Connect with us

Ekonomi

Bakan Berat Albayrak’tan ekonomi açıklaması

Published

on

Berat Albayrak,Türkiye ekonomisi,Türkiye,faiz,ekonomi,cari açık,hazine ve maliye bakanı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk Televizyonu’nun canlı yayınında kritik açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin yaşadığı ekonomik konular başlığı altında pek çok soruya yanıt veren Bakan Albayrak, “Mali anlamda tarihi bir dönemden geçiyoruz.” dedi. Detaylar haberimizde…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN TÜRK’te Türkiye ekonomisi  hakkında kritik açıklamalar yaptı. Bir çok  konu başlığına değinen Albayrak’ın ifadeleri şu şekilde devam etti..

ALBAYRAK: TARİHİ BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

2018 Temmuz- Ağustos’ta yeni sistemle yeni ekonomik model lanse ettik. Türkiye çok tarihi bir dönemden geçmekteyiz. 2013’ten itibaren baktığımızda Türkiye müthiş bir meydan okuma ile karşı karşıya. 12 bin dolar kişi başı geliri geçtiği, mayıs ayını  takip eden süreçte entresan döneme girdi.

FAİZLERDE SON DURUM! DÜŞECEK Mİ?

Türkiye çok yoğun bir ekonomik saldırıya maruz kaldığı bir süreçten geçti. Kısmen Türkiye ekonomisinin de kırılganlıkları olduğu, özellikle 15 Temmuz’dan sonraki süreçte, bir numaralı gündemin güvenlik ve terörle mücadele olduğu süreçte hakikatten Türkiye zorlu süreçten geçti. Ağustosta faizler arttı, faizler her düştüğünde sıra dışı olaylar yaşandı. Eylül ayında faizlerin yüzde 40’lara çıktığı bir dönemde yeni ekonomi programıyla daha istikrarlı bir sürece geçme adımı attık. Dengelenme sürecinin kendini göstereceği, cari açık kaleminde iyileşmeleri gördük. Faizlerin yüzde 40’dan 20’lere düşmesi ki daha düşecek.

Berat Albayrak,Türkiye ekonomisi,Türkiye,faiz,ekonomi,cari açık,hazine ve maliye bakanı

Bakan Berat Albayrak’tan flaş ekonomi açıklaması

“TÜRKİYE EKONOMİSİ EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR”

Doğu Akdeniz’de gaz aramayın, Allah Allah. Bütün bu faktörlerin ekonomiye minimum etkisi olacak şekilde adımlar atmalıyız. Ağustostan bugüne kadar. Belediyede denir ya altyapı ve üst yapı vardır. Bahçeleri herkes görür, ancak kanalizasyonun maliyeti çok daha büyüktür, önemi büyüktür. Son 8-10 ayda çok önemli altyapı düzenlemeleri adımları attık. Dış faktörlerin ekonomiye etkisini minimize edecek adımlar attık. Türkiye ekonomisi emin adımlarla ilerliyor.

İSTİHDAM ARTACAK MI?

Cari açık geçen sene neredeyse 60 milyara dayanmıştı. Bu ay sonu itibariyle cari dengede neredeyse sıfıra doğru gidiyoruz. Bunu yaparken herkes birbirinden farklı  yorumlar yapıyor. Türkiye bu toparlanma dönemini nasıl yürütüyor. İhracatın kademeli artmaya devam edip, ihracat odaklı olmayan ithalatta köpüğün alınıp dengeli şekilde yüzde 5 daralmadan köpüğün gittiğini görüyoruz. İhracatın ithalat karşılama oranı yüzde 60’dan yüzde 86’lara çıktı. Ekonomi istihdamı noktasında şubat ayında adımlar atıldı. En kötü dönemi geride bırakıp mart nisanda istihdamın daha da artığı bir döneme giriyoruz. Geçtiğimiz 6 yıl yaşadığımız hiçbir şey dış kaynaklardan ayrıdır diyemeyiz. 15 Temmuz’da yaşadık, Gezi’de yaşadık yaşadığımız tüm bu tecrübelerle her anlamda Türkiye zorlu bir dönemden geçti. Adım adım sona doğru yaklaşıyoruz. Tünelin sonundaki ışık büyümeye başladı. Türkiye ekonomik olarak güçlü refleksler vermeye başladı. Seçime bir hafta kala ilginç bir süreç yaşadı.

kaynak:http://site-backlink.com/B03GH

 

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Altını Olanlar Dikkat!

Published

on

By

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 252,1 lira seviyesinde dengelendi. Kapalıçarşı’da çeyrek altın 411 lira, cumhuriyet altını bin 682 liradan satılıyor

Dün 249-253 lira bandında dalgalanan altının gramı, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,8 yükselişle 251,6 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, bugüne de artışla başlamasının ardından saat 09.40 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,2 değer kazancıyla 252,1 lira seviyesinde dengelendi.

ÇEYREK VE CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Kapalıçarşı’da çeyrek altın 411 lira, cumhuriyet altını bin 682 liradan satılıyor. Asya piyasalarında hafif alıcılı bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda dünkü kapanışın yüzde 0,1 üzerinde bin 285 dolar seviyesinden işlem görüyor.

