Connect with us

Eğitim

İzmir Görme Engelli Öğrenciler Okçulukla Tanıştı

Published

on

Görme engelli öğrenciler okçulukla tanıştı

İzmir‘de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Mutlu Çarşamba’ projesi kapsamında, Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler İlk ve Ortaokulu’ndaki görme engelli öğrenciler ilk defa okçulukla tanıştı. Öğrenciler antrenör Eser Çulhaoğlu eşliğinde, hedef alanının üzerine koyulan zilin ucuna bağlanan ipin çekilmesi ile duydukları sese doğru ok atarak, farklı bir deneyim yaşadı.

İzmir’de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geliştirilip, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce başlatılan ‘Mutlu Çarşamba’ projesi kapsamında 14 gönüllü antrenör ekibi öğrencileri farklı spor branşları ile tanıştırıyor. Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler İlk ve Ortaokulu’nu ziyaret ederek okulun spor salonunda kurdukları parkurlarda yaklaşık 110 görme engelli öğrenciye özel olarak geliştirdikleri sportif egzersizleri öğreten antrenörler, onların ilk defa okçuluk sporuyla tanışmalarını sağladı. Hedef alanına bir zil yerleştirip zile bağlı ipi uzaktan sallayarak öğrencilerin duyduğu sese ok atmasını sağlayan ve onlara nasıl atış yapabileceklerini öğreten antrenör Eser Çulhaoğlu, görme engelli öğrencilere hayatlarında ilk defa ok atmanın heyecanını yaşattı. Hayatlarında ilk defa okçuluk deneyimini yaşayan öğrenciler, ok atabilmek için sıraya girerek heyecanla bekledi.

‘ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU OLDULAR’

25 yıldır okçulukla uğraşan, 7 yıl da milli takım antrenörlüğü yapan okçuluk antrenörü Eser Çulhaoğlu (33), Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde yaklaşık iki ay önce gönüllü antrenörlerden oluşan 14 kişilik bir proje ekibi oluşturuldu. 2 ay boyunca haftada en az 3 okula gittik, okulların yanı sıra çocuk esirgeme yurtlarına ve huzur evlerine gittik. 14 antrenörün de okçuluk, judo, voleybol, tenis gibi ayrı branşları var. Ama sadece kendi branşlarımızı yapmıyoruz, her gittiğimiz okulda o okuldaki öğrencilerin engellerine yönelik oyunlar geliştiriyoruz. Okçuluğu ilk defa burada denedik. Okçuluk görmeyi gerektiren bir branş, bu yüzden görme engelliler hayatlarında daha önce hiç ok atmadılar. Nasıl yapabiliriz diye konuştuk ve çocuklar zile çok aşina oldukları için hedefin üzerine zil koyup, zile ip bağlayıp oynatarak sesine ok atmalarını sağlamayı planladık. Şu ana kadar dışarıya atan hiç olmadı. Çocuklar da çok mutlu oldular, bir kuyruk oluşturdular ve kendilerine sıra gelmesi için heyecanla beklediler diye konuştu.

‘ENGELLİ ÇOCUKLARI YILDA BİR GÜN DEĞİL, HER HAFTA HATIRLIYORUZ’

İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Proje Koordinasyon ve Yürütme Birimi Şefi Cüneyt Taş ise, Farklı branş antrenörlerinden oluşan ekibimizle birçok harekete, egzersize ve koordinasyona dayalı oyunlar geliştiriyoruz. Bugün görme engellilerleyiz ama toplumdaki bütün engellilere ulaşmaya çalışıyoruz. İl müdürlüğümüzün proje yürütme ve uygulama birimince geliştirilen egzersiz hareketleriyle öğrencilere hareket katıyoruz ve sempatilerini kazanmaya çalışıyoruz. Biz de bu sayede onlarla empati kurmuş oluyoruz. Çalışmalarımız inanılmaz verimli geçiyor. Gittiğimiz her yerden tekrar tekrar davet alıyoruz. Özellikle unutulan kesim dediğimiz engelli kesimimiz sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde değil de her hafta bir gün, yani yılda 52 günde en azından onları hatırlamış oluyoruz dedi.

Kaynak: https://www.haberler.com/izmir-gorme-engelli-ogrenciler-okculukla-tanisti-11787312-haberi/

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

Meb’ten şok açıklama ders saatleri azalıyor mu?

Published

on

By

meb,okul,ders

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Durmuş’dan yeni bir açıklama geldi. Peki ders saatleri azalıyor mu? İşte konuya yönelik tüm detaylar.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş’un konu hakkında açıklamaları;

“Malumunuz Bakanımızın Ekim ayı başlarında ilan ettiği ‘Eğitimde Vizyon 2023’ çalışmamız vardı.

O vizyon çalışmasında her şey takvime bağlı bir şekilde var zaten.

meb,okul,ders

Meb’ten açıklama

Yine orada bakan beyin ilan ettiği takvim Mart sonunda bütün sınıflarla alakalı programların açıklanmasına dair her şey olacak.

