Connect with us

İzmir Mekanları

Devidasların Merdiveni – Tarihi Asansör

Published

on

Ülkemizin en önemli kentlerinden olan Ege’nin incisi İzmir, tarihi eserleri ve turistik gezi noktaları ile turizm sektörünün yapı taşlarından biridir. Ünlü Tarihi Asansör de İzmir İçin en renkli, en huzurlu manzaraların beşiğini oluşturur. Tarihi Asansör 1907 yılında yaptırılmıştır. Asansörün yapılışının ilginç bir hikâyesi vardır. Zamanında Karataş, zengin Yahudi ailelerinin yaşadığı bir semtti. Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa Caddesi arasındaki yaya ulaşımı, Müslüman nüfusun ”Karataş Merdiveni” , Yahudilerin tepe noktasında
bulunan, Devidas ailesinin evlerinin merdivenleriydi. Yüz elli beş basamaklı sokak merdiveninin hikâyesi ise şöyle;

Devidas ailesinin reisi bir gün merdivenlerden düşer ve ayağını kırar. Bunun üzerine Devidasların yakın dostu olan Nesim Levi Bayraklıoğlu, yaya ulaşımını kolaylaştırmak için tarihi asansörü yaptırır. Asansörün giriş kapısı üzerinde 1907 yılında Nissim Levy tarafından inşa edildiğini belirten hem İbranice hem Fransızca yazılı bir kitabe vardır. Taş yapı üzerine tuğla örülü olan asansörün tuğla döşemeleri Marsilya’dan getirilmiştir. İki cadde arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yapılan asansör, Türkiye’de bu amaçla oluşturulan tek yapıdır.

Günümüzde ise hem güzel İzmirlilerin hem de yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Yüz altı yıldır ayakta duran Devidas’ların merdiveni eşsiz manzarasıyla,
restoran, cafe ve bar bölümüyle kent turizmine hizmet vermektedir.1983 yılında İzmir Belediye’si’ne bağışlanan asansör, 1985 yılında restore edilmiştir.

Bu renkli merdivenlerden çıktığınızda, karşınızda gerçek bir asansör olacak. Asansöre bindiğinizde Tanju Okan, Ayten Alpman, Özdemir Erdoğan’ın plak sesleriyle bütünleşmiş o temiz duygulu şarkılarını dinleyebilme huzuruna tanık olacaksınız. İndiğinizde de manzara tıpkı şarkılardaki gibi olacak. Deniz ve Mehtap sevdiklerinizi yanınızda buluşturacak, mis gibi kokusuyla aromalı Türk kahvesi, Ayten Alpman’ın huzurunda aradığınız aşkı, manzarada bulmanızı sağlayacak. Dostlarınızla gittiğinizde en keyifli anlar, sevdiğinizle gittiğinizde en huzurlu anlar, Devidasların merdiveni üzerinde, Dario Moreno sokağında sizlerle canlanacak.

Bu tarihi mirası bize bırakan Nesim Levi Bayraktaroğlu’na ve bugüne kadar bu güzel eseri en güzel şekilde ayakta tutan İzmir Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

Kaydet

Kaydet

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir Mekanları

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde 10. Yıl Sergisi

Published

on

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde 10. Yıl Sergisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, objektiflerin usta ismi Aykut Uslutekin’in “10. yılda fotoğraflarla AASSM” sergisine ev sahipliği yapıyor. Bugün açılan sergi, 31 Aralık 2018’e kadar gezilebilecek.

İzmirli fotoğraf sanatçısı Aykut Uslutekin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM)’nin kuruluşunun 10. yılına özel, “10 Yılda Fotoğraflarla AASSM” başlığıyla bir fotoğraf sergisi açıyor. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 18 Ekim Perşembe günü saat 18.30’da açılacak sergi, 31 Aralık 2018’e kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki gerçekleştirilen etkinliklerde çekilen ve sergiye dönüştürülen fotoğraflar, türlü sanat dallarından sanatçı portrelerini kapsıyor. Sergide toplam 95 fotoğraf yer alacak. “10. Yılda Fotoğraflarla AASSM” sergisinin açılışında caz sanatçıları Tolga Bilgin, Can Yapıcıoğlu ve Alp Özdayı, sanatseverlere mini bir dinleti de sunacak.

