Anasayfa / İzmir Haber / İzmirde 1 Mayıs

İzmirde 1 Mayıs

İzmir’de 1 Mayıs Kutlamaları Gündoğdu Meydanı

İzmir 1 Mayıs mitingin de sendikalar, siyasi partiler, kitle örgütleri Konak Pier önü, Alsancak Limanı ve Cumhuriyet Meydanı’nda 11.30 da toplanmaya başladı. Kordon’dan sahil boyunca Gündoğdu Meydanı‘na yürütecekler. Gündoğdu Meydanı’ndaki miting saat 13.00’te başladı.

Gündoğdu Meydanı’ndaki kutlama öncesi polis ekipleri ve tertip komitesi üyeleri, güvenliğe önem verdi. Bariyerlerle çevrilen kutlama meydanın da polisler, dedektör köpeklerle arama yaptı. Sahne ile kullanılacak malzemelere kadar her noktası didik didik aranan meydan, gerekli güvenlik onayı verildikten sonra kutlama için tertip komitesine bırakıldı. Konfederasyonlara bağlı sendikalar, tertip komitesince belirlenen noktalar da toplandı. Türk- İş’e bağlı sendikalar ile bazı odaların üyeleri, Alsancak Liman önünde toplanıp, alana yürüdü. Önceki yıllar da Basmane Meydanı’nda kortej oluşturan DİSK ve KESK üyeleri, bu yıl Konak Sümerbank eski binası ile Konak Pier AVM önünde; bazı sivil toplum örgütleri ile siyasi parti üyeleri ise Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu. CHP’liler de partinin il binasının olduğu Montrö Meydanı’nda toplandı. Tertip komitesinin talepleri doğrultusun da, güvenlik önlemleri de ön plana alındı.

Kutlamaya katılan ev kadınları, ‘Görünmeyen emek, sesini yükselt’ yazılı pankart açarken, katılımcılar üzerin de ‘Kadınlara yönelik ayrımcı politikalara hayır’, ‘Kadınız sevgi ve barıştan yanayız’, ‘Devlette, eşte, işte erken egemen istemiyoruz’, ‘Ne patron ne devlet itaat etme isyan et’ yazan pankartları taşıdı. Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği üyeleri ise gösterişli kostümleri, maske ve şapkalarıyla görsel şölen oluşturdu.

Türk- İş‘e bağlı sendika üyelerinin toplandığı noktada arama yapıldıktan sonra kortej oluşturuldu. AVM önünde toplanıp, kortej yapanlar için sırayla Konak Meydanı, Cumhuriyet Meydanı ve Subay Ordu Evi önünde arama noktaları oluşturuldu. Katılımcılar, bu noktalarda arandıktan

izmir haberleri, izmir haber, 1 mayıs, 1 mayıs izmir haberleri, 1 mayıs mitingi, işçi bayramı izmir
İzmir 1 Mayıs mitingin de sendikalar, siyasi partiler, kitle örgütleri Konak Pier önü, Alsancak Limanı ve Cumhuriyet Meydanı’nda 11.30 da toplanmaya başladı. Kordon’dan sahil boyunca Gündoğdu Meydanı’na yürütecekler. Gündoğdu Meydanı’ndaki miting saat 13.00’te başladı.

sonra alana girebildi. Arama sırasın da, polisle katılımcılar arasın da sorun yaşanmaması için tertip komitesince görevlendirilen kişiler, buralarda hazır bulundu ve üst araması yaptırmayan kişilerin alana alınmasına izin verilmedi. 1 Mayıs kutlamalarına katılacak kişilerden, kortejlerinde tanımadıkları kişilerin olması halinde görevlilere haber vermeleri de istendi. Kortejler alana girmeden önce zaman zaman gerginlik oldu. Kordon’daki arama noktasının plansız olduğunu savunan DİSK üyeleri, oturma eylemi yaptı. Kısa süren eylemin ardından polisle yapılan görüşmeden sonra katılımcılar alana giriş yaptı.

CHP’den İzmir milletvekili adayı olmak için istifa eden DİSK eski Genel Başkanı Kani Beko, DİSK kortejinin önünde yürüdü. CHP İzmir Milletvekili olan DİSK eski Genel Sekreteri Musa Çamda sendikacılarla yürüyüp, grubun en önünde, sloganlarla işçilere destek verdi. CHP İzmir milletvekilleri Zeynep Altıok, Kamil Okyay Sındır, Ali Yiğit ve ilçe belediye başkanları da CHP kortejinde yer aldı.

1 Mayıs kutlamaların da, en çok pankartlar ve farklı kıyafetler dikkat çekti. İşçiler, 1 Mayıs İşçi Marşı ile şarkılar söylerken, sloganlar da attı. Ellerde taşınan dövizlerle mesajlar verildi. Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği üyeleri renkli ve gösterişli kıyafetlerle kortejde yer aldı. CHP’liler ‘Bıçak kemiğe dayandı’ yazılı tişörtlerle alana geldi. Kutlamalara katılanlar, ‘Kadınlara yönelik ayrımcı politikalara hayır’, ‘Hak hukuk adalet’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ sloganları attı. ‘Emek adalet ve insanca yaşamak için alanlardayız’, ‘İşten çıkarmalara karşı, baskılara ve sömürüye karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız’, ‘Kadınız sevgi ve barıştan yanayız’, ‘Devlette, eşte, işte erken egemen istemiyoruz’, ‘Ne patron ne devlet itaat etme isyan et’ pankartları taşındı.

 

5 Bin Polis Görev Yaptı

Bomba uzmanı polislerin dedektör köpeklerle arama yaptığı Gündoğdu Meydanı’nın çevresi, demir bariyerlerle kapatıldı. Meydanın çevresinde ve kortejlerin yürüyüş güzergahın da, yaklaşık 5 bin polis görev aldı. Kutlamaya katılanlar ile polis arasın da gerginlik olmaması için tarafların dikkat ettiği gözlendi. Olası olaylara müdahale içinde çevik kuvvet polisleri ile TOMA’lar, kutlama alanına yakın yerler de bekletildi. Helikopter ve drone’lar ile alan ve arama noktalarında havadan denetim yapıldı. Alanda, polis tarafından yerden 3G ile havadan da helikopterle alınan görüntüler, İzmir Valiliği binasın da vali yardımcısının başkanlığın da oluşturulan kriz masasına anında iletildi. 1 Mayıs kutlamalarının güvenliği buradan yönetildi.

Kaynak: egehaber

Hakkında Gizem Sürer

Ayrıca Kontrol Edin

İzmir Urla Bademli’den Kurulan Doğal Yaşam Köyü

İzmir Urla Bademli’den Kurulan Doğal Yaşam Köyü İzmir Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınma projeleriyle birlikte büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir