Connect with us

Engelsiz Yaşam

Evde 4 Engelliyle Yaşam Süren Anne Hayata Tutunmaya Çalışıyor

Published

on

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Engelsiz Yaşam

Engelli araç indirimi hesaplaması nasıl yapılır?

Published

on

Engelli vatandaşlarımız hayatlarını normal bir şekilde yaşasınlar diye birçok alanda uygun şartlar sağlanmaktadır. Bu alanlardan biri de araba sektörüdür. Engelli bir vatandaşımız %90 oranında engelli raporuna sahipse alacağı sıfır araçlardan ÖTV alınmayacaktır. Bu uygulama yalnızca sıfır araçlar içindir. İkinci el araçları kapsamamaktadır. Ayrıca tercih edilen araç 1.6 motor gücünün üzerinde olmamalıdır.

ENGELLİ ARAÇ ALIMI NASIL YAPILIR?

Öncelikle engelinizi beyan eden bir raporunuzun olması gerekmektedir. Bu rapora göre en az %90 oranında engelinizin olması gerekiyor. Bu raporu getirdiğiniz taktirde ÖTV vergisinden muaf oluyorsunuz. Tabi ÖTV vergisinden muaf olmanız araçtan araca değişmektedir. Öneğin, araca göre %45 veya %60 arasında ÖTV indirimi alabilirsiniz. Motosikletlerde ise bu oran değişmektedir. Motosiklet almak isteyen engelli vatandaşlarımıza %22 ile %37 arasında değişen ÖTV indirimi yapılmaktadır. Alınacak olan sağlık raporunda aracı kullanacak kişi belirtilmektedir. Araç kullanamayacak fiziki bir yetersizliğe sahip olan bireyler için ehliyet alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Araç alırken engelli indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, araçlara uygulanacak indirimi merak etmektedirler. Önek verecek olursak; 68.400 TL’nin altında olan araçlarda ÖTV oranı %45, 64.401 TL ile 123.900 TL arasında olanlarda %50 ÖTV ve 123.901 TL’nin üzerinde değere sahip olan araçlarda %60 ÖTV bulunmaktadır. Ayrıca alınacak olan engelli aracın değerinin üst limitinin vergiler ile birlikte 247 bin TL’yi aşmaması gerekmektedir. 100 bin TL’lik araca %50 ÖTV eklenecek ve aracın değeri 150 bin TL olacaktır. Bu fiyatın üzerinde %18 KDV eklenerek aracın değeri 177 bin TL olacaktır. Bu aracı ÖTV indirimi ile aldığınızda size 118 bin TL’ye satılacaktır. ÖTV indirimi yapılacak ve aracın bayi karıyla birlikte KDV’yi ödemiş olacaksınız. ENGELLİ ARAÇ ALIM ŞARTLARI Öncelikle her engelliye indirim yapılmamaktadır. Resmi bir hastaneden %90 engelli raporu aldığınız taktirde engelli araç indiriminden yararlanabilirsiniz. Tabi %90 engelli kişiye kimse araç vermez. Bu aracı ekipmanlarla kullanacağınıza dair bir rapor daha almalısınız. Bu raporlardan sonra araç alırken indirimden yararlanabilirsiniz. Aracı aldığınız taktirde ilk 5 yıl içerisinde aracı herhangi bir yere satamazsınız. Satış engelsiz birine yapılırsa ÖTV ödemesi yapmak zorundasınız. Eğer engelli birine satarsanız ÖTV ödemesi yapmanıza gerek yok. Engelli araçlarında ÖTV indiriminin yanı sıra MTV indiriminden faydalanılmaktadır. Her 5 yılda bir tane hak bulunmaktadır. Binek otomobil yanında, panelvan ve kamyonet bu indirimden yararlanılarak alınabilmektedir.

kaynak:  https://site-backlink.com/m2V5a

Okumaya devam et

Engelsiz Yaşam

Feci olay! Engelli oğlunu kurtardı ama…

Published

on

Kozyatağı Şehit Meltem Özkılıç Sokağı’ndaki 7 katlı binanın üçüncü katında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.Vatandaşların bilgi vermesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Yangın sırasında evde bulunan Barbaros Çehreli (75) kapıya yardıma gelen vatandaşlara engelli oğlu Bora Çehreli’yi (42) teslim ederek, içeride bulunan eşi Ülker Çehreli’yi (74) kurtarmaya gitti.

Bora Çehreli olay yerinde bulunan ambulansla hastaneye sevk edildi.

Yangının söndürülmesinin ardından eve giren itfaiye ekipleri, Barbaros Çehreli ve Ülker Çehreli’nin cansız bedeniyle karşılaştı.

Olay yerindeki çalışmalar sürüyor.

kaynak:https://site-backlink.com/m2V5a

Okumaya devam et

Engelsiz Yaşam

2019 Yılı Temmuz Ayında 2022 Evde Bakım (Engelli) Maaşı Ne Kadar

Published

on

21 Haziran evde bakım maaşı yatan iller! Mayıs ayının geride kalması ile Haziran ayının ilk haftasına girildi. Evde bakım maaşlarına 2019 yılında zam yapıldı.Evde bakım maaşlarının zamlı güncel hali ise bin 315 lira oldu. Haziran ayında yatan iller ise maaşları alanlar tarafından araştırılmaya başlandı. İşte 21 Haziran evde bakım maaşı yatan iller! Merak edilen detaylar haberimizde…

Evde bakım maaşları bu ay şimdiye kadar gelen haberlere göre 10 ilde yatırıldı. İşte o 10 il…

İstanbul, Adıyaman, Aksaray,Osmaniye, Ordu, Tekirdağ, Bolu,Kırkareli,Tokat ve Amasya…

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER NERELER 21 HAZİRAN CUMA 2019?

Evde bakım maaşı sorgulama için Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar,SMS ile sorgulama gerçekleştiribiliyor. Sorgulama yapmak için BAKIYE yazıp, 4747’e SMS göndermek gerekiyor. Mesaj gönderilmesi durumunda 1 sms ücreti operatörünüz tarafından alınır.

Haziran 2019 Evde Bakım Paraları Ne Zaman Yatar?  ayın ilk günleri en çok merak edilen soru ” evde bakım maaşları ne zaman yatmaya başlar? ” sorusu oluyor. Geçmiş ay bakım maaşları yatma düzenine göre evde bakım maaşları ayın ikinci haftası itibari ile yatmaya başlıyor. Bu ay içinde bakım maaşlarının yine ayın ikinci haftası itibariyle yatacağını tahmin ediyoruz. Bakım Maaşı Hesabınıza Yatmışsa Değerli okurlarımız İlinizde evde bakım parası hesabınıza yattığında yorum kısmına yazabilir ve sizin ile aynı ilde oturan diğer bakım maaşı alanları bilgilendirebilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA SAYFASI 

E Devlet’ten “”Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım maaşı sorgulaması gerçekleştirilebiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI 2019 NEDİR?

Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu- Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması- Gelir kriterlerine uygun olması

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

kaynak: https://site-backlink.com/hcsFK

 

Okumaya devam et

Son Trend'ler