Connect with us

İzmir Mekanları

Devidasların Merdiveni – Tarihi Asansör

Published

on

Ülkemizin en önemli kentlerinden olan Ege’nin incisi İzmir, tarihi eserleri ve turistik gezi noktaları ile turizm sektörünün yapı taşlarından biridir. Ünlü Tarihi Asansör de İzmir İçin en renkli, en huzurlu manzaraların beşiğini oluşturur. Tarihi Asansör 1907 yılında yaptırılmıştır. Asansörün yapılışının ilginç bir hikâyesi vardır. Zamanında Karataş, zengin Yahudi ailelerinin yaşadığı bir semtti. Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa Caddesi arasındaki yaya ulaşımı, Müslüman nüfusun ”Karataş Merdiveni” , Yahudilerin tepe noktasında
bulunan, Devidas ailesinin evlerinin merdivenleriydi. Yüz elli beş basamaklı sokak merdiveninin hikâyesi ise şöyle;

Devidas ailesinin reisi bir gün merdivenlerden düşer ve ayağını kırar. Bunun üzerine Devidasların yakın dostu olan Nesim Levi Bayraklıoğlu, yaya ulaşımını kolaylaştırmak için tarihi asansörü yaptırır. Asansörün giriş kapısı üzerinde 1907 yılında Nissim Levy tarafından inşa edildiğini belirten hem İbranice hem Fransızca yazılı bir kitabe vardır. Taş yapı üzerine tuğla örülü olan asansörün tuğla döşemeleri Marsilya’dan getirilmiştir. İki cadde arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yapılan asansör, Türkiye’de bu amaçla oluşturulan tek yapıdır.

Günümüzde ise hem güzel İzmirlilerin hem de yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Yüz altı yıldır ayakta duran Devidas’ların merdiveni eşsiz manzarasıyla,
restoran, cafe ve bar bölümüyle kent turizmine hizmet vermektedir.1983 yılında İzmir Belediye’si’ne bağışlanan asansör, 1985 yılında restore edilmiştir.

Bu renkli merdivenlerden çıktığınızda, karşınızda gerçek bir asansör olacak. Asansöre bindiğinizde Tanju Okan, Ayten Alpman, Özdemir Erdoğan’ın plak sesleriyle bütünleşmiş o temiz duygulu şarkılarını dinleyebilme huzuruna tanık olacaksınız. İndiğinizde de manzara tıpkı şarkılardaki gibi olacak. Deniz ve Mehtap sevdiklerinizi yanınızda buluşturacak, mis gibi kokusuyla aromalı Türk kahvesi, Ayten Alpman’ın huzurunda aradığınız aşkı, manzarada bulmanızı sağlayacak. Dostlarınızla gittiğinizde en keyifli anlar, sevdiğinizle gittiğinizde en huzurlu anlar, Devidasların merdiveni üzerinde, Dario Moreno sokağında sizlerle canlanacak.

Bu tarihi mirası bize bırakan Nesim Levi Bayraktaroğlu’na ve bugüne kadar bu güzel eseri en güzel şekilde ayakta tutan İzmir Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

Kaydet

Kaydet

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir Haber

Tente Sistemlerinde Şık Tasarımlar!

Published

on

Uzun yıllardır hayatımızda yer alan ve şık tasarımlar olan tente ürünlerinin şüphesiz ki en nostaljik ürünü olan ve modern şekilleri ile de günümüzde de çok fazla tercih edilen körüklü tente sistemlerinin tamamını ve her çeşidinde üretim yapılmaktadır. İzmir tente firması yılların tecrübesi ile tente ve branda konusunda hizmet vermektedir. İzmir tente firması olarak her zaman yenilikçi bir çizgiye sahibiz. Her zaman daha güzel daha kullanışlı ve daha sağlam ürünleri nasıl üretiriz bu çalışmanın içerisinde izmir tente firması olarak yer almaktadır. Fmersoy Cephe Sistemleri olarak çalışmalarımıza her zaman yenisini ekleyerek müşterilerimize üstün hizmet anlayışı sergilemeye çalışmaktayız. Geniş müşteri portföyü ile hizmet verilerek üstün teknoloji makine ve işinde uzman ekip ile hizmet alanında en iyilerinden biri olarak yer almaktayız.

körüklü tente sistemi daha uzun yıllar hayatımızda olacak bir sistemdir.

körüklü tente sistemi daha uzun yıllar hayatımızda olacak bir sistemdir.

Körüklü tente nedir?

Çok nostaljik olan körüklü tente sistemi eski zamanlarda özellikle mahalle bakkalı önünde görmeye alıştığımız tente sistemi olarak bilinmekte ve yer almaktadır. Hatta son zamanlarda balkon ya da pencere işyerinde de gördüğümüz körüklü tente sistemi daha uzun yıllar hayatımızda olacak bir sistemdir. Bu tente üzerindeki brandanın seçimi ve tentenin modeli halkında çizim yapılabilmekte ve yapılan çizim doğrultusunda üretim yapılmaktadır.