‘GRAM ALTIN 255 LİRA DİRENÇ KONUMUNDA’

Analistler, küresel piyasalarda azalan risk iştahıyla birlikte altının ons fiyatının dün yükselişe geçtiğini belirterek, jeopolitik riskler ve Avrupa’da yaşanan siyasi belirsizliklerin altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olduğunu kaydetti.

Bugün İngiltere’de perakende satışlar ve ABD’de dayanıklı mal siparişi verilerinin takip edileceğini ifade eden analistler, altının ons fiyatında bin 277 doların destek, bin 290 doların direnç konumunda olduğunu, altının gram fiyatında ise 255 liranın direnç olarak öne çıktığını söyledi.

kaynak:https://site-backlink.com/eZMik

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın Yükselişte Olmaya Devam Ediyor!

Published

on

By

altın,altın fiyatları,cumhuriyet altın,çeyrek altın,gram altın,altında yükseliş

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 251,9 lira seviyesinde dengelendi. Kapalıçarşı’da çeyrek altın 405 lira, cumhuriyet altını bin 659 liradan satılıyor.

Dün altının ons fiyatında yaşanan gerilemeye rağmen dolar kurundaki artış nedeniyle 248-251 lira bandında dalgalanan altının gramı, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,7 yükselişle 249,6 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, bugüne de artışla başlamasının ardından saat 10.00 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,9 değer kazancıyla 251,9 lira seviyesinde dengelendi.

ÇEYREK VE CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Kapalıçarşı’da çeyrek altın 405 lira, cumhuriyet altını bin 659 liradan satılıyor. Asya piyasalarında yatay bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda dünkü kapanışın hemen üzerinde bin 274 dolar seviyesinden işlem görüyor.

‘GRAM ALTINDA 255 LİRA DİRENÇ KONUMUNDA’

Analistler, altının ons fiyatının düşüş eğiliminin sürdüğünü belirterek, jeopolitik riskler ve Avrupa’da yaşanan siyasi belirsizliklerin altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olduğunu kaydetti.

Bugün yurt içinde reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranı, yurt dışında ise Satınalma Yöneticileri Endeksi başta olmak üzere yoğun veri akışı ile Avrupa Merkez Bankasının toplantı tutanaklarının takip edileceğini ifade eden analistler, altının ons fiyatında bin 269 doların destek konumunda olduğunu, altının gram fiyatında ise 255 liranın direnç olarak öne çıktığını söyledi.

 

kaynak:https://site-backlink.com/DcgTq

Okumaya devam et

Ekonomi

Patates fiyatları ne kadar oldu?

Published

on

By

patates,patates fiyatları,fiyatlarda son,patates üretimleri

Patates fiyatları ne kadar oldu? Patatesin merkezlerinden İzmir Ödemiş’te Ziraat Odası 2. Başkanı Mehmet Dinlemez milyonlarca vatandaşın cebini ilgilendiren kritik rakamları açıkladı. İşte detaylar…

Ödemiş Ziraat Odası 2. Başkanı Mehmet Dinlemez, “Tüketici açısından gayet uygun bir fiyat” açıklamasında bulundu.

TARLADA 1.4 LİRAYA KADAR GERİLEDİ

Türkiye’nin önde gelen patates üretim merkezlerinden  İzmir’in Ödemiş ilçesinde hasatla birlikte ürünün tarladaki fiyatı kilogram  başına 1,4 liraya geriledi. Ödemiş Ziraat Odası 2. Başkanı Mehmet Dinlemez, yaklaşık 70 bin dekar alanda patates tarımı yapılan ilçede bereketli bir hasat  sezonu yaşandığını ifade etti.

ARTAN ÜRETİM FİYATLARI ETKİLEDİ

İlçede üretilen patateslerin ülke genelindeki satış noktalarına  gönderilmeye başlandığını aktaran Dinlemez, artan üretimle birlikte fiyatların da  gerilediğine işaret etti.

Hasat öncesi patatesin toptan satış fiyatının kilogram başına 2,8 lira  olduğunu, hasatla birlikte hızlı bir gerileme yaşandığını anlatan Dinlemez,  “Hasatla birlikte tarlada fiyat 1,4 lira seviyelerine kadar geriledi. Hazır  torbalı ürünlerde de piyasa 1,8 – 2 lira arasında oluşuyor. Tüketici açısından  gayet uygun bir fiyat ama üreticimiz daha da düşmesinden endişe duyuyor.  Patates fiyatlarındaki bu dalgalanmaya müdahale edilmesini istiyoruz. İnşallah  tarlada daha fazla fiyat düşüşü yaşanmaz. Aksi takdirde üretici, patatese  küsebilir.” dedi.Mehmet Dinlemez, patates üreticileri olarak tarlada düşen fiyatların  rafa da aynı şekilde yansımasını umut ettiklerini de sözlerine ekledi.

kaynak:https://site-backlink.com/xfBao

Okumaya devam et

Son Trend'ler