Connect with us

Eğitim

İzmir Görme Engelli Öğrenciler Okçulukla Tanıştı

Published

on

Görme engelli öğrenciler okçulukla tanıştı

İzmir‘de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Mutlu Çarşamba’ projesi kapsamında, Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler İlk ve Ortaokulu’ndaki görme engelli öğrenciler ilk defa okçulukla tanıştı. Öğrenciler antrenör Eser Çulhaoğlu eşliğinde, hedef alanının üzerine koyulan zilin ucuna bağlanan ipin çekilmesi ile duydukları sese doğru ok atarak, farklı bir deneyim yaşadı.

İzmir’de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geliştirilip, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce başlatılan ‘Mutlu Çarşamba’ projesi kapsamında 14 gönüllü antrenör ekibi öğrencileri farklı spor branşları ile tanıştırıyor. Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler İlk ve Ortaokulu’nu ziyaret ederek okulun spor salonunda kurdukları parkurlarda yaklaşık 110 görme engelli öğrenciye özel olarak geliştirdikleri sportif egzersizleri öğreten antrenörler, onların ilk defa okçuluk sporuyla tanışmalarını sağladı. Hedef alanına bir zil yerleştirip zile bağlı ipi uzaktan sallayarak öğrencilerin duyduğu sese ok atmasını sağlayan ve onlara nasıl atış yapabileceklerini öğreten antrenör Eser Çulhaoğlu, görme engelli öğrencilere hayatlarında ilk defa ok atmanın heyecanını yaşattı. Hayatlarında ilk defa okçuluk deneyimini yaşayan öğrenciler, ok atabilmek için sıraya girerek heyecanla bekledi.

‘ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU OLDULAR’

25 yıldır okçulukla uğraşan, 7 yıl da milli takım antrenörlüğü yapan okçuluk antrenörü Eser Çulhaoğlu (33), Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde yaklaşık iki ay önce gönüllü antrenörlerden oluşan 14 kişilik bir proje ekibi oluşturuldu. 2 ay boyunca haftada en az 3 okula gittik, okulların yanı sıra çocuk esirgeme yurtlarına ve huzur evlerine gittik. 14 antrenörün de okçuluk, judo, voleybol, tenis gibi ayrı branşları var. Ama sadece kendi branşlarımızı yapmıyoruz, her gittiğimiz okulda o okuldaki öğrencilerin engellerine yönelik oyunlar geliştiriyoruz. Okçuluğu ilk defa burada denedik. Okçuluk görmeyi gerektiren bir branş, bu yüzden görme engelliler hayatlarında daha önce hiç ok atmadılar. Nasıl yapabiliriz diye konuştuk ve çocuklar zile çok aşina oldukları için hedefin üzerine zil koyup, zile ip bağlayıp oynatarak sesine ok atmalarını sağlamayı planladık. Şu ana kadar dışarıya atan hiç olmadı. Çocuklar da çok mutlu oldular, bir kuyruk oluşturdular ve kendilerine sıra gelmesi için heyecanla beklediler diye konuştu.

‘ENGELLİ ÇOCUKLARI YILDA BİR GÜN DEĞİL, HER HAFTA HATIRLIYORUZ’

İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Proje Koordinasyon ve Yürütme Birimi Şefi Cüneyt Taş ise, Farklı branş antrenörlerinden oluşan ekibimizle birçok harekete, egzersize ve koordinasyona dayalı oyunlar geliştiriyoruz. Bugün görme engellilerleyiz ama toplumdaki bütün engellilere ulaşmaya çalışıyoruz. İl müdürlüğümüzün proje yürütme ve uygulama birimince geliştirilen egzersiz hareketleriyle öğrencilere hareket katıyoruz ve sempatilerini kazanmaya çalışıyoruz. Biz de bu sayede onlarla empati kurmuş oluyoruz. Çalışmalarımız inanılmaz verimli geçiyor. Gittiğimiz her yerden tekrar tekrar davet alıyoruz. Özellikle unutulan kesim dediğimiz engelli kesimimiz sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde değil de her hafta bir gün, yani yılda 52 günde en azından onları hatırlamış oluyoruz dedi.

Kaynak: https://www.haberler.com/izmir-gorme-engelli-ogrenciler-okculukla-tanisti-11787312-haberi/

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

Öğrencilere Müjde

Published

on

By

okul,tatil,öğrenci,öğrencilere müjde,tatil dönemi,çalışma takvimi,milli eğitim bakanı,ziya selçuk

18 milyon öğrenciyi ve 1 milyon öğretmeni ilgilendiren Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli hazırlandı. Çalışma takvimini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yarın açıklamasını yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Yeni Eğitim – Öğretim Çalışma Takvimi Modelini tamamladı. Takvim, yarın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanacak.

okul,tatil,öğrenci,öğrencilere müjde,tatil dönemi,çalışma takvimi,milli eğitim bakanı,ziya selçuk

Öğrencilere Müjde

ARA TATİL DÖNEMİ DAHA GELİYOR

Okullardaki yaz tatili uygulamasına yönelik yeni düzenlemenin de takvimde yer alması bekleniyor. Mevcut sistemde, öğrenci ve öğretmenler 2 ara tatil yapıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim öğretim yılına 2 ara tatil daha eklemeyi planlanıyor. Bu ara tatillerin Kasım ve Nisan aylarına denk gelmesi ve birer hafta olması bekleniyor.

kaynak:https://site-backlink.com/n2m3t

Okumaya devam et

Eğitim

MEB açıkladı! 2019 LGS sınav başvurusu uzatıldı

Published

on

By

Meb,lgs,Liselere geçiş sınavı,milli eğitim bakanı

Milli Eğitim Bakanlığı sınav başvuru süreci ile ilgili açıklama yaptı., LGS kapsamında 1 Haziran 2019’da yapılacak merkezi sınav başvuruları 17 Nisan saat 17.00’ye kadar uzatıldı.

Meb,lgs,Liselere geçiş sınavı,milli eğitim bakanı

MEB açıkladı! 2019 LGS sınav başvurusu uzatıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran 2019’da yapılacak merkezi sınav başvuruları 17 Nisan saat 17.00’ye kadar uzatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinden sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru süresinin uzatılmasına ilişkin açıklama yapıldı. Buna göre, LGS kapsamında 1 Haziran’da yapılacak sınava süresi içinde başvurusunu yapamayan öğrenciler, sınav başvurularını 17 Nisan Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar yapabilecek.

kaynak:https://www.egehaber.com/gundem/meb-acikladi-2019-lgs-sinav-basvurusu-uzatildi-lgs-son-basvuru-h276642.html

Okumaya devam et

Eğitim

Liselere Giriş Sınavı (LGS) başvuruları başladı!

Published

on

By

Meb, lgs,lgs giriş,lgs klavuz,liselere giriş sınavı

MEB’in yayımladığı kılavuza göre, 1 Haziran’da yapılacak LGS kapsamındaki sınav için başvurular bugünden itibaren 14 Nisan’a kadar alınacak.

 

Meb, lgs,lgs giriş,lgs klavuz,liselere giriş sınavı

Liselere Giriş Sınavı (LGS) başvuruları başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamında liselere giriş için yapılacak merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı. MEB‘in yayımladığı kılavuza göre, 1 Haziran’da yapılacak LGS kapsamındaki sınav için başvurular bugünden itibaren 14 Nisan’a kadar alınacak.

kaynak:https://www.egehaber.com/gundem/liselere-giris-sinavi-lgs-basvurulari-basladi-h275225.html

Okumaya devam et

Son Trend'ler