Anasayfa / İzmir Haber / Hedefler Roketlerle Yok Edildi.

Hedefler Roketlerle Yok Edildi.

Hedefler Roketlerle Yok Edildi

İzmir’in Seferihisar ilçesi Doğanbey mevkinde başlayacak Efes-2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın seçkin gözlemci gününün gece bölümü öncesinde, Konak Orduevi ek binasın da basın brifingi verildi. Yarbay Taner Balkan’ın verdiği basın brifinginde, tatbikatta Türkiye ile birlikte 24 ülkeye bağlı toplam 7 bin 500 askerin görev alacağı açıklandı. Yarbay Taner Balkan, tatbikatın 2016 yılın da farklı ülkelerin katılımıyla birleşik tatbikata dönüştürüldüğünü belirterek, “Tatbikat, ikinci birleşik müşterek tatbikat. Geçen yıllardan farklı olarak katılımcı sayımız 8’den 23 ülkeye çıktı. Teröristle mücadele harekatın da Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı’ndan elde edilen tecrübe tatbikata yansıtıldı. Ayrıca hibrit birlik eğitimi ile üst düzey karargah eğitimi de tatbikata eklendi” dedi.

Tatbikatta ayrıca, Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) kapsamın da üretilen ikinci gemi ‘Büyükada’, tank çıkarma gemisi ‘Bayraktar’, çift pervaneli ağır yük helikopteri, SİHA’lar (Silahlı insansız hava araçları), hava savunma sistemi ‘Korkut’ ile modern piyade tüfeğininde ilk kez kullanıldığı brifing de açıklandı. 38 ülkenin gözlemci olarak davet edildiği tatbikata, 14 kamu kurum kuruluşunun iştirak ettiği, ayrıca 35 firmanında savunma sanayi fuarına katıldığı ifade edildi. Tatbikatı ayrıca 40 şehit yakını ile gazinin izleyeceği öğrenildi. Tatbikata, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, sivil kamu kurum ve kuruluşları ile ABD, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Bosna Hersek, Cezayir, Gürcistan, İngiltere, İtalya, Katar, Kazakistan, Kosova, Kuveyt, Macaristan, Makedonya, Malezya, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Slovakya, Ürdün ve Suudi Arabistan’dan birlik ve unsurların katılacağı açıklandı.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen Efes Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın, seçkin gözlemci günü ile basına açık yapılacak gece ve gündüz bölümü için brifing düzenlendi. İşte o görüntüler ve ayrıntılar Tatbikata Türkiye ile birlikte 24 ülkenin katılacağı açıklandı. Yarbay Taner Balkan, “Teröristle mücadele harekatın da Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’ndan elde edilen tecrübe tatbikata yansıtıldı” dedi.

GECE BÖLÜMÜNDE GERÇEK ROKETLER KULLANILDI, HEDEFLER YOK EDİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 2.kez uluslararası çapta düzenlenen Efes 2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, İzmir’in Seferihisar İlçesi Doğanbey mevkin de gerçekleştirildi. Seçkin gözlemci gününün gece bölümüne katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye ile birlikte 24 ülkenin askeri birliklerin havadan ve karadan icra ettiği faaliyetleri yerinde ilgiyle izledi. Efes 2018 Tatbikatı’nda, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’ndan elde edilen tecrübelerin de kullanıldığı ifade edildi. Efes Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın seçkin gözlemci gününün gece bölümü saat 19.56 ile 21.32 saatleri arasın da gerçekleştirildi. Geçen yıllarda olduğu gibi Doğanbey Mevkinde ki arazi de gerçekleştirilen tatbikatı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın yanı sıra, Azerbaycan Savunma Bakanı ile 10 ülkenin genelkurmay başkanı, kuvvet komutanları, 38 yabancı ülkeden 65 seçkin gözlemci ile askeri ateşeler takip etti. Tatbikatı ayrıca yerel gözlemcilerde izledi. Tatbikat, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hususi Akar ve kuvvet komutanlarının yerini almasıyla başladı. Genelkurmay Başkanı Akar ile komutanlar, kendileri için hazırlanan platform da tatbikatı dikkatle izledi. Tatbikat için ayrıca 10’u yabancı toplam 118 gazeteci akreditasyon yaptırdı.

