Connect with us

Ekonomi

Pazarda fiyatlar düşmedi!

Published

on

Büyükşehirlerde Soğan 8, Domates 12 Liraya Fırladı

31 Mart yerel seçimlerinin geride kalması ve tanzim satış noktalarının azalamasının ardından fırsatçılar yeniden ortaya çıkmaya başladı. Büyükşehirlerde bir kilo soğan 7-8, domates 10-12, sivri biber 25 TL’ye kadar tırmandı.

pazar,pazar fiyatları,artan fiyatlar

pazar fiyatları el yakıyor.

Mahalli seçimlerin geride kalması ve tanzim satış noktalarının azalması üzerine fırsatçılar yeniden ortaya çıktı.

Türkiye Gazetesinde yer alan habere göre; Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürün verdiği beş market dışında birçok sebzede fiyatlar yukarı yöneldi. Haberde bir kilo soğanın fiyatının 7-8, domatesin 10-12, sivri biberin 25 TL’ye kadar tırmandığı belirtildi.

HALCİLER SEBZE MEYVELERİN KENDİLERİNE YÜKSEK FİYATTAN GELDİĞİNİ İDDİA EDİYOR

“Soğan büyükşehirlerde 7-8 TL, patates 5-6 TL bandına kadar çıkarken domatesin 10-12 TL, sivri biberin ise 25 TL’ye kadar tırmanması tüketiciyi mağdur ediyor. Üretici ve sektör temsilcileri, kur şokunun ardından yaşananlara benzer bir senaryonun yeniden kurguya konduğunu söylüyor. Fiyatların, yapılan tüm müdahalelere rağmen yüksek olmasının sebebi olarak her ne kadar girdi maliyetleri gösterilse de işin arkasında yine çıkar gruplarının olduğu belirtiliyor.

Söz konusu beş marketin çalışanları, sezon ürünlerinde fiyatların çok yüksek olduğunu, hallerden yeterli ürün gelmediği için reyonlarda küçülmeye gittiklerini vurguluyor. Hal esnafı ise havalar ısınmasına rağmen kafi miktarda meyve ve sebze olmadığını, olanın da yüksek fiyatla kendilerine geldiğini ileri sürüyor.

Özellikle soğanda tekelleşmenin olması, fiyatların düşmesini engelliyor. En çok soğan üretimin yapıldığı Ankara’nın Polatlı ilçesi ve Amasya’da devreye tüccarların girdiği belirtiliyor. Bu iki grubun piyasadaki soğan stoklarında ve fiyatların belirlenmesinde söz sahibi olması, vatandaşın ucuz rakamdan soğan almasına mâni oluyor. Fiyatların yüksek seviyede seyretmesinin bir diğer sebebi olarak da fırsatçıların yaptığı ‘Önümüzdeki günlerde fiyatlar artacak’ söylentileri gösteriliyor.

İTHALATTA SIFIR VERGİ UZATILDI

TÜİK verilerine göre ocakta 922 ton Azerbaycan, 99 ton Suriye, 19 ton da İran’dan olmak üzere, üç ülkeden soğan ithalatı yapıldı. Şubatta da 27 bin ton soğanın 8 bin 54 tonu Özbekistan’dan, 6 bin ton Mısır ve İran’dan ve 4 bin ton Azerbaycan’dan geldi. Ayrıca Kazakistan’dan 775 ton, Rusya’dan da 480 ton soğan ithal edildi. Soğan ithalatında 31 Mart itibarıyla biten ‘yüzde sıfır gümrük vergisi’ 30 Nisan’a kadar uzatılmıştı.”

 

kaynak:https://www.haberler.com/buyuksehirlerde-sogan-8-domates-12-liraya-firladi-11942343-haberi

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Ramazan Bayramı tatili turizm sektörüne yarayacak!

Published

on

By

Ramazan Bayramı tatili,turist,Turizm sektörü,turizm artış

Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olarak açıklanmasının ardından turizm sektöründe hareketlilik başladı. Turizmciler tatil süresince iç turizmin yüzde 20 dolaylarında artmasını bekliyor. İşte detaylar…

Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması, turizm sektöründe sevinçle karşılandı. Kararın, bayram tatili planı yapanlar için planlama ve erken rezervasyon fırsatları açısından olumlu etki yapacağı kaydedildi. Bu kararla bayram tatilinde iç turizm hareketliliğinin yüzde 15- 20 düzeyinde artması bekleniyor.

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ TURİZM SEKTÖRÜNE CAN VERECEK

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bayram tatilini 9 güne çıkaran kararı, yerinde ve olumlu bulduklarını belirterek, Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sektör adına teşekkür ettiklerini söyledi. Esas arzu ve isteklerinin bu tür kararların yılbaşından itibaren alınması ve 1 Ocak’ta yayımlanması olduğunu belirten Ayık, “O zaman insanlar çok daha kolay program yapabilir ve o dönemdeki erken rezervasyon fırsatlarından daha uygun fiyatlarda yararlanabilir. Ancak önceki yıllara göre baktığımızda bugünden açıklanmış olması da son derece yararlı olacaktır” dedi.

Bayram tatili planlayanlara da seslenen Başkan Ayık, 1 aydan fazla süre olduğuna ve haziran dönemine dikkat çekerek, şu anki cazip alım fırsatlarını değerlendirmeleri için son ana kalmadan, hızlı karar vermeleri ve ellerini çabuk tutmaları gerektiğini belirtti. Okul tatilleri için yeni düzenleme beklentileri olduğunu da belirten Ayık, Bölgelere göre okul tatillerinin yeniden düzenlenmesi de insanların seyahat etme aralığını uzatacaktır. Milli Eğitim Bakanımızın da bu konuda bir çalışması olduğunu duyduk ve inşallah o da gerçekleşir” diye konuştu.

Ramazan Bayramı tatili,turist,Turizm sektörü,turizm artış

Ramazan Bayramı tatili turizm sektörüne yarayacak!

EN CİDDİ YOĞUNLUK ANTALYA’DA OLACAK

Kararı çok olumlu karşıladıklarını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği Başkanı Erkan Yağcı ise “Bizim böyle bir talebemiz vardı ve bu talebin karşılık görmesi memnun edici. Teşekkür ediyoruz. O dönemde tatile çıkacakların daha önceden plan yapmaları için de uygun olacağını düşünüyoruz. Şu an zaten devam eden doluluklar var. Bazı tesislerde erken rezervasyon imkanları devam ediyor. Tatil sürecinin erken ilanı bu imkanları değerlendirmek için de bir fırsat olacaktır. Haziran dönemi yoğun olur. Özellikle Antalya bölgesinde ciddi yoğunluk olacağını şimdiden söyleyebiliriz” dedi.

ARTIŞ ORANI YÜZDE 20 OLARAK HESAPLANDI

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca da “Çok doğru bir karar. Keşke daha da önce açıklansaydı, daha rahat planlama yapılabilirdi; ama bayrama henüz süre var ve etkili olacaktır. Daha dünden itibaren karar kendini hissettirdi. Rezervasyonlarda mutlaka pozitif bir etki olacaktır; ama bu kararlar daha önceden açıklanırsa tüketici önceden daha rahat planını yapabilir. Kurlar böyle devam ederse de tüketici yurt dışından daha çok Türkiye’yi tercih edecek. Biraz durağan olan iç pazarı daha da hareketlendirecektir diye düşünüyorum. Yıl genelinde ise 10 milyon kişilik bir iç pazar hareketi bekliyoruz. Bu kararla bayram döneminde ise geçen yıla göre yüzde 15- 20 düzeyinde artış öngörüyoruz” diye konuştu.

Ramazan Bayramı tatili, 1 Haziran Cumartesi günü başlayıp, 9 Haziran Pazar günü sona erecek.

 

kaynak:https://www.egehaber.com/genel/ramazan-bayrami-tatili-turizm-sektorune-yarayacak-yuzde-20-artis-h276896.html

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Ev kadınları emekli olabilir mi?

Published

on

By

kadınların emekli olması şartları,ev kadınları emekli olabiliyor mu,ev kadınları,ev kadınları emekli olma imkanları,

2019 yılında ev kadınlarının emekli olabilmesi için ödenmesi geren prim tutarı 709 lira. El işi yapanlar, bahçesinde ürettiği sebze ve meyveleri işleyerek satan binlerce aile var. Kadınlara vergi ödemeden emeklilik imkanı sağlanıyor. Peki şartları neler?

Anadolu’nun hemen hemen her yerinde kadınlar aile bütçelerine katkı yapıyor. El işi yapanlar, bahçesinde ürettiği sebze ve meyveleri işleyerek satan binlerce aile var. Kadınlara vergi ödemeden esnaflık hakkı tanıyan devlet, aynı zamanda standardın altında bir primle emeklilik imkanı sağlıyor. Bunun üç yolu bulunuyor. İşte detayları…

kadınların emekli olması şartları,ev kadınları emekli olabiliyor mu,ev kadınları,ev kadınları emekli olma imkanları,

Ev kadınları emekli olabiliyor mu

1- İsteğe bağlı sigorta

2- Vergisiz esnaflık

3- Doğum borçlanması

Ev kadınları için büyük avantaj

Vergi kanununda düzenlenen ‘Esnaf Muaflığı’ özellikle ev kadınları için de büyük bir avantaj getiriyor. Motorlu taşıt kullanmamak şartıyla bir iş yeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler, gezici olarak bir mesleği icra edenler, evlerde işçi almamak şartıyla üretim yapıp satanlar vergiden muaf esnaf sayılıyor. Bu tür işleri yapanlar vergi dairelerine başvurduklarında ‘Esnaf Muafiyet Belgesi’ alabiliyor.

2019 yılı için prim tutarı 709 lira

Muafiyet belgesi alan ev kadınları isterlerse sigortalı da oluyor. Belgesi olanlar SGK’ya müracaat ederek bu yıl için 26 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı oluyorlar. 2019 yılı için ödenecek prim tutarı ise 709 lira. Ödenecek gün sayısı her yıl arttığı için 2020’de 27, 2021’de 28, 2022’de 29 ve 2023 ile sonrası için 30 gün olacak.

Şartları…

– 18 yaşından büyük olmak

– Zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamak

– Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak

– Gelir vergisinden muaf olduğunu belgelemek

Prime dikkat

İsteğe bağlı sigortada emeklilik şartları BağKur’a göre düzenleniyor. Bunun için kadınlarda tam emeklilik için 7 bin 200 gün ve 58 yaş gerekirken kısmi emeklilikte 5 bin 400 gün ve 61 yaş isteniyor. 9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmuş bir kadın buradaki primlerini 3 bin 600 günle isteğe bağlı sigorta ile tamamlayıp bu kez 58 yaşında emekli olabiliyor.

 

kaynak:https://www.egehaber.com/ekonomi/ev-kadinlari-emekli-olabiliyor-mu-h276809.html

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Emekliye aile yardımı talebi!

Published

on

By

emekli aile yardımı,emekli ek gelir,Emekli, aile yardımı,344 lira

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren ek gelir talebi yapıldı. Memur-Sen ve Türkiye Emekliler Derneği tarafından gündeme getirilen paket emekliye aile yardımı yapılmasını konu alıyor. Öneri onaylandığı takdirde aylık 344 liraya varan ek gelir ödenecek. Detaylar haberimizde…

Yaklaşık 12.3 milyon emekli promosyon ve bayram ikramiyesi ile ek gelire kavuşurken, bunlara bir yenisinin eklenmesi gündemde.

Emeklilere aile yardımı talebi

Memur-Sen ve Türkiye Emekliler Derneği, “Emeklilere aile yardımı ödensin” dedi, emekliler heyecanlandı.

Talepler hayata geçerse emeklilere çalışmayan eş ile çocukları için her ay aileyardımı ödenecek

Aile yardımı, halen memurlara yapılan bir ödeme. Memurlara halençalışmayan eş için aylık 278,69 lira, 0-6 yaş çocuk için 65,30 lira, 6 yaş üstüçocuk için ise 32,65 lira veriliyor.

Bu ödemeler memur maaş katsayısı yükseldikçe artıyor. Bir sonraki artış da Temmuz’da yapılacak.

emekli aile yardımı,emekli ek gelir,Emekli, aile yardımı,344 lira

Emekliye aile yardımı talebi!

Tutarlar en az yüzde 5 artıracak.

Memur- Sen, gerek bu ay toplanacak Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısına gerekse Ağustos’ta yapılacak toplu sözleşme görüşmelerine aile yardımının emeklilikte de sürmesi talebini taşımayı planlıyor.

Emekliler içinde ‘aile yardımı’

Türkiye Emekliler Derneği de geçtiğimiz günlerde “Kamu çalışanlarına ödenen aile yardımı, tüm emeklilere de aile yardımı desteği olarak getirilsin” çağrısı yaptı.

Eğer bu talepler hayata geçerse, emekliler üçüncü bir ek gelire kavuşacak.

Eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan bir emekli, aylık 343,99 lira eködeme alabilecek.

Ayrıca emeklilere verilen bayram ikramiyesinin memurlara da ödenmesi de gündemde.

Memur-Sen, kamu görevlilerine Ramazan ve Kurban bayramları öncesi en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı tutarında ikramiye ödenmesini talep ediyor.

Talep kabul edilirse, memurlar yılda 2 bin 481 lira 34 kuruş ikramiye alacak.

Emeklilere memurlar gibi aile yardımı desteği verilmesi gündemde.

kaynak:https://www.egehaber.com/ekonomi/emekliye-aile-yardimi-talebi-onaylanirsa-aylik-344-lira-ek-gelir-h276673.html

Okumaya devam et

Son Trend'ler