Connect with us

Güncel

İngiltere’de 21 Milyon Dolar Harcamış! Türkiye’nin kurtardığı Kadın Zamira Haciyeva Servetinin Kaynağını Açıklamak Zorunda Kalacak

Published

on

Açıklanmamış Servet Mahkeme Kararı, Zamira Haciyeva, ingiltere, Azerbaycan Halk Bankası eski Başkanı Cihangir Haciyev

İngiltere’de 21 Milyon Dolar Harcamış! Türkiye’nin kurtardığı Kadın Zamira Haciyeva Servetinin Kaynağını Açıklamak Zorunda Kalacak

İngiltere’de gizli servet sahibi olmak artık çok daha zor. Yeni çıkarılan yolsuzlukla mücadele yasası kapsamında büyük harcamalar yapan gizli zenginler, servetlerinin kaynağını açıklamak zorunda. Yasa, İngiltere üzerinden kara para akladığından şüphe edilen ve yolsuzlukla ilişkilendirilen yabancı yetkilileri hedef alıyor. İngiltere’deki Açıklanmamış Servet Mahkeme Kararı adı verilen yeni kanunun ilk büyük hedefi Zamira Haciyeva,

Londra’nın en lüks alışveriş merkezlerinden Harrods‘da son 10 yılda toplam 21 milyon dolar harcadığı ortaya çıkan 55 yaşındaki Azerbaycanlı Zamira Haciyeva, ya bu kadar parayı nereden bulduğunu açıklayacak, ya da malvarlığını riske atacak.

Açıklanmamış Servet Mahkeme Kararı, Zamira Haciyeva, ingiltere, Azerbaycan Halk Bankası eski Başkanı Cihangir Haciyev

İngiltere’de 21 Milyon Dolar Harcamıştı. Zamira Haciyeva Servetinin Kaynağını Açıklamak Zorunda Kalacak

2 yıl önce yolsuzluktan 15 yıl hüküm giyen Azerbaycan Halk Bankası eski Başkanı Cihangir Haciyev‘le evli olan Zamira Haciyeva’yı ele veren alışveriş merkezindeki yüklü harcamalarının yanında, Londra’nın en pahalı mahallelerinden Knightsbridge’deki 15 milyon dolar değerindeki ev ile Berkshire bölgesinde aldıkları golf merkezi.

Haciyeva, medyada hakkında çıkan haberler sonrası kimliğinin açıklanmaması için başlattığı yargı mücadelesini çoktan kaybetti.

Şimdi Azeri kadın, İngiliz Ulusal Suçlar Dairesi’ne (NCA) hesap vermek zorunda. NCA’ya paranın meşru kaynaklarını gösteremezse kurum mülküne el koymak için Yüksek Mahkeme’ye başvurabilecek. NCA soruşturmacıları, milyarlarca sterlin kara paranın İngiltere’deki mülklere yatırım yapılarak aklandığını söylüyor. Ancak yakın zamana dek bu kişileri suçlayacak kanıtlara ulaşamıyorlardı.

Haciyev çifti kim?

Eski Azerbaycan Halk Bankası Başkanı Cihangir Haciyev, bankadan on milyonlarca doların kaybolması sonrası 2016’de zimmetine para geçirdiği suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkum edildi.

Haciyev’den 39 milyon doları geri ödemesi istendi. Bundan 7 yıl önce de Britanya Virjin Adaları’ndaki bir şirket, çiftin adına Harrods alışveriş merkezinden dakikalarca uzaklıkta 15 milyon dolarlık evin ödemesini yaptı.

Günde 5,250 dolar değerinde lüks alışveriş

2013’te de çift, Zamira Haciyev’in yönetimindeki başka bir şirket üzerinden Berkshire’deki lüks bir golf kulübünü en az 10 milyon dolara satın almıştı. İngiliz İçişleri Bakanlığı, daha sonra Zamira Haciyev’e ülkedeki varlıklı yatırımcılara yönelik bir vize kapsamında oturma izni verdi. Ancak Temmuz ayında Yüksek Mahkeme’de o sırada isimleri sadece “Bay ve Bayan A olarak” olarak bilinen bir çiftin duruşması düzenlendi.

Mahkeme Zamira Haciyeva’nın yüklü miktarda kullanılabilir şahsi gelire sahip olduğunu ortaya çıkardı. Haciyeva’nın yalnızca Harrods’da son 10 yılda yaptığı harcama, günde en az 5,250 dolara denk geliyordu.

Türkiye Kurtardı 

10 yılda toplam 21 milyon dolar harcadığı ortaya çıkan Azerbaycanlı Zamira Haciyeva soruşturma altında. Zamira Haciyeva, 2005 yılında Azerbaycan’da kaçırılmış, Türk polisi giderek onu kurtarmıştı.

2005 yılında Azerbaycan’da üst düzey güvenlik görevlilerinin kurduğu fidye ve cinayet şebekesini, Türkiye’den giden 6 kişilik polis ekibi 4 günde ortaya çıkarmıştı.

Türk polisinin Azeri polisiyle düzenlediği Kara Kuşak Operasyonu sonucunda Azerbaycan İçişleri Bakanlığı Adli Araştırma Bölümü Müdürü Tuğgeneral Hacı Mammadov, Bakü Emniyet Müdürlüğü dedektiflerinden Rovshan Agayev, Ferhad Mamedbekov, emniyet amiri Eldar Rahimov ve iki Çeçen tutuklanmıştı. Çeteyi yönlendirenlerden olduğu iddia edilen Kapitalbank Başkanı Elçin Aliyev intihara teşebbüs etmişti.

Uluslararası Azerbaycan Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Cihangir Haciyev’in eşinin 10 Şubat’ta kaçırılması üzerine Azerbaycan polisi geniş çaplı bir araştırma başlattı. Zamira Haciyeva’nın serbest bırakılması karşılığında 20 milyon euro isteyen fidyeciler yakalanamadı. Bunun üzerine Azeri polisi uluslararası yardım çağrısı yapmıştı.

Kaynak: BBC

Sosyal Medya

Bu restoranda ödeme parayla değil sosyal medyadaki itibarla yapılıyor.

Published

on

İtalya’nın Milano kentindeki suşi restoranı alışılmadık uygulamasıyla dikkat çekiyor. Yeni açılan restoranda müşterilere sosyal medyadaki takipçilerine bakılarak hesap yazılıyor.

Okumaya devam et

Kadınca

Karısını Öldürüp Kayıp İlanı İçin Polise Gitti

Published

on

Karısını Öldürüp Kayıp İlanı İçin Polise Gitti

Isparta’da kamyon şoförlüğü yapan 23 yaşındaki F.T, 15 Ekim’de 22 yaşındaki eşi Ümmühan T.‘yi boğarak öldürdükten sonra, cesedi Keçiborlu-Dinar yolundaki boş alana attı. Olaydan bir gün sonra Isparta Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne giden F.T. polise ‘karım kayboldu’ diyerek, kayıp müracaatında bulundu. Bu sırada çelişkili ifadeler veren F.T.’nin durumundan şüphelenen polis, yaptığı sorgulama sonucu cinayeti itiraf ettirdi.

Daha sonra cesedi attığı yeri polise gösteren şüphelinin gözaltına alınarak jandarma ekiplerine teslim edildiği öğrenildi. Öte yandan, cinayetin nedeni kesin olarak bilinmezken, aldatma şüphesi ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi.

Okumaya devam et

Yaşam

Okuldan Evine Dönen Çocuğa Köpekler Saldırdı

Published

on

Okuldan Evine Dönen Çocuğa Köpekler Saldırdı

BURSA’da, Abdulmetin Fidan (12), okul çıkışında evine giderken 3 sokak köpeğinin saldırısına uğradı. Köpeklerin göğüs ve bacaklarından ısırdığı çocuk yaralanırken, saldırı anı güvenlik kamerasına yansıdı.
Olay, dün merkez Yıldırım ilçesi Millet Mahallesi’nde meydana geldi. Şehit Piyade Er Nezir Akgün Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi Abdulmetin Fidan, dün okul çıkışı 2 arkadaşıyla yürüyerek eve giderken, yanlarına gelen sokak köpeklerinden kaçtı. 3 köpek, farklı yönlere kaçan çocuklardan Abdulmetin Fidan’ın peşinden gitti. Köpekler, çocuğu ara sokakta yakalayıp saldırdı. Bir anda köpeklerin arasında kalan Abdulmetin, yere düştü. Köpeklerin göğüs ve bacaklarından ısırdığı Abdulmetin Fidan, yaralandı. Büyük korku yaşayan ve ellerini savurup bağırarak köpeklerden kurtulan Abdulmetin, evine gitti.

5 GÜN RAPOR
Abdulmetin Fidan, bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıyan olayın ardından ailesi tarafından Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Abdulmetin, tedavi edilip bir süre müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edildi. 5 gün rapor verilen çocuğa, 3 gün kuduz aşısı uygulanacağı belirtildi. Belediye ekiplerinin yakaladığı köpeklerde kuduz hastalığı tespit edilmesi durumunda ise tedavinin uzatılacağı bildirildi.

 

Okumaya devam et

Son Trend'ler