sergi, 10.yıl sergisi, Aykut Uslutekin, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde 10. Yıl Sergisi

Caz tutkunu bir fotoğrafçı

Aykut Uslutekin, 1961 yılında Çanakkale’de doğdu. Fotoğrafla okul yıllarında tanıştı. Fotoğraf sevgisi bir tutkuya dönüşünce mesleğini de belirlemiş oldu. Kodak, Konica ve Nikon firmalarında 15 yıl Bölge Müdürü olarak görev yaptı. Bu zaman dilimi içerisinde tüm Türkiye’yi karış karış  gezdi, fotoğraflar çekti. Bu fotoğrafları, ulusal ve uluslararası bir çok dergi, kitap, afiş, gazete ve Cd’de yayınlandı. Bülent Ortaçgil, Okay Temiz, Kerem Görsev, Yıldız Kenter, Haldun Dormen, Gülsin Onay, Özdemir Erdoğan, Mehmet Aksoy, Fatih Erkoç, Erkan Oğur, Aydın Esen, Arto Tunçboyacıyan, İdil Biret, Devrim Erbil, Seda Bağcan, Craig Harris, Ralph Towner ve daha bir çok ünlü sanatçı ile fotoğraf projeleri gerçekleştirdi. Aykut Uslutekin, yurt içi ve yurt dışından pek çok ünlü caz sanatçılarından oluşan zengin bir fotoğraf arşivine sahip. Fotoğraf çalışmalarıyla bir çok ödül kazanan Aykut Uslutekin, 2005 yılında International Rotary Kulübü tarafından “Üstün Meslek Hizmet” ödülüyle onurlandırıldı. 100’ü aşkın ulusal-uluslararası sergi, performans, dia gösterisi, panel, entelasyon, atölye ve fotoğrafla ilgili tanıtım projeleri gerçekleştiren Aykut Uslutekin, aynı zamanda İzmir’de caz hareketine öncülük eden bir ad. Uslutekin, halen onurs al başkanlığını sürdürdüğü İzmir Caz Derneği’nin de kurucularından..

 

Kaynak: İzmir BB Basın Yayın Müdürlüğü

Okumaya devam et

İzmir Haber

Lezzet Avcılığı, TDH Rent a Car İle Devam Etsin

Published

on

Son yıllarda sadece görsel paylaşım yapma amacıyla hayatımıza girmiş olan İnstagram ile birlikte çok ses getiren yemek sunumları ve lezzet fotoğrafçılığı konsepti yemek severler başta olmak üzere herkesi girdap gibi içine çekiyor. İtiraf edin, siz de en az birkaç tane yemek-sunum-lezzet hesabı takip ediyorsunuzdur. Yemek tariflerinin ve sunumlarının seyrine dalmanın ve bunları video ve fotoğraflarla birçok kullanıcıya iletmenin o yemeği yemekten daha keyifli hale geldiği bir ortamda sizin sadece bu postları likelayan kısımda yer almanız haksızlık olur. Bu durumda İzmir ucuz araç kiralama size hem gezip hem de lezzetli postlar paylaşabileceğiniz bir lezzet avcılığı serüveni için yol haritası çizebilir.

Beğenerek takip ettiğiniz sosyal medya gurmelerinin izinde şehir şehir gezerek, damak tadınıza uygun olan yiyecekleri tatmak ve karşılığında beğeni toplamak hiç de kötü bir fikir değil. O zaman öncelikle hangi fenomenin damak tadımızı yansıttığını görmemiz gerekiyor. Lezzet avcılığına başlamak için instagramın yemek fenomenleri araştırmamızı sizlere sunuyoruz.

1. Oburcan 

Türkiye’nin her köşesinde bir şeyler yiyen adı gibi obur fenomenimizin ilgi alanı daha çok Ankara. Eğer siz lezzet için Ankara’da neler vardır acaba diye düşünüyorsanız kendini “Freestyle” yemek yiyici ve tadımcı olarak tanımlayan “oburcan” size yardımcı olabilir.

