Connect with us

Engelsiz Yaşam

Evde 4 Engelliyle Yaşam Süren Anne Hayata Tutunmaya Çalışıyor

Published

on

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Engelsiz Yaşam

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde “Öykü Arin seferberliği”

Published

on

İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının minik Öykü ve onun gibi ilik bekleyenlere destek olmak için başlattığı donör seferberliği, İZELMAN’ın kampanyası ile biraz daha büyüdü.

Kızılay aracında donör olmak için sıraya giren Büyükşehir çalışanları, Öykü Arin ve onun gibi ilik bekleyen başka çocukların hayata tutunması için adeta yarışıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının,  nadir görülen bir lösemi türü olan JMML hastası 3.5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı için başlattığı kampanya sürüyor.  Belediyenin pek çok birimine kurulan Kızılay aracında donör olmak için sıraya giren Büyükşehir çalışanları, Öykü Arin ve onun gibi ilik bekleyen başka çocukların hayata tutunması için adeta yarışıyor.

Geçtiğimiz haftalarda İZELMAN’a bağlı Evka-4 Anaokulunda gerçekleştirilen kan bağış kampanyasının ikincisi bu sefer Balçova Anaokulu’nda gerçekleşti. Anaokulu’nun giriş katına konuşlanan Kızılay görevlileri, hem öğrenci velileri ve belediye çalışanları hem de bölge esnafının yoğun ilgisi ile karşılaştı. DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası 3 Nolu Şube üyeleri ve İzmir Milletvekili Kani Beko da anaokuluna gelerek kan verenler arasında yer aldı.

Minik Öykü Arin için başlatılan kampanyaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin farklı birimlerinde görev yapan binlerce personel katıldı.

Okumaya devam et

Engelsiz Yaşam

Engel tanımayan Osman madalyaya doymuyor

Published

on

İzmir’de yaşayan Osman Ertöz, bedensel engelin yaşama, başarıya engel olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi. Bedensel engelli olan ve uzun yıllar pazarda limon satarak geçimini sağlayan Ertöz, tekerlekli sandalyede dans ederek 6 madalya kazandı, aikidoda siyah kemer sahibi oldu. Profesyonel olarak basketbol oynuyor ve atletizm yapıyor. Aynı zamanda yüksek lisans öğrencisi de olan 54 yaşındaki Ertöz, 5 Ocak’ta Samsun’da yapılacak olan Tekerlekli Sandalyede Dans Türkiye Şampiyonası’nda birinci olmayı hedefledi.

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yaşayan bedensel engelli Osman Ertöz, 2 yaşındayken çocuk felcine yakalandığı için bacaklarını kullanamaz hale geldi. 10-12 yaşlarında tekerlekli sandalye kullanmaya başladı, annesi kendisini okula sırtında taşıdı. Şemikler Lisesi’ni dışardan bitirdi. 4 yıl işletme okudu. Yoksul bir ailenin çocuğu olduğu için aile bütçesine katkı koymak amacıyla 10 yaşında pazarda limon satmaya başladı. Çocuk yaşlarda yaptığı bu işi mesleği oldu ve pazar yerlerinde 35 yıl tezgah açarak limon sattı. Pazarcılığı bıraktıktan sonra sınava girdi ve memur oldu. Şimdi Karşıyaka Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde santral memuru olarak görev yapan Ertöz, 1993 yılında işe gidip gelirken hızlı sandalye kullanma yeteneğini geliştirdi ve o yıllarda İzmir’de yapılan tekerlekli sandalye yarışmalarında hep birinci oldu. Fransa- Akdeniz oyunlarında atletizm dalında 16 ülke arasından 5’inci seçildi.

TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL TAKIMINI KURDU

Bir gün İzmir Fuarı’nı gezerken engellilerin basketbol oynadığını gördü ve engelli takımı oluşturmak için kurulan standa başvurdu. Türkiye’nin ilk bedensel engelli basketbol takımında yer aldı. 1999 yılında Karşıyaka Engelliler Spor Kulübü’nü kurdu, başkanlığını yaptı. Ertöz, 2000 yılında Almanya’da Basketbol Turnuvası’ndan ikincilik kupasını aldık. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın davetlisi olarak Washington ve Chicago’da eğitimlere katıldık ve güzel izlenimler bıraktık dedi.

DANSTA MADALYAYA DOYMUYOR

Osman Ertöz, bedensel engelin yaşama, başarıya engel olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi. Bedensel engelli olan ve uzun yıllar pazarda limon satarak geçimini sağlayan Ertöz, tekerlekli sandalyede dans ederek 6 madalya kazandı, aikidoda siyah kemer sahibi oldu

2016 yılında Sakarya’da Almanya’nın milli takım hocasından tekerlekli sandalyede dans eğitimi aldı. Aynı yıl yapılan Türkiye Şampiyonası’na katıldı ve dördüncü oldu. Çiftler dalında 2016 Tekerlekli Sandalyede Dans Türkiye Şampiyonası’na katıldı. Avrupa Şampiyonası’na ilk gidişinde 16 ülke ve 100’ün üzerinde sporcu arasından 6’ncı oldu. 2017’de tekrar yarışmaya katıldı. Türkiye Şampiyonası’nda birinci oldu. Avrupa Şampiyonası’nda ise 24 ülke arasında 5’inci oldu. 2018’de Slovakya’da Dünya Kupası Yarışması’na davet edildi. Tek erkek, Latin ve çiftler olmak üzere yarışmaya 3 branşta katıldı. Tek erkekte ikinci, Latin’de üçüncü, çiftlerde ise altıncı oldu. 10 gün sonra Polonya’daki Avrupa Şampiyonası’na katıldı. Tekrar Polonya’da üçüncülük ve dördüncülük kazandı. Şimdi ise 5 Ocak’ta Samsun’da yapılacak Türkiye Şampiyonası’na katılacak. Ertöz, dört farklı kategoride yapılacak yarışma için iddialı olduğunu söyledi.

AİKİDODA DA ENGEL TANIMIYOR

Aynı zamanda düzenli olarak aikido sporu ile uğraşan Ertöz, siyah kemer sahibi. Hayatı boyunca aktif bir insan olmak için çabaladığını söyleyen Ertöz, Aslında benim yaptıklarım çok anormal bir şey değil. Aynısını siz de yapıyorsunuz ama siz sağlıklısınız. Engelliler için yeter ki ortam ve zemin hazırlansın. Ben küçük yaştan beri hep bir mücadelenin içindeydim ve boş durmak beni sıkıyor. Ben yaptığım işten mutluyum. Barış Manço’nun dediği gibi ‘Ben kimseye örnek olmak istemiyorum beni seçen arkamdan gelsin’ Bundan sonraki süreçte de nefesim yettiği sürece tüm alanlardaki faaliyetlerimi ilerletmeyi düşünüyorum dedi.

kaynak: https://www.haberler.com/izmir-bedensel-engelli-osman-ertoz-madalyaya-11583611-haberi/

Okumaya devam et

Engelsiz Yaşam

Bakan Turhan’dan Engelliler, Şehit Yakınları ve Gazilere Müjde

Published

on

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “BTK tarafından yayımlanan usul ve esaslar kapsamında engelliler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile gaziler, 1 Ocak 2019’dan itibaren elektronik haberleşme hizmetlerinden yüzde 25 ek indirimle faydalanabilecek” dedi.

YAZILI ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETİ

Mart 2019 itibarıyla da görüntülü çağrı merkezi uygulaması başlayacak. Ayrıca, yazılı olarak çağrı merkezi hizmeti de alınabilecek.

Kaynak: Milliyet

Okumaya devam et

Son Trend'ler