Connect with us

Yaşam

Yavrularını Kaybeden Köpek, Ağzındaki Taşı Yavrusu Sanıyor

Published

on


Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde yaşayan ve bir öğrenci kulübü tarafından günlük bakımı yapılan sokak köpeklerinden biri ağzına aldığı taşları gün boyunca yanından ayırmıyor. 3 yıl önce bakımı için üniversite içerisinde Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Severler Kulübü tarafından oluşturulan bakım merkezine alınan “Şimşek” simli dişi köpeğin ağzının farklı noktalarında yaralar olduğu tespit edildi. Yaraların sebebini merak eden kulüp üyeleri, köpeğin sürekli ağzında taş taşıdığını ve kulübesinin içerisinde de irili ufaklı çok sayıda taşlar olduğunu tespit ettiler.

Ne kadar uğraşsalar da taşı ağzından alamadılar 

Yetkililerden konu ile ilgili bilgi alan kulüp üyeleri, köpeğin bir anda kaybettiği yavruları sebebi ile prolaktin hormonunun yükselmesinden dolayı bulduğu taşları yavru olarak benimsediğini öğrendiler. Yerleşke içerisinde diğer köpekler gibi her türlü beslenmesi ve bakımı yapılan köpeğin sürekli taşıdığı taşlar sebebi ile ağzının çeşitli bölgelerinde yaralar oluşuyor. Öğrenciler, yemek yerken bile ağzından taşı ayırmayan köpeğin iyileşmesi için çeşitli yöntemler denediklerini ancak başarılı olamadıklarını söylediler.

“Yavrularını kaybettiği için sürekli taşlara annelik yapmaya çalışıyor” 

Köpeklerin bakımı ile ilgilenen yakından ilgilendiklerini söyleyen Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Severler Kulübü üyelerinden Hidayet Gürbüz, “Buradaki köpeklerimize kampüsümüzün içerisindeki bazı noktalarda beleme yapıyoruz. Bunun dışında bakım alanımız var. Burada yaralı köpeklerimizi alıp bakımlarını yapıyoruz. Şimşeği de ilk defa bakım alanında gördük ve azında taşları taşıdığını fark ettik. Şimşek kampüsümüzün güzel kızlarından bir tanesi. Bakım alanına aldığımızda yaraları vardı. Bugün kulübesine baktığımızda içerisinin taşlarla dolu olduğunu gördük. Taşları almamıza izin vermiyordu. Biz alınca ağlamaya başlıyor, diğer hayvanlardan da koruyor taşları. Herhangi bir taş olması gerekmiyor. Yerde gördüğü bir taşı görüp sahipleniyor. Yemek yerken ya da su içerken kabın içerisine bırakıyor. Böyle taşın da yemek yemesini bekliyormuş gibi sanki. Ondan sonra kendi yemeğini yiyor. Yavrularını daha önceden kaybettiği için böyle olduğunu düşündük. Yavrularını kaybettiği için sürekli taşlara annelik yapmaya çalışıyor” dedi.

“Yavru bir anda yok olduğu zaman anne iç güdüsel olarak bir cismi alıp yavru yapar” 

Köpeğin yaşadığı durumun psikolojik olmadığını yavrularını kaybetmesi sonrasında yaşanan hormonel bozukluktan kaynaklandığını belirten veteriner Önder Öztürk, “Bu genellikle annelik iç güdüsünü sağlayan prolaktin hormonunun yüksek olması sebebi ile olur. Anne, yavruları doğduğunda 3-4 tanesi küçük dönemdeyken anneden bir anda ayrıldığı için bu hormon kanda yüksek seviyede olur hala. Yavru bir anda yok olduğu zaman anne iç güdüsel olarak bir cismi, oyuncağı, taşı alıp yavru yapar. Bu köpeğimizde ona yavru olarak inanmış. Aslında bu olay psikolojik olayın yanında, hormonel dengesizliğe bağlı olarak gelişir. Zamanla geçer ama geçmiyorsa hormonel destekler kullanılabilir. O zaman düşmeye başlar. Eğer düşmüyorsa beşeri ilaçlarla düşürmeye çalışırsınız” diye konuştu.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir Haber

Milyonluk talihli İzmir’den

Published

on

Milli Piyango İdaresi tarafından 1233’üncü hafta çekilişi yapılan Sayısal Loto oyununda büyük ikramiye ödülü olan 3 milyon 121 bin 408 lira 70 kuruş, iki şanslı numaraya isabet etti. Büyük ikramiye Gaziantep ve İzmir’in Buca ilçesine isabet etti. Talihlinin ikramiyeyi henüz almadığı öğrenilirken, bayi ise altıncı kez büyük ikramiye vermenin sevincini yaşadı.