Efes 2018 Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı’nın gece safhası, icra faaliyetlerinin anlatılmasının ardından SAT ve SAS komandolarının denizden, Özel Kuvvetler Komutanlığı personelininde havadan çıkarma yapmasıyla başladı. Bu bölüm de, Türkiye’nin yanı sıra katılımcı ülkelerin özel kuvvetler timleride görev aldı. Özel kuvvetlerin keşiflerinden sonra da, karaya topçu atışları yapıldı. Ardından katılımcı ülkelerin hava kuvvetlerine bağlı F-16 uçakları belirlenen hedefleri vurdu. Obüs atışlarının yanı sıra taarruz helikopterleride kendileri için belirlenmiş olan hedeflere atış yaptı. Ardından da deniz taarruz atışları yapıldı. Bu sıra da, SAT ve SAS komandoları denizde ki mayınları tespit edip temizledi. Karadan karaya OBÜS toplarının atışlarının yanı sıra 2 F-16 uçağıda bombardıman atışı yaptı. Taarruz helikopterlerinin çıkarma yapılacak alan da özel kuvvetlerin tespit ettiği hedefleri yok etmesiyle, amfibi birliklerinin çıkarma yapması için gerekli ön keşifleri icra edildi. Bu harekata eş güdümlü olarak taarruz helikopterleri belirlenen bölgeleri ateş altına aldı.

ARNLAND VE TORRİKE ÜLKELERİNİN TEMSİLİ SAVAŞI YAPILDI
Efes 2018 Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı jenerik senaryosun da, komşu ülkeler Arnland ve Torrike ülkeleri arasında ki savaş tatbikatta gerçekleştirildi. Jenerik senaryoya göre, Torrike’nin adasını işgal etmesi üzerine Arnland, üyesi olduğu Birleşmiş Milletler’den yardım istedi. Birleşmiş Milletler’in de çağrısı üzerine Türkiye’nin liderliğin de ABD, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Bosna Hersek, Cezayir, Gürcistan, İngiltere, İtalya, Katar, Kazakistan, Kosova, Kuveyt, Macaristan, Makedonya, Malezya, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Slovakya, Ürdün ve Suudi Arabistan’ın katılımıyla dost birlikleri oluşturuldu. Dost birlikleride, temsili ülke Torrike’nin işgal ettiği adayı kurtardı….

SİHA’LAR İLK KEZ KULANILDI
İndirme yapılan bölgeler de tespit edilen düşman kuvvetleri, bu tatbikatta ilk kez kullanılan silahlı insansız hava araçları (SİHA) tarafından vuruldu. Düşman tanklarını temsil eden kırmızı noktalar füzelerle vuruldu. Bu sıra da 4 Atak helikopteri, yan yana belirlenen hedefe ateş edip yok etti. Bundan sonrada, birinci hava hücum harekatı sonlandırıldı. Gerekli çıkarma hazırlıklarının tamamlanmasıylada tank ve zırhlı personel taşıyıcıların bulunduğu çıkarma gemileri kıyıya yanaştı. Amfibi deniz piyade birliklerinin birinci dalgası denizden karaya çıkartıldı. Çıkarma anın da ise düşman kuvvetlerinin hava unsurlarının müttefik ülke askerlerini ateş altına almasına, hava savunma sistemleriyle karşılık verildi. Tatbikatta ayrıca, ilk kez Milgem kapsamın da üretilen ikinci gemi olan ‘Büyükada’, tank çıkarma gemisi ‘Bayraktar’, çift pervaneli ağır yük helikopteri, SİHA‘lar, hava savunma sistemi ‘Korkut’ ile modern piyade tüfeğininde ilk kez kullanıldığı açıklandı. Tatbikatta ayrıca birlik eğitimi yanın da üst düzey karargah eğitimi de dahil edildi.

IRAT KALKANI VE ZEYTİN DALI HAREKATI TECRÜBELERİ DE KULLANILDI
Efes 2018 Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı’nda, konvansiyonel (klasik) savaşın yanı sıra, terörizmle mücadele de yine yer aldı. Teröristle mücadele harekatın da Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’ndan elde edilen tecrübe tatbikata yansıtıldı…..

TATBİKATA KAMU KURUMLARI DA DESTEK VERDİ
Efes 2018 Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı’na; Dışişleri, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Savunma, Sağlık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıkları, Savunma Sanayii Müşteşarlığı, Kızılay Genel Müdürlüğü, AFAD, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Metoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve BM Türkiye Temsilciliği’ninde araların da bulunduğu kamu kurumlarına bağlı görevliler destek verdi. Tatbikatın gece bölümü saat 21.32’den itibaren donduruldu

Kaynak: Egehaber

Hakkında Gizem Sürer

Ayrıca Kontrol Edin

İzmir Urla Bademli’den Kurulan Doğal Yaşam Köyü

İzmir Urla Bademli’den Kurulan Doğal Yaşam Köyü İzmir Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınma projeleriyle birlikte büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir