştü, Suriye topraklarından İsrail’e fırlatılan roketlerin ardından Tel Aviv yönetimi şiddetli bir misillemeyle karşılık verdi. Rusya, İsrail’in 28 savaş uçağını havalandırdığını ve 70 füze ateşlediğini açıkladı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail saldırıların da en az 23 milisin öldüğünü duyurdu. Bu sabah Golan Tepeleri’n de çekilen fotoğraflar, yan yana dizilmiş İsrail tanklarını gösteriyor.

Lieberman: İzin vermeyeceğiz
İsrail’in şahin Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, Tel Aviv yönetiminin İran’ın Suriye’yi bir ön cepheye çevirmesine izin vermeyeceğini söyledi. İran milislerinin fırlattığı roketlerin İsrail topraklarına ulaşamadığını belirten Lieberman, son saldırılarla neredeyse Suriye’de ki tüm İran hedeflerinin vurulduğunu aktardı. Lieberman ayrıca, İsrail’in bölgede ki hassas durumu kızıştırmak gibi bir amacının olmadığını savundu.
ilk doğrudan temas
İç savaşın yedinci yılını doldurduğu Suriye’ye daha önce defalarca füze saldırıları düzenleyen İsrail, son olarak Salı günü bir hava üssün de İranlı milisleri vurmuştu. Yerel kaynaklar, füzelere hedef alan askeri üste yaşamını yitirenler arasın da sekiz İran milisinin olduğunu duyurmuştu.

Füze savaşı, söz konusu saldırıdan sonra zirveye tırmanan gerilimin üstüne geldi. İsrail ordusu ve bölge de Şam rejimi adına bulunan Hizbullah milisleri arasın da önceki yıllarda da çatışmalar yaşanmıştı ancak son füze savaşı İran ve İsrail’in doğrudan birbirlerini hedef aldıkları ilk saldırı olma özelliğini taşıyor. Tel Aviv yönetimi, İran’ın bölgede ki etkinliğinin kırılması için başta ABD ve Suudi Arabistan olmak üzere müttefikleriyle işbirliği içerisin de.
Kaynak: Milliyet 

Hakkında Gizem Sürer

Ayrıca Kontrol Edin

Katliam İçin Kim Ne Dedi

Katliam İçin Kim Ne Dedi ABD’nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir