Connect with us

Kadınca

Kadının Gücü

Published

on

Eğer kadınsan toplum kurallarıyla katı sınırları çizilmiş, rolleri oynamak için gelirsin dünyaya…

Yapamazsın, edemezsin, giyemezsin, gidemezsin ve hatta okuyamazsın cümleleri ile büyürsün. En acısı da, daha çocukken kadın olman istenir senden. Çocuk gelin olursun, kendin büyümeden çocuğunu büyütürsün. İş yaşamında camdan tavanlar çıkar karşına… Emeğinin karşılığını alamazsın. Senin dışında herkesin hakkı vardır hayatında; nasıl oturacağın ne giyeceğin, hangi sporu yapacağın, kaçta eve geleceğin hep önceden belirlenmiştir. Hayallerinin, arzularının bir önemi yoktur.

Ancak, bir gün bir kadın çıkar ve tüm bunlara dur der. Toplumun ona yazdığı rolü değil, yüreğinin istediği rolü oynar. Tüm yapamazsın edemezsinlere kulaklarını tıkar ve hayalinin peşinden koşar. Karşısındaki engelleri bilir ama daha önemlisi bu engelleri nasıl aşacağını da bilir. Bir kadın, binlerce kadına ilham olur. Tıpkı “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler “ kitabındaki yüz olağanüstü kadın gibi. Bu kitapta yüz kadının masalsı hikayesi anlatılıyor. Ama masalsı kelimesi sizi yanıltmasın. Bu kitaptaki kadınlar beyaz atlı prenslerini beklemiyor. Kendi şanslarını kendileri yaratıp hayallerine sıkıca tutunup kendi mutlu masallarını yazıyorlar. Astronot ,doktor, pilot, kraliçe ,ressam, modacı ve diğerleri…

Aslında her kadın kendi öyküsünün baş kahramanı değil midir? Tüm zorluklara göğüs germezler mi kendi hikâyelerinde…  Kimi kadın boş buzdolabından üç çeşit yemek yaratır, kimi kadın el emeği göz nuru işleriyle evine katkıda bulunur. Demem o ki, sen bir kadınsın, istediğin zaman başaramayacağın hiç bir şey yok. Eğer gerçekten istersen, inanırsan tüm zorlukları aşarsın. Baksana çevrene bir sürü kadın göreceksin hem çalışan hem anne hem de bilim kadını olan… Sırtında yavrusunu okula taşıyan anneyi de göreceksin, evinde yaptığı reçellerle dünyaya açılan kadını da. Biliyorum zor şartlardayız, ama vazgeçmek yok. Biz güçlüyüz hem de içimizde bir canlı büyütebilecek kadar. Daha yaşanılabilir bir dünya için mücadele etmeliyiz. Kendine inanan kızlar ve kızlara saygı duymayı bilen erkekler yetiştirmeliyiz.

Gücünün farkına var, kendine vakit ayır ve unutma sadece inandığın zaman herşeyi başarabilirsin. Herşey senin elinde. Şimdi derin bir nefes al ve gözlerini kapat. Hayal et nerde olmak istiyorsun, nasıl biri olmak istiyorsun. Nasıl bir hayat seni mutlu edecek. Şimdi gözlerini aç ve başla yeni seni inşa etmeye, bu güzel bahar gününde. Unutma olmak istediğin kişi sensin, sadece onun dışarı çıkmasına izin vermek için harekete geçmen lazım:)

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Avrupa

Ülkenin kanayan yarasına basmak için kendilerini astılar

Published

on

Arjantin’de 2016 yılında 16 yaşındaki bir genç kıza tecavüz edip öldüren 2 kişinin serbest kalmasına karşı düzenlenen protesto gösterilerinde bazı kadınlar kendini ceset poşetleri içerisinde binaya astı.

Arjantin’de 2016 yılında iki kişi, 16 yaşındaki kıza tecavüz, edip öldürdü. Yakalanan iki kişinin, davasının sonucu geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bu karara göre tecavüz eden iki kişi beraat etti. Bu kararı protesto eden binlerce kişi kendisini sokaklara attı.

PROTESTO GÖSTERİLERİ İLGİNÇ ANLARA SAHNE OLDU

Kadın Hakları Hareketi Ni Una Menos (Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz) adı altında düzenlenen protesto gösterileri, ilginç görüntüleri de beraberinde getirdi.

Okumaya devam et

İzmir Haber

“Töre Cinayetleri Bitmeden Ölürsem, Gözlerim Açık Gidecek”

Published

on

5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 84. yıldönümü kutlama programında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, kadın hakları konusunda ülkedeki geriye gidişe dikkat çekerek, “Töre cinayetleri, çocuk gelinler bitmeden ölürsem gözlerim açık gidecek. Sizlere güveniyorum. Birbirimize sarılarak, ülkeyi kadınlarla birlikte ayağa kaldıracağız” diye konuştu.

Sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören ve “150 kadın, 150 davul” ritim gösterisinin ardından katılımcılar Kültürpark’a yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene,İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve kadınlar katıldı.

Okumaya devam et

Kadınca

2018’in En Güçlü 100 Kadını Açıklandı! Listede Bir Türk Var

Published

on

 dergisinin 2018 yılı “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını Listesi” açıklandı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, dünyanın en güçlü kadınları listesinde ilk sırada yer alırken, Merkel’i İngiltere Başbakanı Theresa May ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde izledi. Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da listede 64. sırada yer aldı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı

LİSTENİN İLK 10’U

Listenin ilk 10’unda, Merkel, May ve Lagarde’dan sonra General Motors’un Yönetim Kurulu Başkanı Mary Barra, yatırım şirketi Fidelity’nin Üst Yöneticisi Abigail Johnson, Bill & Melinda Gates Vakfı’nın Kurucusu ve Başkan Yardımcısı Melinda Gates, YouTube’un Üst Yöneticisi Susan Wojcicki, Santander Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Ana Patricia Botin, Lockheed Martin’in Yönetim Kurulu Başkanı Marillyn Hewson ve IBM’in Üst Yöneticisi Ginni Rometty bulunuyor.

BU SENE 20 YENİ İSİM LİSTEYE GİRDİ

Siyaset, iş ve sanat dünyasından çok sayıda kadının yer aldığı listeye bu sene 20 yeni isim girdi. Forbes dergisinin 2004 yılından bu yana hazırladığı listede yer alan kadınlar, medyada görünürlük, siyaset ve ekonomiyi yönlendirme gibi kriterlerin göz önüne alınması sonucunda belirleniyor.

Okumaya devam et

Son Trend'ler