Milli Piyango İdaresi tarafından 1233. hafta çekilişi yapılan 6 Temmuz Cumartesi Sayısal Loto oyunu çekiliş sonuçları için heyecanla beklenen rakamlar açıklandı. Büyük ikramiye ödülü olan 3 milyon 121 bin 408 lira 70 kuruş, iki şanslı numaraya isabet etti. Gaziantep ve İzmir’in Buca ilçesinde, 4, 7,14, 23, 27, 42 numaralarını oynayan talihliler büyük ikramiyenin sahibi oldu. İzmir’in Buca ilçesinde bulunan bayide şansını yakalayan talihlinin ikramiyeyi henüz almadığı öğrenilirken, bayi ise altıncı kez büyük ikramiye vermenin sevincini yaşadı. Bayinin yetkililerinden Emrah Çelik, Altıncı kez büyük ikramiye veriyoruz. Dün akşam sonuçlar açıklandığında büyük bir sevinç yaşadık. Talihlimiz henüz buraya gelmedi ancak bu bayinin şanslı bir bayi olduğunu herkes biliyor. Çevrede bu kadar çok büyük ikramiye veren başka bir bayi yok. Talihlimize hayırlısı olsun diyoruz, sağlıkla harcamak nasip olsun. Biz de bundan sonra bayinin önüne altıncı kez büyük ikramiye verdiğimize dair bir pankart asacağız dedi.

Buca ilçesinde bulunan bayide Sayısal Loto oyunu oynayanlardan İsmail Sun, Büyük ikramiyenin bu bayiden çıktığını bilmiyordum yeni öğrendim. Bizler de sürekli buradan oynuyoruz. Şanslı rakamları oynayan kişi oldukça talihliymiş. Kendisine iyi harcamalar diliyorum diye konuştu. Büyük ikramiye veren bayiden devamlı şans oyunları oynadığını söyleyen Atilla Kandemirman, Ben de hep oynuyorum ama bana çıkmadı ona çıktı. Şanslı kişi buralarda bir yerlerdedir. Ne diyelim bu işler şans işi, hiç belli olmuyor. Güle güle harcasın. Belki bir gün bize de çıkar dedi.

Kaynak: https://www.haberler.com/izmir-milyonluk-talihli-izmir-den-12219196-haberi/

Okumaya devam et

İzmir Haber

İzmir’de hukuksuz tadilat kılıfına uyduruldu

Published

on

Şato’da izinsiz tadilat yapan Büyükşehir, görüntüler sızınca apar topar Koruma Kurulu’na tadilat başvurusu yaptı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Şato Restoran’daki usulsüzlüklerini yasal kılıfına uydurdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Başkanlık Konutu’na çevrilen Şato’ya taşınmadan önce içeride sessiz sedasız yapılan imalatlar, fotoğrafları ile birlikte basına sızınca Büyükşehir Belediyesi apar topar Kemeraltı Kentsel + 3. Derece Arkeolojik Sit alanında, 2. Derece Doğal ve kısmen 2. Derece arkeolojik sit alanında bulunan yapı için İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna tadilat başvurusunda bulundu.

OTURMA RUHSATI YOK
Gazete haberlerini ihbar kabul eden Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, önce Konak Belediyesi’ne yazı yazarak tarihi yapıda yapılan iş ve işlemleri sordu. Uzmanlarca yapılan incelemede içeride bir duvarın yıkıldığı, yeni bir tuvalet inşa edildiği ve bir de elektrikli ısınma sisteminin doğalgaza çevrildiği tespit etti. 26 Haziran’da toplanan İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Büyükşehir’in başvurusu üzerine 2009’da onaylanan tadilat projesi ile yeni tadilat projesini karşılaştırdı ve onayladı. Ayrıca konuk evi olarak görülen işlevi de “Konut ve E-Kütüphane” olarak değiştirdi. Kurulun verdiği tadilat onayı ile iskan ruhsatının da önünü açıldı. Büyükşehir, Şato’ya Konak Belediyesi’nden oturma ruhsatı almak için harekete geçti.

Kaynak:https://www.yeniasir.com.tr/yasam/2019/07/08/izmirde-hukuksuz-tadilat-kilifina-uyduruldu

Okumaya devam et

İzmir Haber

İzmir’de evlerinden kaçan kız kardeşler ortaya çıktı

Published

on

İZMİR’in Karabağlar ilçesindeki evlerinden 1 Temmuz’da kaçan Gülseren (17) ve Kardelen Altıntop (15) kardeşlerin, Bursa’ya gidip, kafede çalışmaya başladığı ortaya çıktı. Altıntop kardeşlerin, pişman olup, 6 gün sonra karakola gittiği ve ailesine teslim edildiği öğrenildi.

İzmir’de alüminyum doğrama işiyle uğraşan Levent Altıntop’un 5 çocuğundan Gülseren Altıntop ve Kardelen Altıntop, 1 Temmuz’da, Karabağlar’a bağlı Limontepe semtindeki evlerinden ‘Gezmeye gidiyoruz’ diyerek, çıktı. Kızlardan haber alamayan babaları, polise gitti. İhbar üzerine harekete geçen polis ekipleri, kız kardeşleri bulmak için çalışma başlattı. Yapılan araştırma sonucu Altıntop kardeşlerin, evden kaçıp, Bursa’ya gittiği ve kafede çalışmaya başladığı belirlendi. Kafede kalan kardeşlerin, dün, pişman olup, karakola giderek, evden habersiz çıktıklarını söylediği belirtildi. Gülseren ve Kardelen Altıntop kardeşlerin, yardım istemesi üzerine, 6 gün sonra İzmir’deki ailesine teslim edildiği öğrenildi.

Kaynak:https://www.yeniasir.com.tr/izmir/2019/07/07/izmirde-evlerinden-kacan-kiz-kardesler-ortaya-cikti

Okumaya devam et

Son Trend'ler