Dolayısıyla orada haftalık ders çizelgeleri ve azalan dersler, eklenen dersler, programlar vs. tüm boyutlarıyla bu konuyu bakan bey ilan edecekler.

Şu anda neyi söylersek erken söylemiş oluruz. 2023 Vizyon b

elgesinde yazdı zaten, sayın Bakanımız bu olayı da ilan etti.

Söylediğimiz şey şu: Haftalık ders çeşidinde ve saatinde bir azalma üzerinde çalışıyoruz.

Ama bunun ne olduğu, nasıl olduğu, boyutları, nasıl uygulanacağı konularının hepsi sayın bakan tarafından ilan edilecek” diye konuştu.

kaynak:https://www.egehaber.com/egitim/ders-saatleri-azaliyor-mu-meb-ten-flas-aciklama-h273723.html

Okumaya devam et

Eğitim

Türkçe sınavları 4 dil becerisi ortaokullarda başlıyor

Published

on

eğitim, eğitim sistemi, türkçe dersleri,

Okumaya devam et

Eğitim

VEREM EĞİTİM ve PROPAGANDA HAFTASI

Published

on

72.VEREM EĞİTİM ve PROPAGANDA HAFTASI

Ülkemizde 1947 yılından bu yana her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta  “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” olarak belirlenmiştir. Bu yıl 6-12 Ocak tarihleri arası olan haftanın amacı hastalıkla ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve toplumun tüm kesimlerinin dikkatinin çekilmesidir. Bu nedenle Gaziemir İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak bu haftada bazı etkinlikler düzenledik. Halka eğitim verdik. Bilinçlendirme toplantıları yaptık.

Tüberküloz dünyada en fazla ölüme neden olan bulaşıcı hastalıktır. Dünya genelinde ölüme neden olan ilk 10 hastalıktan biridir. Bu özelliği ile bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Tüberküloz hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta her yıl 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır. Tedavi ile basil sayısı azalır. Hastanın aile bireyleri, aynı evde yaşayan kişiler, çalışma arkadaşları gibi hastayla yakın ve uzun süreli temas eden kişilere bulaşma riski daha fazladır. İki- üç haftadan uzun süren non-spesifik antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen klinik yanıt alınamayan öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüs-sırt veya yan ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi, halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtilerle kendini gösterir. Hasta kişiye başlanan etkin tedavi ile bulaştırıcılık iki-üç hafta içerisinde kaybolur.      Verem aşısı – BCG (Bacille Calmette Guerin) aşısı özellikle çocuklarda kanla yayılan ve ağır seyreden tüberküloz hastalığını (menenjit ve miliyer TB) önlemede etkilidir. Doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere aile sağlığı merkezleri ve verem savaşı dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü ‘Küresel Tüberküloz 2018 Raporu’na göre dünya genelinde tüberküloz görülme sıklığı ve tüberkülozdan ölümler düşmektedir. 2017 yılında 10 milyon yeni hasta ortaya çıkmış ve 1.6 milyon kişi bu hastalık nedeni ile hayatını kaybetmiştir. Tedavi edilmezse tüberküloz hastalarında ölüm oranı yüksektir. Türkiye’de hastalık sıklığı(insidansı) her yıl %4-5 azalmaktadır.

Ülkemizde tüberküloz tedavisi ücretsizdir. Tüberküloz tedavisinde ilaçlar eksik ya da düzensiz kullanılırsa hastalık iyileşmez, tedavisi güçleşerek dirençli tüberküloz gelişebilir. Tüberküloz tedavisinde amaç toplumda tüberküloz basilinin yayılmasını durdurarak yeni hastaların ortaya çıkışını önlemek, hastaların erken tanı ve tedavisini sağlamak ve bunun yanında ilaç direnci gelişimini ve dirençli basil bulaşını önlemektir.

 

Uygun olmayan ve yetersiz süre yapılan tüberküloz tedavisi, dirençli mikroorganizmaların ortaya çıkması ile sonuçlanan tedavi başarısızlığına ve ilaç direncine neden olabilmektedir. Özellikle Çok İlaca Dirençli Tüberküloz (ÇİD-TB) olmak üzere ilaçlara dirençli tüberküloz olgularında izlenen artış, tüberküloz kontrol programlarının başarısını tehdit eden en önemli faktördür. Türkiye olarak bölgemizde bulunan göç hareketleri, ÇİD-TB olgu sayılarındaki artışlar gibi nedenlerle tüberkülozla mücadeleye ara vermeksizin kararlılıkla devam edilmesi gerekmektedir. Daha önce tüberküloz hasta sayılarının düşmesini gerekçe göstererek hastalıkla mücadelede politika değişikliğine giden ülkelerde hastalığın görülme sıklığında yaşanan artışlar unutulmamalıdır.

 

Okumaya devam et

Son Trend'ler