Anasayfa / Ekonomi / Saraydaki Ekonomi Zirvesinden Hangi Karar Çıkacak

Saraydaki Ekonomi Zirvesinden Hangi Karar Çıkacak

Saraydaki Ekonomi Zirvesinden Hangi Karar Çıkacak

ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklaması ve küresel risk algısında artışla sert yükselerek dün 4.3780 ile tarihi zirvesini gören dolar/TL hükümeti önlem arayışına itti. Varlık Barışı yeniden gündeme getirilirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da ekonomi yönetimini topladı.

Doların 4.37’yi aşması üzerine hükümet önlem arayışına girdi. Erdoğan; Şimşek, Ağbal ve TCMB Başkanı Çetinkaya’yı sarayda toplantıya çağırdı. Ekonomide ki son gelişmelere çare arayan hükümet, 16 yıllık iktidarları süresince üç kez uyguladıkları varlık barışını da yeniden sahneye çıkardı.

Erdoğan ve toplantıya katılacak yetkililerin yapacağı açıklamaların kritik olacağını dile getiren piyasa oyuncuları, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın birlikte katıldığı toplantıda belkide Erdoğan’ı TL’de istikrar sağlamak ve geniş çerçeve de riski azaltmak için en etkili yolun faizleri ciddi şekil de, yani en az 200 baz puan, belkide daha yüksek ölçü de artırmak olduğuna ikna edebileceği değerlendirmelerin de bulundular. Maliye Bakanı Naci Ağbal ise AA’ya Varlık Barışı’na yönelik düzenleme getirdiklerini belirterek, ayrıntıları şöyle açıkladı:

– Yurt dışında para, altın ve döviz gibi yatırımları olan vatandaşlarımız 11. ayın sonuna kadar Türkiye’ye getirirlerse, bankalara ve aracı kurumlara bu varlıkları bildirirlerse Türkiye’de diledikleri gibi tasarruf edecekler.

– Yurt dışından getirdiği varlığı işletmesinden istediği zaman çekebilecek. İşletmeler bu varlıklarıyla borçlarını da ödeyebilecek. 4 Taşınmazlar var, altınlar, nakitler var. Müracaat edecek vatandaşlar hiçbir vergi incelemesine dahil olmayacaklar. Varlık Barışı düzenlemesin de şöyle bir kural getiriyoruz; bu düzenlemeden yararlanmak istiyorsanız %3’lük vergiyi ödemek zorundasınız.

– Yurt dışında olan dövizini işletmesine koymak isteyen de bunu yapabilecek. %3 vergi tahsil edeceğiz. Bu varlığı getirip işletmesine koyduğu surette herhangi bir vergi tahsili yapılmayacak.

ak saray, saraydan çıkan karar, cumhurbaşkanı, recep tayip erdoğan, ekonomi
ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklaması ve küresel risk algısında artışla sert yükselerek dün 4.3780 ile tarihi zirvesini gören dolar/TL hükümeti önlem arayışına itti. Varlık Barışı yeniden gündeme getirilirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da ekonomi yönetimini topladı.

Sıfır vergi iddiası ; Ağbal’ın açıklamalarından sonra ise “varlık barışı” düzenlemesine ilişkin farklı iddialar ortaya atıldı. Düzenlemeyle yurt dışında ki varlıklarını Temmuz 2018’e kadar Türkiye’ye getirecek vatandaşlara vergi uygulanmayacağı, Temmuz 2018’den sonra ise %2 vergi tahsil edileceği ileri sürüldü.

Dağ fare doğurdu; Saray’da 2.5 saat süren ekonomi zirvesinin ardından ise şu açıklama yapıldı:

-Mali disiplinden asla taviz verilmeyecek. 4 Harcamalarda ortaya çıkan artışları telafi edecek önlemler hayata geçirilmektedir.

– Kamu maliyesi de bozulmaya yol açmayacak bir yaklaşımla hareket edilecektir.

– Açık piyasa ekonomisi politikalarına sıkı sıkıya sahip çıkılacak. Kur rejimi, döviz tevdiat hesapları ve kambiyo rejimi başta olmak üzere hiçbir konuda, piyasa mekanizması dışında yöntemler söz konusu değildir.

– Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak, enflasyonla daha etkin mücadele etmek için gereken tedbirler alınacaktır. Bunun için Merkez Bankası elinde ki araçları etkin şekil de kullanmaya devam edecektir.

– Varlık Barışı uygulaması, yurt içi ve yurt dışı birikimleri kapsayacak şekilde genişletilecektir.

– Türkiye, büyüme esaslı ekonomi politikalarıyla yoluna devam edecektir. Büyüme politikalarımızın odağında, özel sektör bulunmayı sürdürecektir.

– Uluslararası yatırımcılar açısından ülkemizin cazibesini artıracak adımlar atılacaktır.

– Reel kesimin finansmana ihtiyacını kolaylaştırmaya yönelik adımlar atılacaktır.

– Bankalara, gayrimenkul sektörüne yönelik krediler de kolaylık sağlamaları tavsiye edilmiştir. Döviz ve altın varlıklarının etkin kullanımına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir.

– Bankacılık sektörümüz, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, likidite düzeyi ve uluslararası piyasalara erişim imkanı bakımından tarihinin en güçlü seviyesindedir.

KİM, NEREDEN YARARLANACAK?

– 119.2 milyar liralık bir alacak var, bunun alt detaylarına bakıldığında, 4 5.3 milyon vatandaşın motorlu taşıtlar vergisi borcu var, borç yaklaşık 6 milyar lira.

– 1 milyon 37 bin öğrencinin 3.9 milyar lira kredi borcu var.

– Gümrük vergisi olarak 338 milyon liralık alacak yapılandırılıyo, burada bin 170 kişi var.

– Sosyal güvenlik primlerin de 64.3 milyar liralık alacak, 5.5 milyon mükellef var.

– Trafik para cezalarında yaklaşık 4 milyon 200 bin vatandaşın faiz dahil 8 milyar liralık borcu var.

– Ecri-misil alacaklarında 181 bin kişinin 740 milyon lira tutarında ecri-misil borcu var.

– Kara yollarında ki usulsüz geçişlerle ilgili idari para cezalarında 1.4 milyon adet para cezası var, 677 milyon lira da buradan bir tahsilat bekleniyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Hakkında Gizem Sürer

Ayrıca Kontrol Edin

Ekonomi çok SIKILDI, piyasa TAMAM dedi

Ekonomi çok SIKILDI, piyasa TAMAM dedi Erdoğan’ın ekonomi üzerinde ki kontrolünü artıracağını açıklamasıyla TL dibe …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir