Connect with us

Türkiye

Evcil hayvan üretiminde popülasyon kontrolü!

Published

on

Hayvan haklarına ilişkin dernek, sivil toplum kuruluşu, platform ve dayanışma grubu temsilcileri, TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonuna taleplerini iletti. Komisyona bilgi veren Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Onursal Başkanı Şebnem Aslan, “Mevcut sahipli hayvanların tamamı kısırlaştırılmalı, maddi olanağı olmayan hayvan sahipleri için kısırlaştırma desteği verilmeli” dedi.

Bütün sahipli hayvanların çip takılarak kayıt altına alınması gerektiğini söyleyen Aslan, hayvanları sokağa terk edenlere en az 10 bin lira idari ceza verilmesini ve bunların bir daha hayvan sahibi olmaktan men edilmesini istedi.

EVCİL HAYVAN ÜRETİMİ DURDURULMALI

Türkiye’de evcil hayvan üretiminin durdurulmasını talep eden Aslan, “Popülasyon kontrol altına alınamıyor. Tek çözüm sokak hayvanlarının, kısır olarak mahallelerinde hayvanseverlerle gönüllü kuruluşlar tarafından belediyeyle eş güdümlü olarak yaşatılması” dedi. Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Timur Ugan da, sokak hayvanları için tek çözümün popülasyon kontrolü olduğunu savundu. Popülasyon kontrolünün doğru yöntem uygulandığında 1 yılda sağlanabileceğini savunan Ugan, “Bu sorun ilçelerde yapılacak küçük kısırlaştırma merkezleriyle çözülebilir. Bu merkezlerin maliyeti yaklaşık 300-400 bin lira arasında değişebilir. Bunu yaptırdığımız yerlerde başarılı olduk ve popülasyonu kontrol altına aldık” dedi. Hayvan Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zekiye Taş Köklü, “Kısırlaştırma merkezleri ile tedavi merkezleri istiyoruz. Bunun için çevre temizlik vergilerinden bir fon ayrılabilir” dedi. Hayvanlara Adalet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Melike Özdemir Ballı da hayvan öldürenlere, hayvanlara cinsel ya da fiziksel istismarda bulunanlara hapis cezası verilmesini savundu.

YUNUS PARKLARI KAPATILMALI

Yunuslara Özgürlük Platformu Temsilcisi Öykü Yağcı Tonay ise amaçlarının, yunus parklarının kapatılmasını, hayvanlı sirklerin ve her türlü hayvanlı gösterinin yasaklanmasını talep etti. Yunusların, saatte 60 kilometre yüzebilen, 500 metre derine dalabilen ve yalnızca zamanlarının yüzde 10-20’sini suyun yüzeyinde geçiren hayvanlar olduğunu anlatan Tonay, şöyle devam etti: Bu hayvanlar, esaret altında, bu tesislerde 2 metre derinlikte bir suya hapsoluyor. Doğada canlı balık avlayıp sürüleriyle gezebilirken doğal yaşam ortamlarından koparılıyor ve ömür boyu hapse mahkum ediliyor.”

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Kendisi de yağı da çok kıymetli! Litresi 120 eurodan satılıyor

Published

on

Kokusu ve rengiyle büyüleyen lavantalar, yağ olarak gelir kapısı oldu.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne ait 20 dönüm araziye ekilen lavantalar,  hasat edildi.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, lavanta yağının kozmetik ve ilaç sanayinin önemli bir ham maddesi olduğunu belirterek, “Lavanta yağının uluslararası karşılığında litre fiyatı 70 ile 120 euro arasında değişiyor.” dedi.

Lavantalar, yağının çıkarılması için enstitü bahçesindeki damıtma ünitesine getiriliyor. Distilasyon ünitesinin üst kazanına doldurulan lavantaların yağ ve sularını salması için altında ateş yakılıyor. Kazandaki sıcaklığın belli bir dereceye çıkması sonrası lavanta, yağı ve suyunu bırakıyor. Şişelenen lavanta yağları, laboratuvarda kalite açısından analiz ediliyor.

“TRAKYA DA ÜRETİMDEN PAYINI ALACAK”

Tülek, önceki hafta 50 binin üzerinde turist çeken tarlalardaki lavantaların yağının damıtılmaya başlandığını söyledi. Kıraç ve verimsiz topraklarda alternatif tarım olarak ekimi yapılan lavantanın bölge çiftçisine her fırsatta anlatıldığını belirten Tülek, son yıllarda buna yönelik farkındalığın başladığını ifade etti.

Fransa ve Bulgaristan’ın lavanta tarımında önemli aktörler olduğunu vurgulayan Tülek, Trakya’nın da potansiyeliyle bu üretimden gelecek yıllarda payını alacağını kaydetti.

“HER GEÇEN GÜN İLGİ ARTIYOR”

Tülek, “Amacımız, 20 dönümlük tarlamızda lavanta üretimini anlatmak. Fide, lavanta bahçesinin kurulması, tarımının nasıl yapılacağı, yağının nasıl damıtılacağı burada çiftçiye anlatılıyor. Her geçen gün de lavanta ekimine ilgi artıyor.” dedi.

Kaynak: https://site-backlink.com/2Rn3Q

Okumaya devam et

Sosyal Medya

Rizeli vatandaşın çöp atışı sosyal medyada gündem oldu

Published

on

Rizeli vatandaş Emrah Yavuz, elindeki yaklaşık 5 kiloluk çöp poşetini yolun karşısından çöp kutusuna atması sosyal medyada gündem oldu.

Rize’de Emrah Yavuz isimli vatandaş Merkeze bağlı Atmeydanı Mahallesinde bir yakını ile girdiği iddia sonucu 5 kiloluk çöp poşetini yolun karşısında bulunan çöp kutusuna doğru fırlattı. Yavuz’un basketbolcuları aratmayan bu atışı tam isabetle sonuçlanarak çöp kutusuna girerken, bu anlarda cep telefonuyla kaydedilerek sosyal medyaya yüklendi.

Video sosyal medyada kısa sürede yüzlerce beğeni toplarken yüzlerce kişi tarafından da paylaşıldı.

kaynak: https://site-backlink.com/Qwm8B

 

Okumaya devam et

Türkiye

Genç kızı taciz edip kaçan yabancı uyruklu sapığı, mahalleli tekme tokat dövdü

Published

on

Olay, Kartal’da saat 15.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre, evine doğru yürüyen D.Y (25) adlı genç kadın, site içinde yürürken arkasından sessizce yaklaşan Pakistan uyruklu bir kağıt toplayıcısı yaklaştı ve D.Y.’yi öperek taciz etmeye çalıştı. Bunun üzerine kadın çığlıklar atarak yardım istedi. Kağıt toplayıcısı genç kızın çığlığı üzerine el arabasını bırakıp yaya olarak kaçmaya başladı.

D.Y’nin çığlığını duyan mahalle sakinleri kaçan tacizcinin peşine düştü. Vatandaşlar kaçan tacizciyi motosikletle, otomobille ve yaya olarak kovalamaya başladı. Saldırgan olay yerinin 500 metre uzaklığında bir sokakta yakalandı. Mahalle sakinleri kağıt toplayıcısını darp etmeye başladı.

Saldırgan, mahalle sakinlerinin ellerinden kaçarak bir kuaför dükkanına sığındı. Mahalle sakinleri kuaförde de tacizciyi darp etti. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen ekipler, tacizci kişiyi kuaför dükkanından çıkartırken vatandaşlar tacizciye tekrar saldırdı. Polis, vatandaşların saldırısına engel oldu ve kağıt toplayıcısını polis otosuna bindirerek Kartal Asayiş Büro Amirliği’ne götürdü.

Kaynak: https://site-backlink.com/bgf3h

Okumaya devam et

Son Trend'ler