Otomatik tente fiyatları için web sitemiz olan https://www.fmersoy.com.tr/ adresinden bizlere ulaşıp bilgi isteyiniz. Fmersoy Cephe Sistemleri olarak İzmir ve çevre ilçelere satış proje ve teknik servis olarak hizmet verilmektedir.

Körüklü tente nasıl yapılır?

Uzun yıllar gözümüzün görmeye alıştığı körüklü tente sistemi açılır ve kapanır bir sisteme sahipdiğindedir. Sistem olarak yarım ay şeklinde yukarı ve aşağı hareket eden sistem kolay bozulabilen bir sistem asla değildir. Fmersoy Cephe Sistemleri olarak demir ya da alüminyum ayaklar ile yelpaze şeklinde çalışan bu körüklü tentelerin elektronik değil de mekanik aksam ile çalıştığı için kolay bozulan nir yapıya sahip değildirler. Bbu sistemin de her türlü renk ve model ile üretimimiz Fmersoy Cephe Sistemleri tarafından yapılmaktadır.

Vogue Raylı Tente, kafe, restoran ve teraslarınızda dış mekânların yaz ve kış mevsimlerinde rahatlıkla kullanımını sağlamaktadır. Fmersoy Cephe Sistemleri, Vogue Raylı Tentenin kaplamalı özel kumaşı sayesinde yazın gölge kışın ise mekânı olumsuz hava şartlarından koruma amaçlı olarak üretilmektedir. Uzaktan kumanda sistemi ile tentede yer alan kumaşı birkaç saniye içinde sararak açık havanın keyfine varabilir ya da kışın mekânınızı yağmur ve soğuktan koruyabilmektesiniz.

Uzaktan kumanda sistemi ile tentede yer alan kumaşı birkaç saniye içinde sararak açık havanın keyfine varabilir ya da kışın mekânınızı yağmur ve soğuktan koruyabilmektesiniz. 

Uzaktan kumanda sistemi ile tentede yer alan kumaşı birkaç saniye içinde sararak açık havanın keyfine varabilir ya da kışın mekânınızı yağmur ve soğuktan koruyabilmektesiniz. 

Okumaya devam et

Güncel

Mide Balonu Uygulaması Hakkında Merak Ettikleriniz

Published

on

obez,obezite,mide balonu,mide balonu uygulaması kimler için uygundur,obezite ameliyatı

Mide Balonu Uygulaması Hakkında Merak Ettikleriniz

Kilo vermenizde yardımcı en kolay yöntem mide balon uygulamasıdır. Bu şekilde endoskop yardımı ile , mide içinde sıvı veya hava doldurulan bir balon hafif anesteziyle yerleştirme işlemi olur. Bu işlem 15-20 dakika kadar sürmektedir. Bu şekilde midenin gıda alma alanı düşürülür ve çabuk doyma hissi sağlanmış olur. Bu biçimde hastalar birkaç ayda 7-8 kilo vermesi sağlanır. Fakat bu balon vücutta 6 ay, en fazla 1 yıl kalabilir ve yine endoskopik yolla 5-6 dakika içinde çıkartılır. Basit uygulanması ve vücutta kalıcı bir değişiklik olmaması yöntemin avantajı olmakta birlikte, balon çıkartıldıktan sonra hasta yaşam şeklini değiştirmez ve diyetine devam etmezse verilen kilolar geri alınımı sağlanabilir. Fakat 6 ay-1 yıllık kullanım süresi içinde kişiler nasıl yemek yemeleri gerektiği konusunda deneyerek eğitim almış olurlar. Günümüzde yavaş yavaş bilinirliğini kaybeden bu yöntem, ya ameliyat olamayacak kadar riskli hastalarda ya da süper obez kişilerde temel morbidobezite cerrahisine hazırlık olarak kullanılmaktadır

obez,obezite,mide balonu,mide balonu uygulaması kimler için uygundur,obezite ameliyatı

obez,obezite,mide balonu,mide balonu uygulaması kimler için uygundur,obezite ameliyatı

Mide Balonu Kimler için Uygundur?

Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan,
• Yüksek kiloya bağlı diyabet, tansiyon ve benzeri rahatsızlıkları bulunan bireylere
• Obezite ameliyatı için risk taşıyan bireylerde
• Obezite ameliyatından korkan veya çekinen bireylerde
• Hızlı kilo kaybı gerektiren acil durumlarda
• Geçici şişmanlık tedavisi gerektiren durumlarda
• Aşırı obez hastaların cerrahi öncesi risklerini azaltmak hedefi ile uygulaması sağlanır.

Mide Balonu İşe Yarıyor mu?
Mide balonu yöntemiyle hastalar sınırlı biçimde kilo verimi sağlanabilir ve balon en fazla 1 yıl sonra çıkarılma zorunluluğu vardır. Ayrıca karında gerginlik, ağrı, kusma gibi sebeplerle hastaların önemli bir kısmı zamanından önce balonun çıkartılmasını istemektedir.