 2. İzmirde Ne Yenir? 

Kendini ‘’mekan yazarı’’ olarak tanımlayan instagram hesabını güzel kılan en önemli unsur, %90 oranında İzmir mekanlarından paylaşım yapıyor olması tabi ki. İzmir’i merak ediyorsanız, İzmir hakkında boyoz ve kumrudan başka bir bilginiz yoksa kesinlikle bu hesabı takip etmeli ve en kısa zamanda İzmir yollarına düşmelisiniz.

3. Löplöpçüler

Belki de siz ilk önce yurt dışından gezmeye başlamak istiyor olabilirsiniz. O zaman Löplöpçüler instagram hesabı size mükemmel bir rehber olabilir. Löplöpçü ailemiz, Namibia’dan Bogota’ya, Ekvador’dan Seyşellere adım adım geziyor.

4. Yemek Nerede Yenir? 

Belki de bu sosyal medya salgınına en önce başlayanlardandı o. “Türkiye’nin En Büyük Mutfağı” tanımlamasıyla kendini tanıtan Yemek Nerede Yenir Instagram hesabı, takipçilerini müthiş menülerle tanıştırmak için harika videolar ve fotoğraflar paylaşıyor.

5. Adana Gurmesi

Güneydoğu Anadolu lezzetten geçilmediğine göre oradaki en büyük potansiyeli yani Adana’yı keşfedecek olan da yine bir Adanalı

İzmir ucuz araç kiralama, damak tadına düşkün olanları lezzet avcılığına çağırıyor

olabilirdi. Adana Gurmesi ‘’ Vizdansız bir gezginin zalım lezzet turları’’ cümlesiyle kendini o kadar iyi özetlemiş ki. O lezzetli yemekleri yiyip de yiyemeyenler için paylaşmak ancak vicdansızlık olarak adlandırılabilirdi.

Mideleri bayram ettiren bu 5 instagram hesabından sonra siz de yollara düşmek istediyseniz İzmir ucuz araç kiralama, damak tadına düşkün olanları lezzet avcılığına çağırıyor. Farklı tatları seyahat ederek denemek istiyor ve buna yönelik seyahat planları yapıyorsanız hiç durmayın. Hemen yemek üzerine olan instagram fenomenlerini takip edin ve midenizde seyahatte dolması için yer açın.

Okumaya devam et

Gaziemir

Makale Veri Giriş Elemanı – İş İlanı

Published

on

Makale Veri Giriş Elemanı – İş İlanı

• Kişisel motivasyonu yüksek ve takım çalışmasına uyumlu
• İletişimde yetkin, dinamik, sonuç odaklı
• Makale yazarlığı konusunda deneyimi veya isteği olan
• Türkçeyi etkin kullanabilen, yazım ve imlâ kurallarına hakim, dil bilgisi kurallarını bilen
• Marketing odaklı metin oluşturma konusunda araştırmacı,
• Teknoloji, dijital pazarlama ve sosyal medya trendlerini yakından takip eden,
• İnsan ilişkilerinde ve takım çalışmasında başarılı,
• Dikkatli ve dakik
• Esnek ve yoğun çalışma saatlerine uyumlu
• Sorumluluk bilinci gelişmiş
• Klavye kullanımı hızlı olan
• Bilgisayar kullanıcısı olan
Bünyemizde var olan sitelerimize seri olarak veri girişi yapabilecek İzmir’de ikamet eden bayan makale yazarı arıyoruz.
Çalışma Koşulları: Sürekli / Tam Zamanlı
SSK +Yol+ Yemek
Müraccat için: 02324844422 – mujdetanirli@izmirkentajans.com

Makale Veri Giriş Elemanı, İş İlanı, izmir iş ilanı, işçi, eleman arayan firmalar, alsancak iş ilanı, web sitesi iş ilanları, makale yazarı iş ilanları, veri giriş elemanı iş ilanları

Makale Veri Giriş Elemanı

Okumaya devam et

Son Trend'ler