Anasayfa / Güncel / Eğitim / Liseli Öğrenciden Büyük Gurur

Liseli Öğrenciden Büyük Gurur

Liseli Öğrenciden Büyük Gurur

Böcek savar tarım robotu tasarlayan lise öğrencisi Ege Özgül’ün makalesi dünyanın en büyük akademik endeksi IEEE’de yayımlandı. Özgül’ün makalesi bilim insanlarının robotik çalışmaların da referans olacak.

Henüz bir lise öğrencisi olan Ege Özgül robotik çalışmalarıyla dünya literatürüne girdi. Kendi imal ettiği 3D printer’ı kullanarak böcek savar tarım robotu tasarlayan Özgül’ün çalışmasıyla ilgili yazdığı makale dünyanın en büyük akademik endeksi kabul edilen The Institute of Electrical and Electronics Engineers’de (IEEE) yayımlandı.

Özgül, makalesiyle 500 binden fazla akademik üyesi olan New York merkezli literatüre giren sayılı lise öğrenciler arasın da yer aldı. Özgül’ün makalesini dünyanın önde gelen bilim insanlarının robotik çalışmaların da referans olarak kullanabilecek. Özgül’ün öğretmeni ve Fen Projeleri Danışmanı Talha Kılıç “Bu endekste makalesi yer alan 3 lise öğrencimiz daha var. Her biri birer deha, şimdiden ülkelerini teknoloji de bir adım öteye taşıma heyecanıyla çalışmalar yapıyorlar” dedi. Çalışmaların da en büyük desteği ailesinden aldığını belirten Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencisi Özgül ise hedefinin Amerika’da robotik teknolojileri konusun da üst sıralar da olan bir üniversite de eğitim alarak tüm insanlara yararlı ürünler geliştirmek olduğunu söyledi.

İLK DURAK PORTEKİZ
5-8 Temmuz 2018 tarihleri arasın da Polonya’da düzenlenecek, “3. International Contemporary Education Research Congress”te akademisyenlere sunum yapacak olan Ege Özgül, 21-28 Temmuz arasında Portekiz’de düzenlenecek “Young Science Meeting” yarışmasın da Türkiye’yi temsil edecek. Ayrıca 5-8 Eylül 2018 tarihleri arasın da Kosova’da düzenlenecek 3. International Science Symposıum’a katılacak.

eğitim haberleri, eğitim, lise haberleri, ege özgül, üsküdar amerikan lisesi
Böcek savar tarım robotu tasarlayan lise öğrencisi Ege Özgül’ün makalesi dünyanın en büyük akademik endeksi IEEE’de yayımlandı. Özgül’ün makalesi bilim insanlarının robotik çalışmaların da referans olacak…

İŞÇİLERİ KİMYASALDAN KORUYOR
Özgül insan sağlığı açısından kimyasalların zararlı etkilerini en düşük seviyeye indirerek tarım alanlarını ilaçlama ve bitkileri zararlı haşerelerden korumak üzere düşük maliyetli ve yarı-otonom bir robot tasarlayıp imal etti. Bu sayede bitkilerin ve toprağın yaşam kalitesi en yüksek seviyeye çıkartılıp, tarım faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması hedeflendi. Robot, tarım ilacı püskürterek zararlı haşerattan uzun süreli koruma sağlarken sahip olduğu buzzer ile değişik frekanslar da ses üreterek tarım zararlılarını uzaklaştırıp, bu görevleri herhangi bir insan etkileşimi olmadan gerçekleştirebiliyor. Bitkilerin tarım işçileri tarafından yapıldığını hatırlatan Kılıç “Fakat bu süreç tarım ilaçlarının içerdiği kimyasallardan dolayı insan sağlığı açısından çok tehlikeli olup, insan bünyesine zarar veriyor. Ege’nin tasarladığı bu robotla tarım işçileri kimyasala maruz kalamayacak” bilgisini verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Sabah

Hakkında Gizem Sürer

Ayrıca Kontrol Edin

eğitim sistemi, lise giriş sınavı, öğrenciler hangi okullara gidicek

LGS Sorularını Öğretmenler Bile Zamanında Çözemedi

LGS Sorularını Öğretmenler Bile Zamanında Çözemedi MEB, LGS soru ve çözümlerini EBA’da yayınladı. Fen ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir