Connect with us

Eğitim

Bu Üniversitede Simit Fiyatına 4 Çeşit Yemek

Published

on

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

VEREM EĞİTİM ve PROPAGANDA HAFTASI

Published

on

72.VEREM EĞİTİM ve PROPAGANDA HAFTASI

Ülkemizde 1947 yılından bu yana her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta  “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” olarak belirlenmiştir. Bu yıl 6-12 Ocak tarihleri arası olan haftanın amacı hastalıkla ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve toplumun tüm kesimlerinin dikkatinin çekilmesidir. Bu nedenle Gaziemir İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak bu haftada bazı etkinlikler düzenledik. Halka eğitim verdik. Bilinçlendirme toplantıları yaptık.

Tüberküloz dünyada en fazla ölüme neden olan bulaşıcı hastalıktır. Dünya genelinde ölüme neden olan ilk 10 hastalıktan biridir. Bu özelliği ile bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Tüberküloz hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta her yıl 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır. Tedavi ile basil sayısı azalır. Hastanın aile bireyleri, aynı evde yaşayan kişiler, çalışma arkadaşları gibi hastayla yakın ve uzun süreli temas eden kişilere bulaşma riski daha fazladır. İki- üç haftadan uzun süren non-spesifik antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen klinik yanıt alınamayan öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüs-sırt veya yan ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi, halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtilerle kendini gösterir. Hasta kişiye başlanan etkin tedavi ile bulaştırıcılık iki-üç hafta içerisinde kaybolur.      Verem aşısı – BCG (Bacille Calmette Guerin) aşısı özellikle çocuklarda kanla yayılan ve ağır seyreden tüberküloz hastalığını (menenjit ve miliyer TB) önlemede etkilidir. Doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere aile sağlığı merkezleri ve verem savaşı dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü ‘Küresel Tüberküloz 2018 Raporu’na göre dünya genelinde tüberküloz görülme sıklığı ve tüberkülozdan ölümler düşmektedir. 2017 yılında 10 milyon yeni hasta ortaya çıkmış ve 1.6 milyon kişi bu hastalık nedeni ile hayatını kaybetmiştir. Tedavi edilmezse tüberküloz hastalarında ölüm oranı yüksektir. Türkiye’de hastalık sıklığı(insidansı) her yıl %4-5 azalmaktadır.

Ülkemizde tüberküloz tedavisi ücretsizdir. Tüberküloz tedavisinde ilaçlar eksik ya da düzensiz kullanılırsa hastalık iyileşmez, tedavisi güçleşerek dirençli tüberküloz gelişebilir. Tüberküloz tedavisinde amaç toplumda tüberküloz basilinin yayılmasını durdurarak yeni hastaların ortaya çıkışını önlemek, hastaların erken tanı ve tedavisini sağlamak ve bunun yanında ilaç direnci gelişimini ve dirençli basil bulaşını önlemektir.

 

Uygun olmayan ve yetersiz süre yapılan tüberküloz tedavisi, dirençli mikroorganizmaların ortaya çıkması ile sonuçlanan tedavi başarısızlığına ve ilaç direncine neden olabilmektedir. Özellikle Çok İlaca Dirençli Tüberküloz (ÇİD-TB) olmak üzere ilaçlara dirençli tüberküloz olgularında izlenen artış, tüberküloz kontrol programlarının başarısını tehdit eden en önemli faktördür. Türkiye olarak bölgemizde bulunan göç hareketleri, ÇİD-TB olgu sayılarındaki artışlar gibi nedenlerle tüberkülozla mücadeleye ara vermeksizin kararlılıkla devam edilmesi gerekmektedir. Daha önce tüberküloz hasta sayılarının düşmesini gerekçe göstererek hastalıkla mücadelede politika değişikliğine giden ülkelerde hastalığın görülme sıklığında yaşanan artışlar unutulmamalıdır.

 

Okumaya devam et

Eğitim

Bayraklı’da Hayalleri 3D Yazıcıyla Gerçekleştirdiler!

Published

on

Bayraklı Belediyesi “Herkes için kütüphane” projesi ile ilçede bulunan 16 kütüphanede birbirinden farklı projelere imza atıyor. Bayraklılı öğrenciler kütüphanelerde aldıkları eğitimlerin ardından 3D yazıcı ile hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

Öğrencilere tasarım ve hayal gücünü geliştirmeye yönelik eğitim toplantıları düzenleyen Bayraklı Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü, proje kapsamında başarılarından dolayı Bayraklı kütüphanelerine hediye edilen 3D yazıcıları öğrencilere tanıtıyor. Cihazın nasıl çalıştığı, neler yapılabildiği ve özellikleri ile ilgili bilgilendirme eğitimleri veren yetkililer, çocuklara tasarımlarını gerçeğe dönüştürme fırsatı veriyor. Bu kapsamda Onur Mahallesi Atatürk Açıkhava Tiyatrosu Kütüphanesi ile 75. Yıl Kültür Merkezi Aşık Rüstem Alyansoğlu Kütüphanesi’nde bilgi alan öğrenciler, eğitimlerin ardından hayallerindeki Atatürk büstünü ve İzmir’in simgesi tarihi saat kulesini oluşturmanın heyecanını yaşadı.

Eğitimlere ilk olarak Zeki Şairoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri alanında eğitim alan öğrenciler ve öğretmenleri katıldı. Etkinlikte kütüphane görevlisi Ayşe Aşık 3D yazıcıyı tanıttı. Aşık, öğrencilere 3 boyutlu simgelerin yazıcı ile nasıl ortaya çıktığını teknik özelliklerini ve hayal edilen tasarımları çıkarmanın püf noktalarını tüm ayrıntılarıyla anlattı. Yapılan bilgilendirmenin ardından öğrenciler, minyatür Atatürk büstünü, İzmir’in simgesi tarihi saat kulesini ve Bayraklı Belediyesi logosunu oluşturdu. 3D yazıcı ile hayal ettiklerini yapabilmenin heyecanını yaşayan öğrenciler bu deneyimin ardından yeni tasarımlar için çalışma yapacaklarını belirtti.

Okumaya devam et

Eğitim

İzmir’liler Buzu Eritti.

Published

on

İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcuları, Kocaeli’nde düzenlenen Artistik Buz Pateni Ümitler Türkiye Şampiyonası’ndan 3’ü altın 8 madalya ile döndü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcuları, Kocaeli’nde düzenlenen Artistik Buz Pateni Ümitler Türkiye Şampiyonası’ndan 3’ü altın 8 madalya ile döndü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başarıya doymayan genç buz patencileri, bu kez Kocaeli’nde fırtına estirdi. Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Olimpik Buz Sporları Salonu’nda düzenlenen Artistik Buz Pateni Ümitler Türkiye Şampiyonası’nda, İzmirli sporcular 3 altın, 1 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı.

16 kulüpten 123 sporcunün mücadele ettiği şampiyonada, İzmir Büyükşehir Belediyespor’dan D1 (8 Yaş) Bayanlarda Masal Oral, B (11 Yaş) Bayanlarda Derya Taygan ve C1 (10 Yaş) Baylarda Batu Tasasız altın madalya kazandı.

C2 (9 Yaş) Bayanlar kategorisinde yarışan Duru Çimen gümüş madalyayı göğüslerken, D2 (7 Yaş) Bayanlarda Doğa Güner, D1 (8 Yaş) Bayanlarda Deniz Tarım, D1 (8 Yaş) Baylarda Toprak Aydın ve A Baylarda Berkant Algül üçüncülük kürsüsüne çıkmaya hak kazandı.

Okumaya devam et

Son Trend'ler