OBEZİTE AMELİYATLARI ÖNCESİ RİSKİ DÜŞÜRMEK İÇİN İDEAL BİR YÖNTEM

Mide balonu tekniğinin özellikle ameliyat riski bulunan hastaların riskini düşürmek için iyi bir yöntem olduğuna değinen uzmanlar ” Morbid obezite sebebi ile ameliyat planlanan, fakat ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-25 kilo kadar verdirmek ve riski düşürmek amacıyla bu tekniği uygulamak avantaj sağlamaktadır. Diğer yandan obez olmasına karşı ameliyat için koşul olan Vücut kitle indeksinin 40 Kg/m2’nin üzerinde olması veya vücut kitle indeksinin 35 Kg/m2’nin üzerinde olup en az bir yandaş hastalık olması şartını taşımayan kişiler için de mide balonu tekniği uygulanmasını uygun bulmaktalar.Ayrıca yüksek kilosu olup, diğer yöntemlerle kilo vermekte başarısız olanlara uygulama sağlanabilmektedir.Mide hastalıkları olanlara, uzun süreli kortizon kullananlara ve gebelere mide balonu yöntemi uygulaması sağlanmaz. Teknik uygulandıktan sonra özellikle ilk 3 gün karın ağrısı ve spazm olmaktadır, bu durum çoğunlukla ileriki günlerde kaybolmaktadır. Çok düşük olasılıkla da olsa, balonun kendiliğinden sönerek bağırsak tıkanıklığı yapması, mide ülseri yapması gibi riskleri vardır.

Daha detaylı bilgi için: https://www.obezdoktoru.com/

Okumaya devam et

İzmir Haber

İzmir Spor Salonu Fiyatları ve Kampanyaları

Published

on

izmir spor salonu,izmir spor salonu fiyatları,spor salonu,izmir spor salonu kampanyaları

İZMİR SPOR SALONU FİYATLARI VE KAMPANYALARI

Gündelik yaşamında sporu vazgeçilmez bir etkinlik haline getirmiş olan kişilerin en uygun mekanlarından birisi de spor salonu oluyor. Ancak fit ve dinamik bir vücut elde etmenize yardımcı olan spor mekanlarının seçiminde bir takım konuları göz önünde bulundurulması gerekiyor. Her şeyden önce kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir izmir spor salonu seçmeniz keyif içinde spor yapabilmeniz açısından önemli. Aksi halde düzenli bir spor programı uygulamanız ve salona devam edebilmeniz zorlaşacaktır. Uygun bir spor salonu seçimi, antrenmanlarınızı daha sağlıklı ve verimli şekilde gerçekleştirmenize yardım edecektir. Yazının devamında yer alan kriterlere uygun bir spor salonu seçerek siz de daha sağlıklı bir yaşantı sürdürebileceksiniz.

izmir spor salonu,izmir spor salonu fiyatları,spor salonu,izmir spor salonu kampanyaları

izmir spor salonu,izmir spor salonu fiyatları,spor salonu,izmir spor salonu kampanyaları

İZMİR SPOR SALONU ÜYE SEÇİMİ

Spor salonlarını genellikle 3 seçenek halinde faaliyet gösteriyor. Sadece kadınlar, sadece erkekler ve kadın – erkek karışık faaliyet gösteren spor salonları. Kimi için bu özellik çok önemli bir durum oluşturmasa da kimisi için büyük önem gösterebiliyor. Sosyalleşmek için güzel olan bu mekanları istediğiniz zaman tercih edebilirsiniz.

İZMİR SPOR SALONU ÜCRET ARALIĞI

Spor salonlarının fiyat aralığı, verdikleri hizmet seçeneklerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu nedenle seçim yaparken sizin nasıl bir hizmet almak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor.

İZMİR SPOR SALONU FİYATLARI VE KAMPANYALARI yazısından detaylı bilgi alabilirsiniz

İZMİR SPOR SALONU ÇALIŞMA SAATLERİ

Her spor salonu farklı çalışma saatlerinde faaliyet gösteriyor. O nedenle seçim esnasında saat aralıklarına da mutlaka dikkat etmelisiniz. Günlük yaşamanızda tek uğraşınız spor salonları değildir. Tabi ki sizin de bağlı olduğunuz bir ayrı çalışma ve sosyal yaşantınız var. Bu nedenle kendi gündelik planlarınıza uyarlayabileceğiniz çalışma saatinde faaliyet gösteren bir WhiteClub spor merkezi sizi daha mutlu edecektir. Böylelikle hem işinizden hem de sosyal yaşantınızdan kısmadan rahatça spor faaliyetleri yapabilirsiniz.

İZMİR SPOR SALONU KONUM

Tercih edilecek olan spor salonunun ulaşım zorluğu da yine kişilerin olumsuz bir sebeptir. Örnek olarak ; evinize uzak olan bir spor salonu, daha spor yapmadan önce belirli bir efor harcamanıza neden olur. Bu nedenle spor esnasında hem daha fazla yorulmanız hem de boş yere vakit kaybı yaşamanız söz konusu. Buna fırsat vermemek adına her zaman evinize veya ofisinize yakın konumdaki spor salonlarını değerlendirmelisiniz.

 

 

kaynak:https://whiteclub.net/

 

Okumaya devam et

Son Trend'ler